Ve jménu krále (2007)

Na Uweho pomery nadpriemer, z normálneho hľadiska desná sračka.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

AvP 2 dopadlo presne ako pokračvoanie inej série, ktorú tiež započal P.Anderson a to konkrétne Resident Evil. T.j. akčnejší, menej prehľadný, dejovo odfláknutý, nerešpektujúci predlohu a čo ja viem čo ešte (o podobnom závere nehovoriac). V konečnom dôsledku je kvalitatívne na rovnakej úrovni ako o jeho tri roky starší braček - takže si môžu podať ruky a obaja môžu zmiznúť v prepadlisku dejín a dúfajme že o nejaký ten rôčik si na túto sériu nikto ani nespomenie (ale kto vie, možno sa trojky chytí Mucalhy a AvP sa konečne dočká dôstojného spracovania). Ak si odmyslíme fakt, že nejaký ten film o votrelcoch alebo predátoroch bol niekedy natočený, tak AvP 2 z toho nevyviazne až tak zle. Bohužiaľ (čo to kecám - vďakabohu) tieto filmy existujú a musíme ich brať v potaz - z tohto hľadiska AvP robí obom sériám neskutočnú hanbu (čoho sme sa to dožili, keď votrelci nám lovia tínedžerov) - či je to uz ignorovanie pravidiel (o inkubačnom cykle pomlčím, ale vytáča ma fakt, že po lese si pobehovalo neskutočné množstvo alienov - čo je fakt divné lebo kráľovna tam nebola ani jedna. Ja viem, že predátor mal na lodi nejké vzorky facehuggerov, ale zase až toľko ich určite nebolo. A to ich trápne odvôvodnenie, že úlohu kráľovny plnil predalien je na smiech) alebo neksutočné skoky v čase (ako mohli behom jednej noci, vlastne čo to kecám, behom pár hodín zdevastovať nemocnicu, že to tam vyzeralo ako na ich materskej lodi - a to ani nemali kráľovnu, ktorá by ten sajrajt produkovala). Tu sa musím ale AvP2 zastať - zatiaľ čo jednotka sa snažila držať krok so sériou a držať sa mytológie (v konečnom dôsledku ale narobila viac škôd ako úžitku), dvojka na predchádzajúce časti (alebo nasledujúce - ako sa to vezme) zvysoka kašle a s prehľadom ich ignoruje (teda až na ten záver). Aby som len nekritizoval (hoci si to ten film zaslúži) musím vypichnúť fakt, že krv votrelcov sa konečne správala ako kyselina (teda aspoň v niektorých scénach, keď to tvorcom vyhovovalo) a v závere sa konečne dočkáme sľubovaného a dôstojného duelu votrelec vs. predátor (aj keď v tomto prípade je to skôr duel predátor vs. predalien). No a predátor konečne nevyzerá ako chudáčik, ktorého musia zo šlamastiky vyťahovať tie behajúce vrecia plné mäsa a krvi, čo si hovoria ľudia.

Wasting Away (2007)

Príjemná a láskavá komédia o tom, že aj zombie sú len "ľudia", ktorí túžia po kúsku pokoja a svojej zemi zasľúbenej. Wasting away disponuje celkom originálnym nápadom spočívajúcim v tom, že partička mladých sa po transformácií cíti síce trošku divne, ale inak sa ich vnímanie sveta a hlavne samých seba až tak nezmenilo. Len všetci ostatní ľudia sa v ich očiach chovajú ako motorové myši a z im neznámeho dôvodu pred nimi buď utekajú alebo na nich agresívne útočia. Výnimku tvoria ľudia podgurážení, s ktorými sa dokonca dá aj normálne pokecať. Čoskoro však začne v našich hrdinoch hlodať podozrenie - veď posúďte sami - je normálne, aby človek nezomrel ani po početných strelných ranách a s dierou v bruchu o veľkosti rugbyovej lopty? A čo končatiny oddelené od tela, ktoré sa stále pohybujú? A čo tá náhla chuť na surové mäso? Tu rozhodne nie je niečo s kostolným poriadkom. Čo s nimi asi tak môže byť? Žeby požili sérum super vojaka? :) Keby všetky indie filmy vyzerali aspoň takto, svet by bol oveľa krajším miestom :)

Zlověstné ticho (2007)

V celku solídny námet (vraždiace bábiky - no kto by si ich nezamiloval?) , ktorý sa ale postupom času zmení na bezzubú (alebo lepšie povedané bezjazykovú) ducharinu, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani japončíci, kórejčíci, tajwanci či iná zberba, ktorá sa v takýchto filmoch priam vyžíva.

30 Days of Night: Blood Trails (2007) (seriál)

Pôvdný sedemdielny seriál (každý diel má niečo vyše troch minút), ktorý bežal na internete vrámci reklamnej kampane k filmu 30 days of night. A prekvapivo celkom dobrý ;)

Akce nemluvně (2006)

Neuveriteľne patetický, sentimentálny a miestami brutálne infantilný film. Jediné čo mi dokázalo trochu zdvihnúť náladu, bola epizódna rolička Biao Yuena a fakt, že konečne po dlhých rokoch predviedol trocha tej akcie. Síce to za veľa nestojí, ale moje modlitby boli konečne vyslišané :)

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006)

Ďalší nášup Smithovskej palby, tentokrát z Toronta (disk 1) a Londýna (disk 2). Pozerať to v kuse štyri hodiny je síce pekný záhul, ale Smith za to rozhodne stojí (hlavne Londýn). K slovu sa (vo väčšej miere než minule) dostane aj Jason Mewes, aj keď jeho reakcia na otvorené sexuálne návrhy jednej zúčastnenej ma dosť sklamala :) Jay by to rozhodne zmákol inak (ignorovanie, resp. "hladký" prechod na inú tému, by to určite nebol). Celý set je taký, ako už napovedá názov. Smith nám riadne pritvrdil ... :)

Another Gay Movie (2006)

American Pie trochu inak :) A asi stokrát lepší a zábavnejší, skoro bez hluchých miest, čo sa o Prcičkách rozhodne povedať nedá. Slabšie povahy, zarytí náboženskí fanatici, puritáni či iní homofóbni ľudia by sa ale tomuto kúsku mali obrovským oblúkom vyhnúť, pretože by to nemuseli rozdýchať :)

Auta (2006)

Moralizujúca nočná mora. Deti si ju nepochybne užijú, ale to je asi tak všetko. Neuveriteľne plytký, stokrát prežutý a vypľutý príbeh, obsahujúci snáď všetky možné klišé a len nepatrnú štipku zábavy. Až zarážajúco vysoký je výskyt moralít, ktorých koncentrácia v prepočte na mm filmového materiálu je snáď vyšia ako vo všetkých predchádzajúcich animákoch od Pixaru dohromady. Je tragické, keď si uvedomíme, že jediným "originálnym" prvkom je nahradenie ľudských charakterov autíčkami. Škoda. Pixarovské filmy som bral ako istotu, ale tetno krát si Pixar teda pekne nabil hubu.

Bezva vejška (2006)

Raz by som chcel stretnúť človeka, ktorý niečo takéto nielenže dokáže napísať (písať dokáže kdejaký kretén), ale kto si tie svoje kraviny dokáže aj predať :) resp. odvážlivca, ktorý niečo takéto dokáže natočiť (chlapci z Universalu zrejme tej odvahy majú na rozdávanie). Odmysliac si neskutočne debilný dej, klišé a spôsob degradácie vysokého školstva vo všetkým možných smeroch :), je to celkom pozerateľné a miestami aj vtipné :)