Drive (2011)

[+]: Výborná dramaturgie. Vztahy mezi postavami jsou divákovi porcovány velice vytříbeným způsobem. [+]: Výprava společně s kamerou na mě působí téměř noirově, minimalisticky... A zároveň naturalisticky. Zajímavé. [+]: Akční scény syrové, přímé, bez nadsázky. [:]: Scénář v některých momentech kulhá, stejně tak jako můj zájem a zažrání do děje. Jde ale o chvilkové momenty. [-]: Ryan Gosling mi do role nesedl. Nevím proč, prostě jsem mu mlčenlivou povahu nevěřil. [-]: Přemíra slow-motion záběrů. [♪]: *** [♫]: ** Bohužel, zejména zpívaná hudbení skladba snímku mi nesedla. [=]: Oproti Valhalla Risingu trošku slabší (režisérovi méně materialismu sedne víc), nicméně stále dost dobré na to, abych si zařadil dánského Nicolas Winding Refna mezi vzkvétající režiséry, od kterých si nenechám ujít žádný nový snímek!

Iluzionista (2010)

[+]: Velice precizně zpracovaný animovaný celovečerňák. Po technické stránce je to špička umu. Je zde nejlépe propojené 3D s 2D animací jakou jsem kdy viděl. [+]: Kresba je originální, elegantní, vtipná a nesmírně přitažlivá. Velice dobře se na všechny rozhýbané objekty dívá. [:]: Děj nebyl špatný, to vůbec ne. Ale vyprávění je trošku plytké. [♪]: *** [♫]: ***** Autentické, jednoduché. [=]: Dle mého se pointa celého snímku snaží krásným způsobem upozornit na vymírající "řemesla".

Barbar (2009)

[+]: Vizuální stránka filmu. Sytá příroda, žádné ateliérové umělé kreace. [+]: Příběh se odvíjí v pomalém tempu. Meditace na téma duchovního i fyzického boje člověka. Minimalisticky podané. Excelentní. [+]: Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde o brutální krvák (trailery proto nedoporučuji sledovat), není tomu tak. Absolutně se nejedná o krmné násilí. Je zobrazeno realisticky a záběry se v tom nevyžívají. [-]: Občas slow motion scény lezly krkem. Bylo jich, zejména v závěru, příliš mnoho. [♪]: ** Bohužel bylo hodně znát, že se kvůli nepříznivému prostředí natáčení (hory, příroda) musel celý snímek předabovat. [♫]: **** Autenticky podaný hudební doprovod. [=]: Překvapení, obrovské. Snímek podle mého gusta. Dle mého názoru velice nedoceněný snímek, samotný režisér pak ještě více.

TRON: Legacy 3D (2010)

[+]: Kamera a celkem sympatické střídání poměru obrazu v některých scénách během celé stopáže. [:]: Dokonalé vizuální orgie. Po technické stránce. Po té nápadové už ani moc ne. Vlastně vůbec. Zřejmě jsem neměl hrát sérii Mass Effect od BioWare. [-]: Scénář otřesný. Dialogy a chování postav neskutečně trapné a povrchní. [-]: Děj. To jako vážně? To snad někdo napsal na koleně za jeden víkend. Primitivní, bez nápadu, ani špetku originality jsem tu nenašl. Špatná pohádka. [♪]: **** Sci-fi toho nabídne dost, když je autor kreativní. Tady zvuk rozhodně je. [♫]: *** A hudební doprovod bych hodnotil výš, kdybych neznal interprety, jako jsou Jack Wall (Mass Effect) či Vangelis. [=]: Myslel jsem, že se tento žánr vyvíjel (ať už jakkoliv) a objevoval své možnosti někdy v 50. letech. Je mi tě líto, sci-fi. Proč zase ty? Toto je brak jak vyšitý.

Tři dny ke svobodě (2010)

[+]: Výborná režie. Vesměs je celý snímek po technické stránce velmi kvalitní. [+]: Jistá kamera a přehledný střih. [+]: Akce je umírněná a naporcovaná střídmě, mě naprosto vyhovujíc. [:]: Scénář sám o sobě je dobře udělaný (vypadá to, že se režisér poučil z vykonstruovaného Crash), příběh ale jako takový není nijak převratný a už vůbec ne originální. [-]: Několik chyb ve scénáři (připoutaná spolujezdkyně najednou připoutaná není atp.) [♪]: ** [♫]: **** [=]: Za shlédnutí rozhodně stojí. Zpracováním, jakým je udané tempo a způsob vyšetřování, jsem si několikrát vzpomněl na trošku lepší In the Valley of Elah. A opravdu... V závěrečných titulcích na mě blikl Paul Haggis. Rukopis je mezi snímky hodně znát.

Zrození legendy (2010)

[+]: Celkem působivá choreografie bojových scén. [:]: Kamera. V bojových scénách dobře přehledná, jindy chrlí levnými přibližovacími / oddalovacími efekty. [-]: Scénář kolísá, většinou dost nízko. [-]: Příběh postrádá nějaký ucelený smysl, pro mě je z nepochopitelných důvodů rozdělen na dvě části. [♪]: *** Zvuk v některých scénách špatně časován (střety zbraní či chvatů), jinak obstojně zpracovaný. [♫]: *** [=]: Jako vysokorozpočtový bojový film dejme tomu, ale jinak je to hodně slabá podívaná. Co se týče soubojů v arénách mezi Číňany a jinými Evropskými národy, doporučím raději Huo Yuan Jia nebo zpackané pokračování Yip Mana.

Černá labuť (2010)

[+]: Natalie Portman hrát umí. A tímhle filmem to jasně dokázala. [+]: Schizofrenní výjevy velice přesvědčivě udělané. [:]: Kamera. Na můj vkus se příliš třepala a v rychlých scénách se ztrácela. Ovšem místa, kde se točilo se zrcadly jsou udělaná obdivuhodně. [-]: Celý nádech je uměle deprimující. [-]: Pro mě byl celý námět ve své podstatě o ničem. Docela jsem se u sledování nudil. [♪]: *** [♫]: ** [=]: Když se tak nad tím zamyslím, nevím vlastně, o čem měl celý film být. Špatný snímek to není, ale opravdu jsem tu nenašel nic, z čeho bych měl být tak učarován, jako zdejší většina.

Beyond Black Mesa (2010)

[+]: Vizuální stránka se může s přehledem porovnávat s některými vysokorozpočtovými filmy. [+]: Nejsem příliš velkým fanouškem herní předlohy Half-Life, ale pod rukama mi druhý díl prošel a musím uznat, že většinu charakteristických aspektů zvládli ztvárnit naprosto výborně (digitální triky, páčidlo, pistole...) [:]: S hereckými výkony to značně kolísá. Naštěstí dialogů mezi postavami není příliš a vše je vesměs vyprávěno. [-]: Některé scény neodpovídaly celku. Zatímco třeba průchod starou továrnou je osvětlený výborně, tunel se světlicí naprosto šílený. [●]: Rozpočet: 1200 USD [♪]: ** Vesměs okopírované z herní předlohy. [♫]: **** Výborné. Nejsem si jistý, jestli tenhle hudební doprovod zazněl i ve hře, ale tady sedl perfektně. [=]: Kraťasů (a už vůbec ne filmů) podle počítačových her je neskutečně málo (a zrovna nedávno vyšel i Fallout: Nuka Break, který rovněž stojí za shlédnutí) a většinou stojí za starou bačkoru. Tohle je ale ukázkou toho, že jde kvalitně zpracovat herní předlohu bez vysokého rozpočtu a profesionálního štábu. Investovat do nich nějakou větší částku, určitě bychom dostali kvalitní celovečerní podívanou. Oficiální stránky včetně smoatného videa zde - http://beyondblackmesa.com/.

Fallout: Nuka Break (2011)

[+]: Na amatérské zpracování velice slušný vizuál. [+]: Kostýmy chlapů a ghůla výborné. [:]: Herecké výkony se nedají nazvat výkony, ale opět... Jde o čistě amatérský výtvor a viděl jsem opravdu mnohem tragičtější kousky. [-]: Ženy (2) příliš vystylované. V Pustině by takhle nepřežily ani 5 minut. [-]: Je smutné, že kraťas vznikl jen díky Falloutu 3, který s původními Fallouty nemá téměř nic společného. Neschopnými parťáky počínaje a modely zbraní konče. [♪]: * Zajímalo by mě, jak vyřešili copyright. Veškeré zvuky jsou převzaty právě z Falloutu 3 či Falloutu New Vegas. [♫]: ** [=]: Jen tak dále. Filmů je na motivy počítačových her jak šafránu (i když takový Beyond Black Mesa za shlédnutí rozhodně stojí) a navíc stojí za pendrek. Kdyby universium světa Falloutů (rozuměj Fallout 1&2 popř. Tactics) nepatřilo k mým oblíbeným, určitě bych nebyl ke snímku tak kritický. Možno vidět třeba zde - http://www.youtube.com/watch?v=Q9UwlAAnlmg (HD).

One Got Fat (1963)

[+]: Krátký poučný (spíše výstražný) film pro majitele,,bicyklů" v 60. letech. [+]: Vystupující mládež je v opičích maskách, zřejmě se to tak dětem potom lépe pamatovalo. [+]: Americká 60. léta minulého století tu ukázkově dýchají. [:]: Celá pointa a upozornění na různá pravidla je zpracována poněkud drsným, bizardním způsobem, téměř horrorovým. [-]: Střih. [♫]: ** Klasické orchestrálky. [=]: Film volně ke stažení třeba zde. V sestřihané podobě, jako doprovod k výborným Boards of Canada možno vidět tu.