Vrtěti psem (1997)

Groteskní snímek o skandálu amerického prezidenta a jeho poradci v podání Roberta De Nira, který dostane za úkol vše ututlat, je vskutku podařeným kouskem. Není to jen hvězdné obsazení, ale především samotný děj snímku a mnoho úsměvných momentů, které činí tento film tak úspěšným. Na druhou stranu, což možná části diváků uniklo, stejně jako úsměvná novela G.Orwella Farma zvířat, i zde je skrytý podtext a jsme nuceni se zamyslet nad tím, jestli i ve skutečnosti není vše ovládáno pomocí médií a nám se tak dostávají zcela mylné informace s demagogickým podtextem. Je to skvělá komedie, ale zároveň má i hloubku. Takových není mnoho, ale jelikož se filmu nepodařilo mne až tolik uchvátit, dostává "pouhých" 80%.

500 dní se Summer (2009)

Tragické i komediální prvky, jazykový podtext, romance a zklamání, láska a zahořklost. Tak by se dala shrnout romatické komedie Marca Webba, která je jeho celovečerním debutem. Již postup, který Marc zvolil při vyprávění, je unikátním. Přeskakování z první půlky oněch 500 dnů, nás vede k objevení zdánlivého paradoxu, že momenty rozchodů a zamilování jsou si velice podobné. Dalším poselstvím se zdá být pobízení k vytrvalosti. Ač se zdá být tou pravou, nemusí to tak být a bude jiná, nebo také: Po létu přijde pozdim :-) Jedinečný a vynikající film, dávám 100%.

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše (2009)

Smutný příběh hrdinství člověka s tragickým osudem. John Rabe, ač nacista, pomáhá bojovat proti bezpráví japonských vojsk a brání tak utlačované Číňany i vlastním tělem. Příběh výjimečného jedince, který v dnešní době je pro většinu lidí neznámou. Můžou za to samozřejmě i nacisté, kteří Rabeho umlčeli a až teprve nedávno objevené Rabeho deníky nám ukázaly pravdu. I tak mi přijde smutné, že každý zná Schindlera, jehož pravá motivace pro zachraňování Židů je dosud velkým otazníkem a všehovšudy zachránil několik stovek životů, ale tohoto Němce nezná nikdo, ač díky jeho činům přežilo několik stovek tisíc lidí. Rozhodně doporučuji všem a pokud se někdy dostanete do Nankingu, jděte se podívat k Rabeho soše a uctít tak jeho památku. 100%