Skrytá identita (2006)

Přiznám se, že mě matou některá rozporuplná hodnocení - film má skvělých 86%, přesto se tu píše o "nejhorším díle M. Scorseseho", chabé napodobenině asijského originálu, nudně rozvláčném úvodu atd. Já se královsky bavil od první do poslední minuty. Herecké výkony bez výjimky skvělé.

Gladiátor (2000)

Spektákl se vším všudy, perfektní herecké výkony, geniální hudba. Na první kouknutí bych dal asi 4 hvězdy, ale už jsem to viděl několikrát a cítím úplně to samé, co hned několik hodnotitelů tady, a sice to, že je to s každým podíváním o chlup lepší. Odhlédnuto od historických nepřesností bez výhrad, skvělá podívaná. Tedy za 5.

Veřejní nepřátelé (2009)

Úchvatná výprava, velmi dobré obsazení i herecké výkony. Ale co má xakru znamenat ta kamera? Přišlo mi to, jako když hrajete ze špatného CD nebo vám blbě streamuje net - po každém střihu následovala kratičká pasáž, kdy šel obraz snad o desetinu rychleji. Úplně mi to zkazilo vizuální dojem, který by jinak rozhodně stál za to (kompozice, střih).

Vražedná stěna (2008)

Po stránce filmové nemám výhrad, je to natočeno neskutečně věrně. Zajímalo by mě, jak to udělali, protože na klíčovací pozadí jako u Everestu to nevypadá. Atmosféra zachycena skvěle. Jinak si u filmů "podle skutečných událostí" potrpím na detaily a tady jsem pár odchylek našel. Za ně bych hvězdičku neubíral, nakonec je to pořád film a ne dokument. Ale udělám tak za sekretářku (byť narozenou pod Watzmanem), bivakující a kamzíkující v sukni v půlce nejvražednější stěny Alp. A buďte scénáristi rádi, že jen jednu.

Everest (2015)

Pro mě první zkušenost nejen s IMAXem, ale dokonce i se samotnou 3D technologií, které jsem se zuby nehty bránil, snad i pro typ filmů, které si vybírám. A kdybych od 3D odhlédl? Stejně bych asi dal za 5, protože záběry budou (dle trailerů) krásné i ve 2D a scénář napsal nejlepší scénárista na světě (sorry páni Nicholsone a Beaufoyi, vás nemyslím, nic ve zlém). Z faktografického hlediska to totiž nijak přikořeněné nebylo, snad jen a) zobrazení skonu lidí, které nikdo zemřít neviděl, tedy fabulace, pro děj nicméně naprosto neškodná, a b) evakuace vrtulníkem, která byla sice na hraně, ale trochu méně, pilot se dokonce zvládl otočit dvakrát. Dialogy odpovídaly až do úrovně jednotlivých slov. Jediné mínus: každá z postav, bez ohledu na počasí, před svou replikou sundává masku (to chápu) a brýle (to je technicky kokotina). Umím to ale odpustit, protože nikoho z nás by nebavilo většinu času koukat do zachumlaných tváří za reflexními lyžařskými brýlemi, že. Taky chceme vidět trochu toho hraní. Po věcech, zachycených v pro mě jednohvězdičkovém Vertical Limitu (mmchdm nelze vůbec srovnávat! Ne jiná liga, ale jiný sport.) je to jen detail. Spousta filmů z Himálaje navíc působí příliš ateliérově nebo "alpsky", prostě víte, že se to točilo někde u parkoviště. Tohle se točilo většinou před bluescreenem, ale Himálaj z toho jen cáká. Příliš malý prostor pro postavu Scotta Fischera tu už hodnotila spousta uživatelů, takže jsem naštěstí nebyl tak zklamán, koho to zajímá víc, nechť se podívá na stránky jednoho nejmenovaného brněnského vydavatelství, začínajícího na JO a končícího na TA, mají tam čerstvě moc hezky zpracovaný Scottův životopis, i když tragická výprava z něj zabírá jen jednu z mnoha kapitol. Celkově ale i díky pro mě novým technologiím patrně jeden z pěti, dost možná i ze tří největších kino-zážitků v životě. Skvělá práce.

Rango (2011)

Věrnější animaci jsem ještě neviděl. Kam se hrabe Avatar.

Domek z karet (2013) (seriál)

Už to tu někdo psal - s každým dílem máte pocit, že se okrádáte o kus zbytku. Výtvarně brilantní dílo, scénáristicky na výši (eventuální nelogičnosti v jednání postav, stran i států jsou relativně umně skryty, nebo aspoň nerozpitvávány), herecky skvělé. Celé tři série jsem čekal, kdo vytáhne tu kartu z domečku a jak prudce se zřítí (od potupy po kriminál či smrt?), případně jestli náhodou na konci nezůstane stát. Všechny tři série za 100%.

Oheň (1991)

Je to asi hodně, ale za ten zážitek před dekádami v kině...

Den nezávislosti (1996)

Ne, izraelská stíhačka nikdy nepoletí wing2wing s palestinskou, ani kdyby Zemi obklíčila miliarda mimozemšťanů. A i kdyby, tak v čele formace nepoletí americkej prezident. Víc asi netřeba dodávat. Jedna hvězda, protože někdo natočil Veni, vidi, vici.

JFK (1991)

Už jsem od té doby shlédl jiné, přesvědčivé rekonstrukce toho, jak to bylo s "kouzelnou kulkou". Takže to, co nám tu nutí O.S., je nejspíš kravina. Problém je, že jsem mu věřil každé slovo :-D Čistých pět.