jOBS (2013)

Já si nejspíš nikdy nic začínajícího na "i" nekoupím, ale tohle bylo jako film dobrý.

Žhavé výstřely (1991)

Super parodie, nicméně pokračování bylo o třídu výš. Bohužel mi v hlavě přetrvává příšerný dabing.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Nádherně udělaná pohádka. Skvělý Alan Rickman, ale žral jsem to snad všem postavám. Možná jen ta čarodějnice byla zbytečně přes čáru.

Odpor (2008)

Prý je tam spousta odchylek od reálné předlohy. Jenže v tomhle případě může člověk předstírat, že to podle reálných postav není. Na rozdíl třeba od "horolezců", pobíhajících po vrcholu K2 tempem Boltovým. Takže hodnotím jen film, ztvárnění, atmosféru, hudbu a herecké výkony, jak by to asi mělo být. A dávám silné 4 hvězdy.

Everest (1998)

Četl jsem od Eda Viesturse velice podrobně o tom, jak si David Breashears, který dost možná tráví na svazích osmitisícovek víc času než doma, umanul, že dostane na vrchol světa IMAX kameru jako krávu, vymyslel, jak ji odlehčit z metráku na zlomek váhy, a natočil dokument, který z filmařského hlediska nemá obdoby. Ed dokonce vzpomíná na situaci, kdy David donutil dva z horolezců (tuším, že Džamlinga a Araceli) vrátit se pod vrcholem o kus níž (!!!) kvůli tomu, že mu nevyhovoval záběr (nazval to "nejvyšší druhou klapkou v historii kinematografie"). Škoda, že Ed, tehdy v nejlepší kondici a bez kyslíku, jim nadělil takový parník, že by na vrcholu umrznul, než se tam vydrápali ostatní s kamerou, ten IMAX záběr by si zasloužil. Breashears si připsal navíc spoustu bodů tím, že když jim v přímém přenosu před očima (rozumějte v dosahu vysílaček) začaly umírat největší "hvězdy" horolezectví, nedovolil pořizování záznamů, přestože na nich mohl vydělat jmění. Dneska už díky technice nejsou vzácností ani záběry z vrcholů těžších hor, než je Everest, ale tohle je IMAX. Dávám pět hvězd, přestože jsem to neviděl v IMAX kině, a navíc vyzdvihnu famózní verzi Harrisonovy "Here Comes the Sun" z živého koncertu při závěrečných titulcích.

Forrest Gump (1994)

Tohle je fakt těžký. Když jsem se rozhodl stát se hodnotitelem na ČSFD, pochopitelně jsem začal od filmů, které mi nejvíc utkvěly v paměti, a uděloval jim pět hvězd. Protože chci hodnotit hlavně filmy, které se mi líbí, převažují v seznamu mnou hodnocených filmů čtyři- a pětihvězdy. Když je totiž něco "diarheózní", tak mi to prostě nestojí za ten čas, abych sem šel a udělil odpad nebo jednu hvězdu. Možná i proto, že je ta škála pěti hvězd jednoduše příliš úzká. Takže bez dalších komentářů k tomuto dokonalému dílu: na škále 1-20 dvacítka, 1-100 stovka a v rozmezí zdejších 1-5 hvězd sedmička :-) "Někdy člověk nemá dost kamenů."

50x a stále poprvé (2004)

Hodnotil jsem film Happy Gilmore a zařekl jsem se, že ostatní filmy se Sandlerem hodnotit nebudu. A pak jsem si vzpomněl na tenhle - byl velmi slušný i vtipný, takže 70%, zaokrouhluji nahoru za Schneidera jako Maora.

Rivalové (1996)

První film, kde jsem potkal Adama Sandlera a musím říct, že jsem se neuvěřitelně nachechtal. Výtečný Ch. McDonald, ten se slušně vyřádil. V kategorii komedie bych snad udělil i pět hvězd. Ostatní filmy s A.S. patrně nikdy hodnotit nebudu a po několika předešlých zkušenostech už na ně ani nekoukám. Takže nevím jistě, ale patrně jeho nejlepší?

Zelený svět (1996)

Silné 4 hvězdy za parádní zpracování a neotřelý příběh s úžasnou atmosférou. A trochu možná i za to, že přestože to skončilo happyendem, nebyl úplně sportovní, čímž působil věrohodněji, asi jako u Rockyho.

Hráči z Indiany (1986)

Před spoustou let jsem se řítil na koš v posledních sekundách zápasu. Prohrávali jsme o bod, já vystřelil přesně se závěrečným hvizdem a byl u toho faulován. Utkání osmáků proti sedmákům bylo každoročně vyhecovanou záležitostí a my jako sedmáci hráli tehdy proti nepoměrně lepšímu manšaftu, prostě outsideři jako vyšití. Už to, že to těsně před koncem bylo o bod, byl celkem šok, prostě nám to tenkrát nějak vyšlo. No a já házel dvě šestky s nulovým časem po té druhé: kdybych dal jednu, prodlužovalo by se a mohlo se stát leccos, kdybych proměnil obě, znamenalo by to výhru, o které by se patrně mluvilo několik dalších týdnů, nebo aspoň dnů - prostě minimálně do prázdnin. Vzal jsem balón a hádejte - ....... modří už vědí, správně, nedal jsem ani jednu. Někdy v té době jsem viděl film Hráči z Indiany a jako kluk jsem si ho prostě zamiloval. Je to klasická sportovní záležitost s "nečekaně" šťastným koncem. Pro škarohlídy, kteří tvrdí, že je to "rádoby" podle pravdy, doporučuji dohledat si tu sezonu na internetu. Jasně, nebylo to úplně takhle, filmy potřebují nějakou tu licenci, ale poslední koš padl opravdu s konečným hvizdem - jako se to málem stalo mně :-) Příběhy, kdy totální outsideři sem tam šokují a vyhrají, prostě existují i v reálu (hokej na OH v Lake Placid) a ve filmu je mám moc rád (Kokosy na sněhu, Rocky, Zelený svět (i když zrovna u těchto třech to nakonec o chlup nevyšlo) a mnoho dalších)