Mstitel beze jména (1998)

Slušný snímek s Jackiem Chanem který zde tentokrát ztratil paměť a ještě ke všemu mu jdou snad všichni po krku. Humor a akce - klasika Chanových filmů, tento je sice o malinko slabší, ale rozhodně není nudný! Závěrečná bitka na střeše mrakodrapu je kulervoucí. A pohled na dvě nádherné asijské herečky, který bere dech...

Nebe (2002)

Ano Nebe je jedním z těch filmů u kterých bude zážitek z jejich shlédnutí rezonovat ještě hodně dlouho, protože se jedná o film skutečně nádherný. Jaké to asi musí být pro učitelku dětí hrůzné zjištění, že při pokusu zabít drogového bosse, hnusného parchanta jež má na svědomí některé děti které učila, to odnesou čtyři nevinní lidé, mezi nimi dvě děti. Nervové zhroucení je nevyhnutelné a nekonenčné přehrávání této události v mysli je přímo nesnesitelné. Stala se chyba, jenže tuto chybu už asi těžko někdo napraví. Pro Philippu přestane mít život smysl v jediném okamžiku, ale jen do chvíle než dojde k osudovému setkání s mladým policejním překladatelem Filippem (jen pouhá shoda jmen?) který se do ní v jediném okamžiku zamiluje a láska jak známo hory přenáši, no v tomto případě zachraňuje krásnou odsouzenkyni před vězením. Tím začne útěk obou hrdinů před spravedlností. Toto nádherné drama ve mě zanechalo jen ty nejlepší pocity. Film je natočen s citem, není tam žádný "kaz na diamantu" vše je dokonalé, musím vyzdvihnout hlavně kameru, některé scény braly dech a třeba při jedné ze záverečných sekvencí, kdy je "nálet" kamery na kopec a strom, jsem si nemohl nevzpomenout na Pána Prstenů : Dvě věže, kdy je záběr na Helmův žleb. Cate Blanchett je nádherná herečka, ale zde se soustředila na roli, kvůli které se nechala ostříhát dohola, (no nebyla první a není ani poslední ) a podala zatím nejlepší výkon, co jsem viděl. Skutečně velice silný a intenzivní zážitek. Tom Tykwer potvrdil svoje režisérské kvality.

Stvoření světa (1957)

Když jsem byl malý, zeptal sem se rodičů co je to ta BIBLE?? Co se v ní píše?? A jak tedy bůh udělal ten svět? No a rodiče mi pustily tento hezký filmeček a já k němu mám pořád jistý nostalgický vztah a vždy, když ho česká televize o Vánocích zařadí do programu, neodolám a podívám se na něho. Je to prostě nádhera!!! Animace je jednoduchá, ale účelná a hezká. Film s humorem, elegancí a notnou dávkou nadsázky prezentuje jak Bůh ten náš svět vlastně stvořil a že se u toho, chlapík, zapotil. Nesmím zapomenout na perfektní komentář pana Wericha - jeho "BUDIŽ SVĚTLO!!!" ve mě rezonuje ještě dnes. Tento film je klasikou mezi českými kreslenými filmy a kdo neviděl, není čech :) Myslim, myslim nevím dál, co bych ještě udělal.

Panika ve vzduchu (2002)

2 hvězdy dávám za nádhernou Kristannu Loken, která vlastně svojí krásou a půvabem táhne celý film, jinak to ostatní - letadla, skutečně prazvláštní efekty, maniak a další zbytečnosti nestojí za nic. Ale tak každý musí nějak začít a tak jí tenhle projekt jistě odpustíme a mrkneme se radši na Terminátora 3 nebo Království prstenu :)

Letec (2004)

Strhující životopis jednoho z nejtajemnějších lidí moderních dějin. O Howarda Hughese sem se zajímal ještě před vznikem tohoto filmu, zajímala mě jeho minulost, jeho bohatství, ale nejvíc ze všeho mě zajímala právě jeho láska k letectví. Howard byl letadly doslova posedlý, v nich se cítil svobodně a bezpečně, což není přehnané zváště když přihlédneme k nemoci, kterou trpěl. Scorsesemu se podařilo jeho příběh skvěle zachytit a přiblížit tak divákovi jeho osobu. Film boduje na všech frontách - efekty, hudba, kostýmy, režie, scénář, a v neposlední roli herci. Obsazení Leonarda DiCapria do hlavní role byl velice zásadní tah který se vyplatil, protože Howard Hughes je v jeho podání bezchybný. Z DiCapria se pomalu stává hvězda první velikosti ale hlavní je, že se tak stává poprávu. Pryč sou ty doby Romea a Julie nebo Titanicu kde "hrál" jen romantické hrdiny, nyní se rozhodl zvolit si jinou cestu a jeho rozhodnutí mu víc než schvaluji - Catch me if you can a práve The Aviator mluví za vše. Leonardovi ve filmu zdatně sekundovala nádherná Cate Blanchett co by Katherine Hepburn, jedna z milenek a asi jediná Howardova opravdová přítelkyně. Cate se do role vžila dokonale a po DiCapriovi předvedla jasně nejlepší výkon. Další půvabnou dámou v životě bohatého podivína byla Ava Gardner, kterou si zahrála Kate Beckinsale. Musím říct, že je to skutečně krásná herečka ale zdaleka ještě nedosahuje kvalit Cate Blanchett, nicméně dívat se ná ni opravdu dalo a divák může Howardovi tuto krásku jen závidět. Kdo mě dále zaujal byl skvělý Alan Alda který zase perlil i když tentokrát to nebylo na poli vtipu. Senator Brewster byl skvělý a Alda dokázal, že rozhodně ještě nepatří do starého železa. Letecké sekvence ve filmu byly přímo úžasné. Dnes to nemusí působit tak nebezpečně, ale uvědomí-li si člověk, že se příběh odehrává v 30 letech 20. století, tak musí Howarda obdivovat. Ano, to byla tři splněná přání v Howardově životě - Letectví, kde se směle pustil do boje s konkurenčními leteckými společnosotmi a sám vyráběl nová úžasná letadla, z nichž některá sám pilotoval. Jako další přišel na řadu film a projekt, který v té době neměl obdoby - Pekelní andělé byl suverénně nejdražším filmem jaký tehdy pod Hollywoodským nebem vznikal. Krásné ženy - to je poslední díl z Hughesova života. Ačkoliv žil tento člověk v přepichu a bohatství, jeho život byl velice těžký a to hlavně kvůli nemoci jež ho sužovala. Howard Hughes zemřel v roce 1976 a to zcela sám v hotelovém pokoji v Houstonu. Když ho tam našli tak mu museli vzít otisky prstů, jinak tělo identifikovat nešlo. Martin Scorsese vzdal poctu tomuto muži tím nejkrásnějším způsobem - natočil o něm film. Letec je strhujícím filmem a to jak nahoře v oblacích tak i dole na zemi, v životě jedné z nejpozoruhodnějších osobností na poli letectví i kinematografie. Až vyrostu, budu řídit ty nejrychlejší letadla, budu natáčet nejlepší filmy a budu nejbohatší na světě.

Jurský park 3 (2001)

Z "Parkové" trilogie jasně nejslabší díl na kterém je přeci jen vidět absence Spielbergova rukopisu. Film nenabízí téměř nic nového až na pár kousků dinosaurů. Efekty sou dobré, kvalitativně na stejné úrovni jako ve 2. Výkon herců? No dejme tomu, že Neill se ještě snažil hrát, ale ostatní tam spíš jen tak pobíhali, párkrát zařvali a to bylo všechno. I když musím uznat že Téa Leoni je skutčně sexy ženská. Jak je vidět na tomto třetím díle, nápady pomalu docházejí a pokud se nevymyslí něco nového, nevšedního co diváka zaujme, bude lepší když to zkončí u trojky. Né nadarmo se říká, že do třetice všeho dobrého i zlého. 4 by nemusela dopadnou dobře, ale tamtamy hlásí, že již se na čtvrtém díle začíná pracovat tak nezbývá než popřát filmařům hodně štěstí a pevné nervy. Budou je potřebovat.

Hombre (1967)

Tak sem měl to štěstí shlédnout jeden velice zajímavý film. Tento western je poněkud netradiční - jeho začátek nám přiblíží hlavního hrdinu - bělocha vychováného apači, který na bílé muže zanevřel, ale po smrti svého pěstouna se mezi ně zas vrací. Po poněkud seznamovacím začátku nás čeká asi půlhodinová westernová road-movie v dostavníku, ve kterém je Hombre, bývalá majitelka pensionu, Správce apačské rezervace se svojí ženou, mladý pár a tajemný cizinec. Divák ale stále neví kdo tu představuje zlého padoucha a kdo hodného hrdinu, všechno je zatím pečlivě skrýváno. Ale v zápětí mu je vše vysvětleno a to skutečně velice rychle. Paul Newman i bez Roberta Redforda zvládl hlavního hrdinu výborně - jeho lhostejnost je dokonalá až si říkáte, že to přeci nemůže být westernový klaďas, ale právě protože to není obvyklé klišé je tento film jedinečný a já si ho nemohl dostatečně vychutnat. Závěrečná scéna v opuštěném kamenolomu nemá chybu a je to dokonalé zakončení celého filmu, který nezaujme akcí, nebo hereckým obsazením, či krásnou hudbou - zaujme však příběhem, patřičnou dávkou realismu a hrdinou, který si vlastně na hrdinu nehraje je to pouze muž, který se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě a osudy všech lidí třímá ve svých rukách. Héééy Ombrééééé dostals mě, si fakt skvělej střelec Ombré.

Polibek draka (2001)

Parádní akční film, ve kterém dominují Jet Li a Tchéky Karyo. Jet ztvárnil klasicky tichého a málomluvného hrdinu, který přišel odnikud a nikdo jej nezná. Tchéky zas předvedl záporáka, který se jen tak nevidí, jeho cholerické záchvaty byly skutečně perfektní. Tento film určitě patří k Jetovým lepším počinům, jednak díky dobrým hercům (Bridget Fonda, Burt Kwouk) ale taky příběh není jen bezduchá akce, ale má hlavu i patu. Ve svém žánru patří k nejlepším. Říká se tomu, Polibek draka. Polib mi prdel!

Páni kluci (1975)

Hodně vydařený český nápodobek dobrodružství Hucka Finna. Úvodní melodii si budete pobrukovat ještě hodně dlouho po zkončení filmu, neboť je nebezpečně návyková a vůbec celá hudební stránka filmu je perfektní. Šťastná ruka režisérky při výběru herců je na filmu taky hodně znát, hlavně představitele dětských rolí bych vyzdvihl, neboť u jejich dospělých kolegů se dal očekávat skvělý výkon. Prostě jedna z těch nejlepších českých dětských komedií. Nůůůžky!...Nože!.....Brousííím!

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Tak tu máme další pokračování Spielbergova velkolepého projektu Jurského parku. Steven se asi předtím díval na Scottova a Cameronova vetřelce, neboť mi příjde, že docílil stejného efektu - u jedničky zvolil strach, stísněnost a napětí, u dvojky dal přednost adrenalinu a akci na otevřeném prostranství. Film se jen tak na oko drží knižní předlohy Ztraceného světa, ale ve skutečnosti se jedná o další osobitý projekt režisérského guru. Doktora Granta a doktorku Sattlerovou v hlavních rolích nahradil Ian Malcolm, který byl Johnem Hammondem (tvůrcem Jurského Parku) požádán, aby se vydal na druhý ostrov zmapovat situaci, přesvědčit se jak tam ještěrky žijí a pomoci tak uskutečnit Hammondův sen o Dinosauřím ráji - uzavřeném ostrově. Goldbluma mám rád, líbí se mi že svoji "teorii chaosu" praktikuje v každém filmu - všude je to takový zmatený pohodář který ale působí značně inteligentně. Nová postava - dr. Sára Hardingová alias Julianne Moore podala slušný výkon a film jí tak do značné míry dopomohl k dalším úspěchům. Ještě bych zmínil Petea Postelwheitea, co by tvrdého animal huntera, který nejdříve hláškoval a pak se zhostil role tichého hrdiny, který přejde od těch zlých na stranu těch hodných. Co se dinosaurů týče, setkáme se zde s novými druhy, ale jsou na úrovni jedničky a třeba mládě stegosaura mi přislo dost umělé. Akce - to je klíčové slovo v tomto filmu, akce je zde skutečně hodně, Spielberg skutečně nešetřil a tak je mezi jedničkou a dvojkou vidět veliký rozdíl. Když to shrnu - jedná se o průměrný film s vcelku kvalitními hereckými výkony a pěkně udělanými dinosaury. Na druhou stranu té akce mohlo být o něco méně. Odvézt dinosaury na pevninu je ten nejblbější nápad v truchlivé galerii blbých nápadů a já budu u toho až to zjistíte.