Mstitel beze jména

• Hongkong Wo shi shui (více)

Poté, co byl po brutálním zásahu CIA prohlášen za mrtvého, musí osamělý mstitel rychle najít svou pamět, aby odhalil mezinárodní špionážní spiknutí, které chce uvést do provozu nový smrtonosný zdroj energie. S pomocí dvou krásných bojovnic musí Jackie překonat kontinenty a čelit ozbrojeným zabijákům a zlověstným spiknutím na každém kroku. (Bonton Home Video)

Lacike

Vzdycky som mal rad druhu polovicu tohto filmu, ale prva polovica sa mi v USA 108 minutovom zostrihu uvedenom u nas nikdy nepacila. Az ked som videl nezostrihanu HK 120 minutovu verziu, tak sa mi zapacil cely film. Akcne sceny su prakticky rovnake. Len sem tam je pridana nejaka nepostrehnutelna sekunda pri vybuchu tovarni. Prvym hlavnym rozdielom su pridane sceny Jackieho v Afrike, kde sa skamarati aj s jednym domorodcom. V pôvodnej verzii ma sceny v Afrike nudili, ale vdaka tomu motivu funguju ovela lepsie. Podstatnejsim vylepsenim je ale ovela neskorsie odhalenie divakovi, kto za celou akciou v Afrike stoji a o co im ide. Prakticky to zistujeme postupne spolu s hlavnou postavou, co dava ovela lepsi zmysel ako v USA verzii, kde su pre divaka vylozene karty hned a potom musime este nasledne trpiet pri tom, kym to zisti aj hlavny hrdina. Aj ked som uz film videl a motivy zaporakov poznam, tak ma v HK verzii znova bavi to postupne odhalovanie. No a konecne k filmu. Prva polovica je na Jackieho trochu netypicka. Vlastne je to seriozny thriller v ktorom Jackie ako clen elitneho komanda so stratou pamäte postupne zistuje kto je a co sa mu stalo. Humoru je v tejto casti minimum a akcie tiez. Napriek tomu to rozhodne nuda nie je a Jackie predvadza v ulohe zmäteneho hrdinu slusne herectvo. Az v druhej polovici sa naplno dostanu k slovu klasicke Chanovske komedialne bitky plne vynaliezavych a aj nebezpecnych kuskov. Prevedenie bitiek je este spickove. Pomocne lana su pouzite len pri kuskoch v ktorych Jackie poskakuje po budovach. Ale ani to neznizuje napriklad finalne sankovanie Jackieho po oknach na streche budovy. V niektorych scenach sa mi doslova zatocila hlava nad tym, co tam predvadza. Dalej by som vyzdvihol nahanacku v ktorej s autom Jackie predvadza take vtipne kusky, ktore som nikde inde nevidel. Hromadnu bitku v Rotterdame v ktorej Jackie v drevenych topankach riadne bolestivo nakope protivnikov a nakoniec fantasticke finale s dvoma supermi plne spickovych dynamickych chvatov. Na okrasu tu su uz tradicne aj nejake pekne baby s ktorymi sa tentoraz nastastie Jackie nezblizuje. Vysledkom je nadpriemerna Chanovka este stale v tom tradicnom HK style. Keby bolo v prvej polovici viac tradicnej Chanovskej komiky a akcie, tak by to bolo za ciste 4*. HK verzia je u mna za spokojnych 7/10 a USA verzia za slabych 5/10. ()

lennyd

Docela zábavný kousek Jackieho Chana -- scéna s ošetřováním řidiče Rallye Dakar je naprosto dokonalá (Jackie Chan namaskován za domorodce pomáhá umrtvit ránu pomocí jakésiho listí - po jeho rožvejkání bohužel nemůže mluvit, a je tudíž i za domorodce považován - až na to, že umí vyměnit kolo u auta, atd...). ()

emdvojka

Jackieho Chana uznávam a obdivujem hlavne kvôli jeho bojovému umeniu, ktoré vďaka choreografii akčných scén, vypiloval do dokonalosti. Horšie to je už samozrejme z jeho hereckým talentom, ktorý sa nikdy nevymyká s priemeru. Jeho filmy sú zábavne hlavne vďaka už spomínaním akčným sekvenciám, pretože hádam každý filmárik a či filmuška čo videl viac ako dva-tri jeho filmy vidí, že Chan hraje v každom filme toho istého chlapíka. Nevadí, hlavne, že sa rozdávajú tvrdé rany a všetko sa to zaobíde bez krvi a brutality. ()

Maverick

V tomto filmu je hlavně hodně humoru a dost soubojů. Příběh mě nenadchnul, zdál se mi totiž moc protažený. Zvláště se mi líbila scéna, kdy Jackie ošetřuje zraněného závodníka a opravuje rozbité auto, přitom předstírá, že je křovák. Co se týče poslední bojové scény na střeše mrakodrapu, tak jsem slyšel několik názorů, že je moc dlouhá atd.... Podle mého názoru tento soubj patří k nejlepším, které jsem kdy viděl. Celkově to je docela podařený film. ()

michalkop

Jsem na rozpacích, zda dát hvězdy jen tři nebo čtyři. Film na mě působím, jako že má tři pomyslné části. První, vojenská, v ní téměř nevidíme Jackieho Chana a vrcholí pádem vrtulníku k bezdomovcům, druhá je Jackieho vzpomínání v Africe kdo je a vrcholí v Rotterdamu automobilovou honičkou. Ta je přímo libová. A závěrečná, třetí část, je průnik do kancelářské budovy s aspoň čtvrt hodinovou bitkou na střeše mrakodrapu. Každopádně Mstitel beze jména není klasickou hongkongskou mlátičkou (jak jí mám rád), ale velmi dlouhou dobu je pokojný. Jindy akce nemá takovou dynamiku jako obvykle a jeden souboj trvá neobvykle dlouhou dobu. ()

• O bojovou choreografii se postarali protagonisté Jackie Chan a Bradley James Allan. (ČSFD)
  • Počas scény bitky na streche mrakodrapu bol Bradly James Allan nahradený doublom Ronom Smoorenburgom. (Peter-1307)
  • Existují dvě verze snímku, a to americká 107minutová a honkongská 120minutová. (Rominator)