Povinnost a čest (2012)

Nie je mi jasne, ci sme sa tradicne divali na jeden a ten isty film... ked sa tak pozeram na jednotlive hodnotenia a najma uzasne "inteligentne" komentare, ktore su k nim pripojene. Do prdele, preco prave pri filme TOHTO TYPU hladate nejaky mega-originalny scenar? To snad da rozum aj najvacsiemu filmovemu diletantovi, ze v ramci zanru akcie a vojnoveho filmu sa toho jednoducho zas az tak vela vymysliet neda... Resp. da, ale najlepsie napady uz viac ci menej boli v minulosti spracovane v inych snimkach. Toto beriem ako akysi "vojnovy standard", t.j. nic prevratne, no zaroven ani nic, za co by sa autori museli hanbit. Avsak... podstatnejsie su tu celkom ine momenty. Napr. mi neda nespomenut vskutku bravurnu pracu s kamerou, kde kameraman pomerne casto snima zaber na sposob "pohladu z prvej osoby" (pri pocitacovych hrach je tento VELMI oblubeny zaner oznaceny vyrazom First Person Shooter, alias FPS). Ak si dobre spominam, tak cosi podobne som naposledy mal moznost vidiet len vo filmovom spracovani hernej legendy Black Hawk Down. Napokon, ak sa nemylim, tak dany film dostal za nazvucenie i Oscara. Skratka... Co sa mna tyka, mal som moznost vidiet skutocne nadpriemerny akcny vojnovy film, ktory by som si s kludom pozrel znova a bez obav, ze by ma nudil. A cosi podobne si pri snimkach vskutku cenim... Prave preto je moje hodnotenie jasne ako facka. 80%.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Neveril som, ze TOTO moze po tak dlhej dobe znova fungovat s tymi istymi hercami... Ale mylil som sa! Mam pocit, ze Carrey a Daniels doslova uplne hladko nadviazali tam, kde kedysi davno skoncili. Clovek by si myslel, ze nieco taketo uz skratka fakt nemoze po tolkych rokoch fungirovat, ale ano, MOZE... a aj FUNGIRUJE!!! Mnohe ftipky su fakt vypiplane a vdaka tomu divaka patricne uzemnia :). Uz len ten napad na zaciatku... Jim Carrey, ktory 20 rokov proste "len tak" (ved predsa sranda musi byt, no nie?) travi zavrety v ustave, kde si, dla jeho neskosich slov, nezabudol uzit i lobotomiu... Buehehehe, ano, pani autori, tymto filmom ste ma fakt dostali. A dalsi plus je fakt, ze obaja herci i po tolkych rokoch opat vklzli do svojich uloh s takou ladnostou, ze sa to cloveku ani verit nechce. 70%.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Da sa povedat, ze z dalsieho stretnutia mojho oblubenca Johnnyho a dalsieho fajn ujeteho typka Tima, vznikol tradicny LSD vylet do "Krajiny-nekrajiny". :) Povodnu Dahlovu predlohu som necital, ale hoci v jeho poviedkach sa skryva vselico, hehe, nemyslim si, ze by si vizualne stvarnenie TOHTO " Karlika" predstavoval prave takto. Jedine, ze by v tom celom LSD projekte isiel spolu s Deppom a Burtonom. Kazdopadne, toto bol film s J. Deppom, ktory som dlho odsuval... Avsak prave teraz som sa konecne odhodlal a weeeeeha! Tusil som, ze ti dvaja maniaci (Depp&Burton) stvoria i v tomto pripade cosi maximalne sialene. LSD, pripadne iny kvalitny menic vedomia, tu rozhodne zohral zarucene slusnu rolu, ale pre nas... divakov je to jedine vyhoda. Kto iny by nam prinasal taketo filmove ulety, nebyt spominaneho dua? Hehe, viem o tom svoje, a tak hodnotim na sialenych 80%

Star Trek: Do temnoty (2013)

Nepatrim medzi klasickych "trekkies" fanusikov, jednotlive diely serialu Star Trek som pozeral skor len nahodne... Neviem, nikdy ma to cele az tak nebralo, na rozdiel od inych sci-fi. Musim vsak uznat, ze konkretne TENTO film u mna splnil i to, co som vobec necakal. Dokonaly vizualny zazitok (z paradnych digi-trikov) a k tomu i relativne pohodovy pribeh... Fajn kombinacia, no kedze si na reziserske kreslo opat raz sadol J.J. Abrams, asi tam uz i dopredu boli iste predpklady, ze film nedopadne staby totalna katastrofa. Toz... ako popcornak uplne super, rozhodne je sa na co divat (hoci usi pana Spocka ma privadzaju do rehotu este i teraz), no nemyslim si, ze by som prave tuto snimku mal chut vidiet v najblizsej dobe znova. Vravim... popcornak ako vysity, svoj ucel splnil, takze v zasade vsetci mozeme byt stastni a spkojni. Kiez by bolo viac bezproblemovych tzv. "sci-fi" filmov. 80%.

Ohnivá zkáza (2014) (TV film) odpad!

Nie, nie, nie, nie, nie. Dnes som si mrkol dalsi film (TV produkcia), ktory sa snazi tvarit ako "tazko nepochopene sci-fi" a co opat nevidim? Len samu hrozu a des! Lenze nie vplyvom okolnosti, ktore sa vo filme odohravaju, ale vdaka totalnej neschopnosti komplet celeho stabu vytvorit cosi... na co by sa skutocne dalo pozerat bez nadavok a dalsich invektiv. Nebyt moznosti film rychlo pretacat dopredu, asi by som uz tento komentar nepisal. Ja fakt neviem. Radsej nech sa filmari medzi sebou dohodnu, ze za rok zmaknu taky a onaky pocet sci-fi snimiek, ktore vsak budu na urovni (po technickej i scenaristickej stranke), nez takyto PATOK, ktory si zasluzi akurat tak ranu z milosti z 9mm zbrane... 0%.

Křišťálová lebka (2014) (TV film) odpad!

A do prde.... ehm. No nic. Podla popisu som uz dopredu ocakaval urcitu hruuuuuzu (TV produkcia ma v tom len podpichovala) a musim konstatovat, ze napokon to bola TOTALNA KRAVINA a to sa este vyjadrujem maximalne slusne. Ak je vam 90 minut vasho zivota milych, urobte to ako ja... prinajhorsom si to pustite, ale dej sledujte priebezne len cca kazdych 15 minut... Mozete si byt isti, ze medzicasom vobec o nic nepridete a usetrite si "krce na mozgu". Sakra... toto uz nikdy viac, ani keby mi za to mali platit!!! 0%.

Na hraně zítřka (2014)

Ano, tesi ma, ze v podstate vsetci tunajsi kolegovia prave tento film vychvaluju do nebies (ake to prekvaaaapko, ze sa zase raz az tak celkom nezhodneme... chrrrrmmm). Ano, sci-fi mam rad, ba co viac, dobre sci-fi vyslovene milujem! Tato snimka sa spociatku tvari ako skutocne paradne nadupany blockbuster, kde sa Tom Cruise pravidelne stale dokola budi do "krajsich zajtraskov". Ono to min. cca do poloviny filmu ako-tak fungiruje, no napokon sa z toho mega-trhaku vyklube sci-fi, ktore toho vlastne nema az tak velmi co povedat. O com to cele je? Dalsia variacia na temu "Vojny svetov"? Casove skoky (dohnane za hranicu absurdnosti)? OMFG! Prisaham, ze tak, ako ma film zo zaciatku naramne bavil a uzival som si kazdu scenu, neskor sa to cele zvrtlo a ja som uz len s pokorou cakal, kedy sa cele to casove peklo skonci. A bolo mi uplne u prdele, ci vyhra neohrozeny scientolog Cruise alebo emzaci z blizsie nespecifikovanej planety. Jasneeeee... Ako popcornova jednohubka je to v pohode, ale pozerat sa na to znova? Ehm... Avak triky boli vskutku na urovni, to sa musi CGI animatorom nechat. 55%.

These Final Hours (2013)

Paradna snimka a vobec ma neprakvapuje, ze ide o australsku produkciu. Ono, mam taky pocit, ze Australcania maju na post-apoc filmy vyslovene nadanie a dokazu z celkoveho nametu vzdy vytrieskat uplne maximum. Uz po prvych minutach, kedy som sa ako-tak zorientoval v tom, co sa vlastne stalo... mi okamzite prisla na rozum spomienka na iny australsky post-apoc film (este k tomu z TV produkcie, vo finale sa to vsak prejavilo ako pozitivum)... Mam na mysli vskutku bravurne dielo s nazvom Na brehu. Ked sa to tak zoberie, namet na scenar je pri oboch filmoch "drobatko" podobny, rozdielne su akurat reakcie ludi na bliziacu sa, absolutne nevyhnutelnu katastrofu. I ked... v konecnom dosledku... mozno tie reakcie ludi neboli ani natolko odlisne. Iste je, ze nikto nechcel byt pri grandioznom finale sam... Veta, ktora vo filme zaznela... "It's beautiful..." vo mne rezonuje doteraz. Je mozne, ze i koniec sveta moze byt svojim sposobom "nadherny"? Nuz... zrejme ano, zalezi od uhla nastavenia optiky. Tak ci onak, z hladiska atmosfery (ktoru najma ku koncu vyrazne podporuje soundtrack), celkoveho feelingu a par dalsich elementov musim uznat, ze Australcania skratka podobne filmy rozhodne tocit vedia. Maju to v sebe... ktovie, mozno keby sme zili na kontinente, ktory z 2/3 tvori totalna pustatina (preco sa asi tak Mad Max natacal prave v Australii?), tak to vo vas proste zanecha urcite nasledky. V tomto pripade vsak len tie najlepsie. Australia do toho!!! 70%.

Annabelle (2014) odpad!

Haha, hehehe, hoooohohohohohooo... h h hh hhhhh, juchuchuuuuuu! Ak si teraz myslite, ze mi zrejme preplo (co je v podstate vysoko pravdepodobne), tak len smelo! Nemozem si pomoct, ale spolu s tzv. "hororovym" sub-zanrom, ktory by som oznacil ako "fetish doll from hell", proste doslova ZHEBLA cela jedna cast hororovych filmov ako takych. Uz dopredu som tusil, co asi tak moze byt naplnou tejto... DALSEJ... radoby bubububu strasne desivo vyzerajucej (rozumej v preklade: stale dokola jedno a to iste, ale neva) "babiky". Ked sa dal cely tento "babikovsky" kolos patricne do pohybu (btw, dodnes si spominam max. na jeden podobny... ako-tak pozeratelny kusok), akosi som tusil, ze Hollywood to cele zase raz riadne poserie... A nemylil som sa, z coho mam, drobatko nemastnu-neslanu, "radost". Kde na tie blaboly o babikach posadnutych vsetkym moznym vlastne chodia... uz nam tu snad chyba len babika posadnuta Bieberom (to by bol fakt mega-brutal-horor!!!). Proste sorry, mili pani filmari, ale toto vam proste N-E-Z-O-Z-E-R-I-E-M a pozrel som si to len preto, aby som nasledne mohol v pokoji skonstatovat, ze na poli "babikovych hororov" sa vobec nic nezmenilo, ba prave naopak. Je to len hrosie a horsie. Fakt neviem, kde nizsie sa chcu autori este prepracovat. Nestaci hodnotenie staby odpad? Hmm, asi nie, zrejme napokon budeme musiet liezt do minusovych hodnoteni, pretoze podaktore filmy sa uz ani inak hodnotit nedaju. Jednoducho... cakal som odpad, neveril som vlastnym ociam AKY odpad som nasledne schytal... a vo finale teda i udelujem verdikt odpad!. Avsak, aby som to prelozil do skaly mojho tradicneho hodnotenia... je to za kraaaaasnych 0%. P.S.: S nazorom kolegu s nickom Flipnic sa v plnej miere stotoznujem... nadherne vyjadrene! +1

Za nepřátelskou linií (2001)

Remeselne velmi dobre zvladnute becko dnesneho typu. Nic nove vo filme hladat netreba, ak netuzite po porcii (jemne nezdraveho) patriotizmu a najma je nutne nebrat snimku staby agitku do U.S. armady, hoci Stryko Sam by sa iste potesil. Ved napokon cerstvej porcie ziveho masa v podobe naivnych marinakov, pripadne americkych namornych pilotov, nikdy nie je dost. Akokolvek, film pred ocami ubieha jedna radost, O. Wilson to cele v podstate taha aspon do pohodoveho priemeru, nebyt jeho postavy, neviem, neviem... Asi by moje hodnotenie schytalo slusnu ranu pod pas. Ale takto? Na jedno mrknutie mozem vrelo odporucit ako obstojne zvladnutu akciu, no dalsiu projekciu si fakt neviem predstavit. Rozhodne nie v najblizsom case... 60%