Mumie (1999)

Fungující kombinace dobrodružného snímku a lehké komedie, navíc opepřená trochou mytologie starého Egypta. Herecké obsazení sedlo na jedničku a triky jsou taktéž povedené. Společně s (trochu slabšími) sequely skvělá zábava na dlouhé večery osamotě.

Král Artuš (2004)

Zpracování tradičních legend Britských ostrovů snažící se o netradičnost: Dle mého názoru tento film nelze vůbec srovnávat s těmi ostatními popisujícími artušovské příběhy. Stojí naprosto mimo a kráčí si vlastní cestou. Po scénaristické stránce není horší nebo lepší, je hodně jiný. Místo fantasy prvků vsadil na maximální dobovou přesnost (takhle nějak opravdu vznikly základy anglického království, jen Sasové později drtivě vyhráli). Akční scény jsou podle mne zvládnuté skvěle (vynikající potyčka na zamrzlém jezeře) a nebýt několika nelogičností ve finále - bezhlavý útok Sasů a jiné - byla by tato část bez chyby. Horší je to s hereckými výkony, které nejsou nijak výrazné. Například Lancelota jsem rozpoznal od Gawaina až při druhém sledování filmu. Na druhou stranu Stellan Skarsgård je jeden z nejlepších záporáků, kterého jsem kdy v historickém díle viděl. Celkově jsem se královsky bavil, pročež jsem byl ochoten odpustit i těch několik chyb.