Přišla v noci (2023)

Horor bude možná to, co vnitřně prožívá ústřední dvojice protagonistů, ale rozhodně ne žánrové vyznění filmu. S ohledem na gradaci jejich utrpení je možná trochu nespravedlivý otevřený konec, ale v tomno případě asi méně je více...

Přízraky v Benátkách (2023)

Scénář i Brannaghovo pojetí dostatečně pozměněno, aby se odlišilo od Sucheta (bohužel tento etalon budeme asi hodně dlouho mít při dalších adaptacích Poirotových případů, pocházejících z pera Agathy Christie). Ale Brannagh se pomalu etabloval a možná už předčil i Petera Ustinova. Atmosféra je navozena výtečně, působivá je i hudba Hildur Guðnadóttira

Red Gold (2023)

film nebyl zrealizován

Sedm schodů k moci - Epizoda 8 (2023) (epizoda)

Ať již to bylo pravdě pododbné více či méně, každopádně pro mnoho lidí zajímavý a oči otevírající pohled do zákulisí politiky. Na druhou řadu (pokud by se stejně měla držet paralely s realitou) by to asi nedalo, ale jeden tv sequel (se stopáží celovečerního filmu) by to možná chtělo...

Služka (2023)

Z pozlátka Rakouska-Uherska vidíme málo, ze snah Čechů a Slováků o nezávislost také. Děj se spíše soustředí na vztahy mezi německým panstvem a česko-slovensko-maďarským služebnictvem v jednom velkém domě ve středu staré Prahy, v němž se odehrávají malá i velká osobní dramata. Pozvolné plynutí děje je doprovázeno podmanivou hudbou V. Martinky. Působivý baladický film

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Tvůrci měli tu odvahu zabalit starý známý děj a zápletky do nového hávu, mnohem temnějšího (jaký rozdíl od odlehčené Lesterovy verze !). Ale přitom dumasovský duch je stále přítomen a kdyby A.D. žil v 21. století, byl by byl s touto verzí asi spokojen. Kostky jsou vrženy a osudy hlavních hrdinů předurčeny, ale jak se naplní, to divák neví. S chutí se podívám na "Suite"--- P.S: Teprve následně jsem si přečetl některé zdejší recenze a jsem rád, že nejsem jediný nadšenec této nové verze!

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Vzhledem ke slovenským reáliím mi slovenština připadala vhodnější (shlédnuto v slovenské štědrovečerní premiéře na STV1). S výjimkou strašidelně temného pohádkového úvodu se film držel spíše historických reálií života na vsi (Juraj coby vynálezce elektrických přístrojů, první "automobil" na vsi) a tím si pravděpodobně získá i dospělé diváky. Sympatický herecký projev K. Krajčovičovej v roli milostslečny Júlie

Úsvit (2023)

Mé hodnocení vychází jednak s výborného scénáře, jednak z hereckého výkonu Elišky Křenkové, která postavou manželky ředitele továrny žije. Kvůli ní rozhodně stojí film za vidění.

Vraždy u jezera - Noční démon (2023) (epizoda)

Pro mě možné nejlepší díl Toten von Bodensee. Obohacení o nové hlavní postavy přineslo oživení, zápletka je inteligentně napsaná, a až na jednu nelogičnost (ale ta byla nutná pro dramatické finále) je závěr dramatický. Možno chápat buď jako úplný závěr série, nebo otevření nové série (částečně s novými postavami).

Všechny velké a malé bytosti - S trochou štěstí (2023) (epizoda)

Závěrečný díl čtvrté řady je opět "Christmas Special". Důstojné zakončení této etapy Herriotových příběhů z Anglie počátečních let druhé světové války. Věřím, že v samotné Anglii našel tento seriál svoji velkou skupinu příznivců a dočkáme se i páté řady.