mac000

úředník

2 body

• 20.2.2017  19:36
    Sestřička (1969)

Není to H. Bogart, ale pro mě ztělesnil Garner Phila Marlowa asi lépe, než jsem si ho po přečtení Chandlerových knih představoval. Trochu vadí časové zasazení děje do 60. let . Pořád v mé soukromé marlowovské galerii ale vede nesmrtelný Robert Mitchum!

• 20.2.2017  18:52
    Grand Prix (1966)

70mm klasika, která má dramatický (až melodramatický) děj, upoutá na svou dobu ohromující efekty a obrazové kompozice, působící na panoramatickém plátně. Řada vynikajících herců v rolích závodníků, které utkví v divákově paměti i po padesáti letech od shlédnutí (J. Garner, Y. Montand či T. Mifune či méně známý seriálový herec B.Bedford)

• 20.2.2017  18:38

Psát jakékoliv další superlativy by bylo nošením dříví do lesa, ale kromě dramativkého scénáře je nutno vyzdvihnout i vynikající hudební part , který se stal jedním z klasiků válečných filmů (autor Elmer Bernstein).Charles Bronson, který vytvořil jednu z nesmetelných postav filmu, hlavního tuneláře Dannyho, vnesl do natáčení své vlastní zkušenosti a znalosti. Před filmovou kariérou pracoval jako horník. Při natáčení dával režiséru Sturgesovi rady, jak se pracovat při odstraňování zemin. Následkem práce v uhelných dolech trpěl Bronson klaustrofobií, stejně jako jím ztělesňovaná postava.

• 20.2.2017  18:33
    Sayonara (1957)

Dojímavé a dramaticky vypjaté drama s výborným M. Brandem. Roli japonské dívky Hana-ogi měla podle producentů hrát A. Hepburnová, ale roli odmítla v přesvědčení, že by jí nikdo nevěřil, kdyby hrála Japonku. Film byl natočen podle knižní předlohy známého spisovatele Jamese A. Mitchenera, který sám se oženil s Japonkou.

• 20.2.2017  14:54
    Útěk (1972)

Jedna z nejlepších akčních rolí Steve McQueena, Sam Peckinpah ve skvělé formě, dramatický a napínavý děj v době, kdy se nemohl spoléhat na digitální triky a kaskadéři museli dělat co umí. Bohužel se film (jako většina Peckinpahových snímků) nedostal do našich film, bylo jej ale možno vidět v Brně na Filmfóru 1972.

• 20.2.2017  14:34
    Střelec (1976)

Radost sledovat westerny ze zlaté éry tohoto žánru.Byť zde nemáme co do činění s klasickým westernem v jeho tradičním podání, Waynova přítomnost, jakož i klasická finální scéna jej řadí mezi to nejlepší, na co se dá podívat znovu (a vychutnat si výborné dialogy i herecké výkony hlavních protagonistů. Střelec je poslední film, ve kterém J. Wayne hrál. Traduje se, že když mu ukázali konečný sestřih jedné z klíčových scén filmu, vypadal tak, jako by střelil jednoho ze svých protivníků do zad. Na to Wayne rezolutně prohlásil "Natočil jsem přes 250 filmů, ale v žádném jsem nikoho nestřelil do zad. Předělejte to!" A režisér jej poslechnul...

• 19.2.2017  19:12
    Kurýr 3 (2008)

Jason Statham alias kurýr Frank je stále tím profesionálem, který chladnokrevně provádí "transporty", tentokrát ale musí porušit řadu svých neměnných zásad, jimiž se řídil, a které jej většinou uchránily od mnoha trablů. Kdo viděl předchozí Kurýry, buď jde na trojku proto, že se mu líbí jejich styl, a nebo ať na ni radši nechodí vůbec...

• 18.2.2017  15:18

Napínavé špionážní drama, i po pětapadesáti letech poutavé a s dobrou akcí. Ukazuje nám trochu neznámou stránku druhé světové války - situaci neutrálních zemí, které nebyly okupovány nacistickým Německem, ale přesto byly v hledáčku obou válčících stran - Němců i Spojenců. Solidní herecký výkon W.Holdena i L. Palmerové

• 12.2.2017  15:23

Vizuálně podmanivé, místy až depresivní, neboť film fakticky straší dětským příběhem dospělého diváka. Ukazuje, jakou roli hrají silné příběhy v našem životě.Úžasná animace a trikové záběry, stejně tak jako působivý výkon Lewise MacDougala v roli malého Connora

• 12.2.2017  09:46
    Frank a Lola (2016)

Ambiciózní šéfkuchař Frank potkává Lolu jako svoji femme fatale a málem to zruinuje jeho dosavadní život i kariéru. Výborně zahrané, místy balancující na hraně voyerismu a někdy ne zcela pochopitelné z pohledu hlavních aktérů. Nicméně napětí, budované tvůrci od samotného počátku, postupně graduje a divák opravdu netuší, tak příběh nakonec vyústí.

• 11.2.2017  11:14

Největší vypovídací sílu má film v pasážích, které mají formu dokumentárního dramatu. Ty první minuty a hodiny po bombových atentátech sugestivně evokují děs a zmatek v řadách účastníků i diváků, ale i organizovanou rutinu a chladný rozum vyšetřovatelů, kteří za pomoci nejmodernější techniky dokážou najít, identifikovat a posléze i lokalizovat podezřelé pachatele. Solidní herecký výkon K. Wahlberge i K.Bacona.

• 9.2.2017  19:15

Přestože R.Atkinson zde působí jako Maigret věrohodněji než v předchozí "Maigret Sets a Trap", příběh samotný nedosahuje takové kvality. Pátrání působí jako sled nahodilých událostí, které policii se štěstím dovedou k pachateli dvou paralelně pátrajících týmů detektivů. Tento v pořadí devětadvacátý román Maigretovské série byl Brity zfilmován již jednou (v 60. letech v televizní sérii BBC), ale ve snad nejznámnějším seriálu Simenonových adaptací s Bruno Cremerem jako Maigretem se zfilmování nedočkal.

• 9.2.2017  18:50

Matematických gnériu-"naturščiků" se rodí zatraceně málo. Proto je dobře, že o jednom takovém byl natočen životopisný film. A to velice dobrý film, který dokáže z matematiky udělat fascinující záležitost i pro zcela nematematicky orientovaného diváka. Hodně tomu pomáhají J.Irons a D. Patel, ale především je to sám příběh, který fascinuje. Přiznávám, že předtím jsem o S. Ramanudžanovi vůbec neslyšel, ale odteď si ho budu dobře pamatovat!

• 4.2.2017  15:04
    Pasažéři (2016)

Utopická pohádka, jejíž děj se odehrává na palubě luxusní kosmické lodi pro pasažéry, cestující v hybernaci jako kolonizátoři vzdálené planety. Všichni, až na dva... Na druhé straně film pokládá některé naléhavé otázky lidské existence a staví své hrdiny do dilemat, jež jsou univerzální bez ohledu na čas a místo děje. Vydat se na tuto cestu stojí za to....

• 4.2.2017  09:31
    Lion (2016)

Dva stručné postřehy. Některé filmy jsou prostě jen silným příběhem a nic víl.Lion je jedním z takových. A kromě toho - zůstává osvědčenou pravdou, že ty nejsilnější příběhy vycházejí ze skutečných událostí (zde navíc z knihy, kterou napsalhlavní hrdina). Závěrečné komentující titulky (a dokumentární záběry) navíd dávají Liona do kontextu, který jen umocňuje jeho celkové vyznění. P.S. Chcete vědět, proč se film jmenuje "Lion" (lev)? Dozvíte se, ale až v samotném závěru

• 1.2.2017  08:52

Životní příběh tří Afroameričanek, pracujících v NASA v době, kdy vrcholilo soupeření velmocí o to, kdo první vyšle člověka do vesmíru. Výborně napsaný scénář nestaví na hereckých výkonech, ale na "napínavém" příběhu a fascinaci pro diváka neznámým prostředím (i dobou, v níž se odehrává). I dramaturgické postupy jsou vystavěny podle osvědčených a nijak originálních vzorů qvasidokumentárního dramatu. A přesto ve svém výsledku je film originální, dvě hodiny utečou jako nic a divák dýchá s hrdinkami a upřímně jim přeje jejich úspěch.

• 30.1.2017  23:24

V podstatě to zpočátku vypadá, že film je černou komedií o tom, jak se nabručený vdovec pokouší různými způsoby neúspěšně spáchat sebevraždu. Ale potom, s postupným objasňováním pozadí jeho zatrpklosti a příčiny velkého smutku v duši film odkrývá úplně novou dimenzi. Krásnou a dojemnou, stejně jako je Ove sám. Po delší době jeden film, který opravdu zahřeje u srdce...

• 29.1.2017  16:58

Komedie, odehrávající se v uprchlickém táboře v okupovaném Rakousku po druhé světové válce. Mazaný multilinguální tlumočník Janovič (pozoruhodný Topol), který zprostředkovává styky mezi ruskými a britskými vojáky, se dostane do přátelského soupeření s britským majorem Burnside Gilesem (D.Niven), který má na starosti přidělování vysídlených osob buď do americké nebo do ruské zóny. Natáčeno v lokacích poblíž rakouského Salcburku

• 29.1.2017  10:11

Dráždivá je samotná knižní předloza, dráždivé je i její filmové zpracování. Vybudované na solidním scénáři (B.Eichinger), podepřené výbornými hereckými výkony podává film dvě a půl hodiny napínavé podívané, na níž je paradoxne nejslabší... její závěr.

• 27.1.2017  19:33

Marvelovština se vším všudy (v dobrém i špatném slova smyslu). Akční scénář, sugestivníhudba a vcelku dobrý výběr herců do hlavních rolí. Pouze Tilda Swintonová mi jako Prastará (The Ancient One) nepasovala. V původním comicsu Dr. Strange byl "The Ancient One" muž (a jedním z adeptů, jež pro roli byl zvažován, byl i Morgan Freeman), ale S. Derricson ve scénáři přepsal "na tělo Swintonové. No proti gustu....

• 27.1.2017  09:08

Costa Gavras (jeho režijní debut v celovečerních filmech), Sebastien Japrisot a plejáda hvězd francouzského filmu 60. let na čele s vynikajícím Yvesem Montandem . To nemůže dopadnout špatně. A také nedopadlo! Inteligentní zápletka, realistický popis policejních vyšetřovacích metod jsou příznačné i pro jiné francouzské kriminálky té doby, ale Gavrasův film je na samotné špičce žánru.

• 27.1.2017  08:52

V době natočení filmu (a ještě pár let potom) Allen pravidelně hrál i hlavní role. Ve "Výstřelech" však pro roli Davida Shaynea bylo potřeba mladého představitele, byť mu scénář připisuje typické Allenovy rysy. A John Cusack se této role zhostil výborně a místy jako by divák v něm viděl mladého Woodyho! Jinak fim má všechny ingredience, jež Alleny vydělují z mainstreamu a rozdělují diváky na dva tábory - allenovské nadšence, čekající každý rok na nové dílo Mistra, a allenovské odpůrce, pro něž jeho filmy nejsou a nikdy nebudeou jejich šálek čaje.

• 26.1.2017  08:35
    Šogun (TV seriál) (1980)

Jeden z vrcholů kvalitní řemeslné tvorby Jerryho Londona, který po celou svoji dlouhou režijní kariéru natáčel téměř výhradně pro televzi. Samotný Clavellův román je svým širokým epickým záběrem vděčná látka ze zfilmování a London z ní vytěžil maximum. Podporován hereckou elitou na čele s R. Chamberlainem a slavným T. Mifunem, natočil seriál, který ukazuje střet dvou odlišných světů - kultur, tradic i hodnot. Ve filmové verzi, uváděné jako "Zajatec japonských ostrovů" nebylo zpracování obsáhlého románu Clavella zdaleka tak sugestivní.

• 26.1.2017  07:33
    Ptáci v trní (TV seriál) (1983)

Pro mě zůstane seriál srdeční záležitostí. Viděl jsem několikrát (poprve, krátce po celosvětové premiéře, uvedení v rakouské televizi ORF), knižní předloha vyšla v ČSSR v 8O.letech a dlouho byla pouze ve slovenštině. Televizní přepis shromáždil plejádu známých herců na čele s charismatickým R. Chamberlainem, pro něhož se role pátera Bricassarta stala vrcholem filmové kariéry. Hudba, scenérie i herecké výkony jsou na velmi dobré úrovni.

• 25.1.2017  17:41

Pocta mistru žánru Samu Peckinpahovi. Skvělá studie několika jedinců, stojících na opačných stranách zákona, vyprávěná vez jakéhokoliv přikrašlování, romantizování zločinu (či práce neohrožených strážců zákona), směřující k nevyhnutnému vyústění,syrovému, ale nikoliv naturalistickému. Jeff Bridges jako penzionovaný ranger Marcus Hamilton podává fascinující výkon, jenž upoutal i Americkou filmovou akademii (nominace za nejlepší vedlejší roli). Název filmu odkazuje na smluvní klauzuli v nájemní smlouvě, tzv. "hell or high water clause" , která znamená, že platby musí pokračovat bez ohledu na jakékoliv obtíže, do nichž se nájemce po dobu trvání smlouvy může dostat.

• 25.1.2017  17:32
    Ploty (2016)

Poprávu nominace na Oscara za herecký výkon pro oba hlavní protagonisty. D. Washingron dominuje celému dramatu, které postupně graduje od konverzačního debatování kamarádů, povídaček mezi milujícími manželi a rádobyvýchovnými poučkami otce synům až z vypjatým okamžikům stavícím v potaz nejvyšší životní hodnoty i smysl lidského života jako takového. Jediné mínus je až příliš viditelný divadelní původ příběhu, který se film v podstatě nesnaží zmírnit či upravit. Všech pět herců v hlavních rolích si roku 2010 zahrálo své role v obnovené divadelní premiéře předlohy - divadelní hry Augusta Wilsona v New Yorku (D. Washington hrál ve 114 reprízách). Autor hry A.Wilson byl sám černé pleti a sám začal práce na ilmovém přepisu hry. Zemřel roku 2005, avšak scénář stačil dokončit.

• 24.1.2017  17:18

Zkušený režisérský matador Roger Corman začal film natáčet a byl také jeho koproducentem. Když po pár týdnech vycouval z koprodukce, byl nahrazen v režijní židli neméně zkušeným Philem Karlsonem.

• 24.1.2017  15:27

Neoriginální scénář mísící kriminální drama, thriller a akční film, není pořádně ani jedním. První hodina úplně zbytečná, neboť zcela předvídatelná. Teprve posledních 30 minut je o něco zajímavějších, ale zase až moc překombinovaná... Zkrátka z extrému do extrému.

• 24.1.2017  12:23

Skvěle natočený trhiller, kde se dějová zápletka i pozadí životních osudů hlavních postav příběhu postupně odhaluje a skládá dohromady jako ta puzzle, která se objevuje v první scéně filmu. Výborný výkon Bena Afflecka v roli autistického účetního Christiana.

• 21.1.2017  09:00
    Ponorka (1981)

Mariňáci na německé ponorce, jejího kapitána nevyjímaje, nejsou žádní fanatičtí nacisté či zapálení přívrženci Hitlerovy vize Třetí říše. Jsou ale patrioti a vědí, že jejich úkolem je bojovat proti nepříteli, kterým je Brttánie ztělesňovaná v jejich očích W. Churchillem. Wolfgang Petersen prokázal režíjní mistrovství, když (po krátkém úvodním entreé) děj po tři hodiny (Director´s Cut) zasadil pouze do útrob ponorky, plnící v Atlantiku svoji vojenskou misi. Divák ale nejenže není unaven, naopak - stále více je fascinován gradujícím napětím, vrcholícím v dlouhé scéně boje posádky o holé přežití. Plným právem pět hvězdiček! Z toho minimálně jednu má sugestivní a do paměti se vrývající hudba Klause Doldingera. A ještě možná k disputacím přispěvatelů zde na ČSFD, zda je film válečný, protiválečný či "válečný i protiválečný" současně. To poslední je nesmysl, tak jako člověk nemůže být současně vegetarián i masožravec. Záleží, co chápeme pod definicemi toho kterého žánru, ale já se přikláním k označení ponorky jako film válečný - v tom nejlepším slova smyslu ( bok po boku dalším reprezentatnům žánru jako Bitva v Ardenách, Saving Private Ryan, Bitva o Berlín ad.). P.S. FIlm jsem viděl poprvé (v kratší verzi) roku 1983 na rakouské televizi, podruhé před nedávnem (delší verze)