Na nože: Glass Onion (2022)

Jedině ten, kdo viděl (a komu se líbil) první díl, dokáže bez úhony překousnout první hodinudruhého dílu, než se všechno rozjede jak čekal (a doufal). Potom bude uspokojen a půjde s kina s pocitem, že nepromarnil ty dvěačtvrt hodiny zbytečně.

Bébert et l'omnibus (1963)

Černobílá klasika, jeden z nejúspěšnějších francouzských návštěvnických hitů v kinech roku 1963.

Maminčin zámek (1990)

Kdo četl nádherný román Pagnola Jak voní tymián pozná, že Yves Robert je jeho milovníkem. Tak nějak si určite čtenář představoval jeho filmovou podobu. A kdo knihu nečetl- zatouží si ji po shlédnutí filmu přečíst (třeba i jako vynikající audioknihu v podání V. Beneše - který, mimochodem, zde mnoho let předtím skvěle nadaboval Marcelova tatínka Josepha).

Opojení mocí (2006)

Syžet korumpujícího průmyslového magnáta (navíc namočeného do vládní politiky) a neústupného soudního vyšetřovatele bylo ve francouzské kinematografii zpracováno nejednou (připomeňme kupř. Cayattea, Costu-Gavrase či Boissseta) . Chabrolův film byl pro mě zajímavý především hereckým výkonem Isabelle Hupertové (ale i Maryline Cantové) a gradujícím se dramatickým dějem.

Podezřelá (2022)

Ucelený  příběh a nádherné vizuální zpracování povyšují tento napínavý noirový příběh o posedlosti, touze a vraždě. Park to dělá složitým způsobem, buduje komplexní psychologický a intelektuální vztah, v němž sexuální touha působí spíše jako utvářející se vztah než jako počáteční situace.

Případy mimořádné Marty - Trochu víc víry (2022) (epizoda)

Tak toto že měla být poslední epizoda celé série ? Chápu, že má ponechávat otevřené dveře pro druhou (příp. další) řadu, ale někam ten vztah mezi dvěma hlavními protagonisty posunout mohla (za celých osm dílů byl jeho vývoj minimální). Jinak ale celkově spokojenost, Dyková nezklamala (jakmile si divák zvyknul na její "haut couture")

McDonaldová a Dodds - Tajemný úsměv (2022) (epizoda)

Tentokrát velmi dobrá a inteligentní zápletka (s hlavní postavou epizody připomínající Higginse z My Fair Lady) a odhalení pachatele neznámé až do poslední minuty. Postava seržanta Doddse se vyvíjí a je plnohodnotným partnerem McDonaldové .

Hranice ovládání (2009)

Kdo nezná předchozí Jarmuschovy filmy, musí být ukrutně unuděný a zklamaný. Naopak ten, kdo je na Jarmuschův styl připraven, musí ocenit způsob vyprávění, důraz na detaily, opakující se stereotypy a víceméně i předvídatelnost děje (i když zdaleka ne vše je vysvětleno či prozrazeno).  Proto mě celkovým dojmem film vcelku potěšil (včetně "epizodek" se Swindonovou, Hurtem či Murrayem)

Batman (2022)

Tato nová verze je dobrým příběhem. Sice přetažený a příliš dlouhý film (nejdelší ze všech Batmanů), ale také pečlivě propracovaný a vzrušující. Je strhujícím, mrazivým , ale i svěžím pohledem na ikonického hrdinu DC . Zároveň film zpochybňuje povahu jeho hrdinství, protože Batman je zde více chybující, než tradiční superhrdinové a místy se nedokáže ovládat. Tím získává lidštější rysy než v Burtonově, Schumacherově či Nolanově předchozí verze. A obsazení Pattisona do hlavní role byla trefa do černého.