Velká španělská loupež (2021)

Tak trochu směsice různých motivů z heist filmů, tak trochu parodie na krimi thriller, vypočítaná na efekt. Neznámí herci, motivy, které jsou obehrané. Na straně plusů - dobré tempo a napětí (s momenty překvapení) až do samotného konce. A dobové záběry na španělskou fotbalománii na MS 2012

Vídeňská krev - Ďáblův polibek (2021) (epizoda)

Dobře gradované napětí ve hře na kočku a myš, kde honící pronásledovatelé jsou vlastně sami sledovaní. Celá série velmi dobře evokuje svou dobu, jednotlivé epizody jsou dobře vypointované. Zajímavé srovnání se Zločiny ve velké Praze...

Vídeňská krev - Melancholická hraběnka (2021) (epizoda)

Oskar Rheinhardt z vídeňské policie a psychoanalytik dr. Max Liebermann opt vyšetřují společně. Psychologicky dobře rozehrané, skvělá dobová atmosféra Vídně z doby monarchie (interiéry, kostýmy)

V rytmu srdce (2021)

Ano, motivy, které film zpracovává (a rozpracovává) nejsou ani v americké ani ve světové kinematografii originální a nesetkáváme se s nimi poprvé. Ale je to především emotivní výkon všech hlavních protagonistů a několik vypjatých scén, které mají za následek, že necelé dvě hodiny uplynou jako voda a film vtáhne diváka do děje. Neviděl jsem všechny nominované filmy na Oscara 2021 za nejlepší film, ale akademici rozhodně nevybrali špatně (tentokrát hlasovali "v rytmu srdce")

Za čárou (2021)

Slabý odvar z Hafstroma v nejlepší formě (Escape Plan, The Rite). Ono to asi počíná už ve scénáři, který je plný klišé, potom se s tím nedá moc dělat. Samotné téma - stroje bojující za člověka zde bylo několikrát, trochu obměna je snad obsazení afroamerických herců do role klaďase i záporáka.

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

Snaha navázat na legendární Hříšné lidi..., která s odstupem nevyzněla vůbec špatně. Jednotlivé postavy detektivů měly své charaktery, příběhy byly vesměs dobře vypointované a dobová atmosféra byla všudypřítomná. Škoda, že nebylo pokračování...

Známí neznámí (2021)

Jelikož jsem slavnou předlohu (ani její další licencované zahraniční verze) neviděl, byl pro mě zážitek zřejmě větší než pro diváka, který porovnává. Každý si zřejmě pomyslí, co by se stalo při "zveřejnění" obsahu právě jeho mobilu. A v tom vyznění filmu přesahuje pouhou zábavu nad absurdními peripetiemi večírku několika přátel. Výborný Martin Hofmann, ale i Tatiana Pauhofová

Bagdád střed (2020) (seriál)

Leem Lubany mě zaujala už v první serii Condora (i když seriál samotný měl na můj vkus trochu překombinovaný děj). V Baghdad Central má zprvu menší, avšak postupem času výraznou až klíčovou roli v dramatické zápletce. Serie je i jinak vydařená a dává nahlédnout do pozadí konfliktu, v němž Američené a Britové měli v rukou od počátku Černého Petra.

Belgravia (2020) (seriál)

Po prvních dvou dílech mám silné reminiscence na Ságu rodu Forsytů v původní TV verzi z 60. let, jež běžela v ČST (rozhodně tedy ne Downton Abbey).  Velmi dobře rozehrané postavy, dramata a intriky.

Ďábel (2020)

V tomto prapodivném temném trhilleru vraždí dobří zlé, zlí dobré, dobří dobré a zlí zlé. Ave výsledku to není až tak velký rozdíl. Film ale nechce moralizovat, že vražda dojde odplaty či že víra dává člověku sílu. Je to spíš právě naopak. Jako filmařina to nicméně má úroveň a napětí až do konce