• Krátkometrážní

Babička aneb Jak to bylo doopravdy (2009)

Zasloužená parodie na Babičku ve stylu České sody a Cimmrmana. Bohužel kvality ani jednoho nedosahly. Škoda, téma je to suprové.

Carrie (2013)

SPOILERem ke zjištění 7 rozdílu mezi originálem a remakem (1976 / 2013) aneb jak šel čas. 1. Carrie je vybledlá zakřiknutá intorvertně melancholická socka. Klasický případ chytré, milé a vlastně i zajímavé ženy, kterou ušlape trvrdý kastovní režim středních škol a dokud na sebe nenapatlá trochu makeupu, neoholí si chlupy v podpaží a neobleče si něco s výstřihem, tak o ní nikdo neopře ani kolo./ Carrie je americký teenager,hezká holka, která má jediný problém - matku krávu, díky níž to má ve škole i v životě nelehké, ale jinak to má celkem dobře srovnaný a psychicky je rozhodně vyrovnanější a stabilnější než její starší předchůdkyně. Její proměna z ošklivého káčátka je minimální, zato vydatněji zametá se svojí debilní mámou. 2. Carrie je v koupelnách ponížená partou holek a později o tom ví celá škola / Carrie je v koupelnách ponížená partou holek a později o tom ví celý youtube. 3. Carrie už se nestačí soustředit na zkoumání svých psychických schopností, protože díky své nevyrovnanosti má co dělat s tím, aby rozdýchala pozvaní na ples. K ovládání telekineze ji stačí myšlenka nebo štípnutí vosy. / O dost pohodovější puberťačka má google a youtube a za chvíli ví o svých schopnostech víc, než leckterý xman nebo jedi. K ovládání telekineze potřebuje i efektní nataženou ruku, páč je to cool. 4. Máma Carrie je náboženská fanatička, která do poslední chvíle věří, že modlením její dceři sroste vagína a zmizí prsa. / Máma Carrie je náboženská fanatička (která soudě dle vzhledu občas nějaký ten makeup nebo depilaci podstoupí) se sklony k sebeubližování. Při jakémkoli zazlobení Carrie neváhá mít po ruce nůž, kdyby modlitby nepomohly. 5. Ve filmu je v pohodě ukazovat fackování žen. / Ve filmu je v pohodě ukazovat sex (heterosexuální i lesbický). 6. Fantastická němá scéna ilustruje poslední šanci na záchranu kolektivního zdraví, snažící se odvrátit krvavý útok jako by to byl výbuch atomovky. Bohužel marně. Carrie upadne do schizofrenického komatu a nechá za sebe jednat svoje schopnosti, aniž by se podívala, jak se má její přítel omráčený (asi) kbelíkem. V rámci této momentální nepřítomnosti s retardovaným výrazem jí vlastním, počká na salvu křečovitého smíchu, načež vyvraždí celou školu včetně lidí, co to s ní mysleli dobře. Z hořící budovy odejde po svých a po cestě domůjen tak mimochodem sejme svojí nemesis a travoltu. / Napětí před politím krve je minimální, jelikož tvůrci dobře věděli co baví současné publikum - akční krváky. Carrie je nasraná, ale vše by ještě mohlo být v pohodě, kdyby nezjistila, že její milý je mrtvý (zde ho kbelík evidentně zabil a on se zapsal mezi Darvinovské top smrti). V následující scéně připomínající něco mezi Star Wars 3, kdy Anakin likviduje chrám Jedi, a Nezvratným osudem, vraždí všechny svoje nepřítelkyně a nepřátele, zatímco ostatní nevinné nechává přihlížet její superpower exhibici. Nakonec ve stylu Magneta opustí školu letmo, aby se z ní stal lovec, který si to rozdá s hlavním bossem všch rozmazlených puberťaček a trošku jí porychtuje obličej, než jí nechá uhořet. 7. Krásná kudrnatá hnědovlasá kámoška, co nevím, jak se jmenuje, zůstává sama s poměrně velkou psychickou újmou, která by s klidem mohla navázat na Freddyho noční můru. / Trochu méně krásná blonďatá kámoška, co nevim, jak se jemnuje, je těhotná (proč?!) a plná mouder, aby přeživším dospělákům a policii vysvětlili, jak na Carrie neměli být zlí.

Jupiter vychází (2015)

Twillight scifi pro holky aneb posledni faze hormonalni promeny Lany Wachowski.

Pionýři hororu 2 (2015) (seriál)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!SPOILERY!!!!!!!!!!!!!!!!! Pionýři vol. 2 rozhodně splnili, co slibovali. Produkční tým byl přísnější a filmy vybrali podle jasných kritérií souvisejících se samotným názvem. Nehledě na grafický cover projektu mají jednotlivé filmy už tak daleko od dětské mobilové amateřiny, že by snesly srovnávací zkoušku se sofistikovanější žánrovou produkcí ...a tak se toho tedy nebojme a hurá do toho. Dream * Chcete natočit nemoderní horror? Vemte ženskou hrdinku v noční košili, jelikož je nevinná a slabá, zavřete ji do temné vintage budovy, třeba asylumu nebo brněnského paneláku, pořádně to tam zakuřte, přidejte svíčky a trochu krvácení z vagín (pardon břicha) a jiných gore výblitků a nechte ji pronásledovat příšeráky z její minulosti. Na konci prozraďte, proč se film jmenuje tak, jak se jmenuje, a že jde o schizofrenní sen, což filmu přidává psychlogickou hodnotu a hluboké zamyšlení. No a nesrovnalosti v dramaturgii vysvětlete tupým dialogem dvou nehereček. Takových filmů je 12 do tuctu a kvalita kolísá podle budgetu. Zde chybí peníze i nápady a pokus o twist bezpečně zakopala nesmyslná angličtina. V minulých Pionýrech by tento film zabodoval především pokusem o vážnost žánru, podobně jako Masožravý obraz, ale v těhle místy zastupuje žánrovou parodii. Neotvírej! *** Nadprůměrně zahraný i zrežírovaný filmek Neotvírej! má základní problém. Pointu. Zápach je cítit už od scénáře. Přestože chápu netradiční potenciál bezpečnostních dveří coby hlavního činitele vraždy, tak abych film mohl začít brát vážně, potřeboval bych vysvětlení, jak mohou takové dveře zlomit člověku vaz (nebo jakkoli člověka zabít). Respektive nechat se zabít bezpečnostními dveřmi poháněnými sebepekelnější silou mi spíš zavání Darwinovou cenou a černokomediální etudou (v duchu Hodinového manžela). Přesně tímhle směrem by se mi (překvapivě) líbilo film směřovat a dobře by se tak svázal s odlehčeným začátkem. Tím, že se režisér bázlivě vyhnul vizuálním vyřešení záhady dveřovraždy, podle mě tento film zakopal do cvičení horror expozice. Ale zato poctivé. Hex Games ** Zařazení tohoto filmu to antologie je podobně podivné jako zařazení Explicitního důkazu do jedničky. Film, který vzniknul v uplně jiných podmínkách pro uplně jinou událost, je limitován mnohými omezeními (včetně superkrátké doby vzniku) a tak je konkurenceschopný mezi filmy 48ky s chytrým zpracováním povinné rekvizity "brambora". Ale mezi horory i nezávislými horory je to jen zapomenutelný vtip, zato hodně povedená horror reklama na pivo Fénix. Až oči mé se rozevřou **** Vrba je můj nejmilejší amatérský tvůrce (režisér / herec) v Čechách. Věta kterou začínám každý komentář k jeho filmu přestává dávat smysl, jelikož slovo amatérský už neplatí a výkony jeho štábu jsou daleko od čehokoli, co se hanlivým slovem amatérský dá nazvat. Přestože jsem si říkal, že černobílá stylizace a napodobování filmového materiálu mě umí akorát nasrat, tak Vrbův záměr citace kriminálek a thrillerů 60. let je naprosto zřejmý a tedy obhajitelný. Kamerově, střihově, zvukově i herecky funguje na jedničku! Film ve mě rozehrál podobné chutě jako Kachyňovo Ucho, Schulhoffův Po stopách krve nebo Švankmajerova Zahrada. Konečně nekdo vymyslel funkční cestu k tuzemskému hororu, říkal jsem si a užíval si film od začátku do...konce?...jakého konce? Tolik opěvovaný film opil diváky silným vizuálem a tak zapomněli na malicherný fakt, že mu nedopsali scénář? Pustil sem si film ještě několikrát, jelikož sem mu nechtěl ubrat ani hvězdičku kvůli vlastní hlouposti, ale došel sem k názoru, že mě autoři nutí si příběh dovyrobit sám a na to bohužel nemám čas, přestože chuť by byla. Fňuk:( Mimochodem skvělý filmový plakát! Pionýři hororu 2 si narozdíl od minulých trojku skutečně zasloužili. Zatímco u minulého dílu jsem hodnotil odvahu, nadšení a (vlastně nechtěnou) pestrost, bez ohledu na průměrování hvězdiček, zde hodnotím nefalšovaný důraz na žánr, byť ne uplně vydařený, kterému hvězdičku navíc přináší Vrbův objev na originální (byť retro) český přístup k žánrovému filmu. Pokud bychom filmy měli srovnávat s jedničkou nebo s českou amatérkskou scénou, tak klidně u všech filmů o hvězdičku navíc.Těším se na Pinoýry hororu 3 a doufám, že se příště podaří sehnat i nějaké finanční prostředky pro tvůrce. Je totiž jen na nich, aby úroveň filmů posunuli zase výš.

Mariachi (1992)

Film, připomínající v mnoha ohledech kavlitou spíše Odpadlíka vyzdvihuje ze dna Odpadu pouze fakt, že ve srovnání se současnou celovečerní produkcí, vznikající v amatérských podmínkách na koleni, je toto stále vysoký nadprůměr.

Judy a Punch (2013) (studentský film)

Hezké cvičení s toystoryovskou zápletkou a špičkovým střihem. Je zbytečné snažit se přesvědčovat ostatní i sebe sama, že z toho šlo vytřískat víc, ale šlo. Být to první film na téma tvůrce/vodič loutek vs loutka, co jsem viděl, , tak bych i přihodil o hvězdičku navíc.Jako alternativu doporučuju scénu s posedlou rukou z Evil Dead 2, případně mojí oblíbenou scénou se smrtí vodiče břichomluvecké loutky v Terror Firmer.

Poutník (2013) (studentský film)

Někdy hodnocení nemá serióznější důvod než prosté a banální "prostě mě to nebavilo, není to můj šálek kávy, moc symbolický příběh s nulovou gradací, výtvarno mi nic neříká" ...pak už nemá cenu hodnotit cokoli jinak řemeslně zvládnutého, protože není důvod. Omlouvám se za svoji přízemnost.