Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Keď si spatne pozriem svoj rebríček naj.filmou zistujem , že nerozhoduje rozpočet filmu, počítačové triky , ale stačí vynikajúci scénár ,príbeh a slušní herci.To vačšinou splnujú filmy skorej natočené a film ,,Dvanásť rozhnevaných mužov ,, je jeden z tých keď pri projekcii vyprázdním obývačku od rodiny a bez rušivých momentov si to vychutnám na domácom kine. Každý dialog ,mimiku , každú zmenu nálad ukážku charakteru to je to čo ma pri filme baví.Netvrdím ,že.. Hviezdne vojny /ktoré milujem/, alebo ..Deň nezávistlosti ..sú zlé filmy práve naopak ,ale dnes , keď si možem vybrať , tak sa prikloním k filmu ,ktorí ma núti rozmýšľať a vždy pri dalšom pozretí nájdem niečo čo som si predtým nevšimol. Čo sa týka filmu zaujal ma americký súdny systém ,kde dvanásť porotcov rozhoduje o živote člověka a som presvedčený , že vačšina z nich chce zaujať správny postoj a chce rozhodnut spravodlivo, ale….. Nedokážem posúdiť , ktorí súdny systém je správny a nemám štatistiky čo sa týka omylov / z historie vieme ,že porota može byť ovlivnitelná/,ale predstava , že mne v úlohe porotcu budú účelovo zatajené nejaké dokazy a vydám spolu s ostatnými porotcami rozhodnutie ,ktoré by negatívne ovplivnilo život iného to zamrazí.

Falešná kočička (1937)

Sú filmy , ktoré nás majú donútiť rozmýšľať nad životnými múdrosťami , ale sú filmy ktoré nás majú ,, len pobaviť,,. Film patrí medzi tie ,kde je hviezdne herecké obsadenie ,ale jednoduchý komediálny dej. Napriek tomu v akej dobe vznikol oceňujem pointu filmu ako aj herecké majstrovstvo O.Nového, V.Ferbasovej ako aj A.Nedošínskej. Mám rád tento typ starých českých komédií , pri ktorých sa dá relaxovať a nemusím sa zaťažovať rôznymi psychologickými pointami. V.Ferbasová ako chudobná nevzdelaná predavačka šnúrok so svojím ,, neviem čítať ani písať ,, a neobyčajným hovorovým slangom nemá chybu. A v neposlednom rade švihácka chôdza J.Kohouta.

Florenc 13,30 (1957)

Mám rád staré české komédie a táto je jedna z nich ,kde bol použitý originálny nápad ./použitie špeciálnych tlačidiel v autobuse./ ,ktorý predtým /a neviem či potom/ nikto nepoužil.Film dobre vykresľuje rôzne charaktery ľudí ,ktorí spolu cestujú autobusom. na trase Praha-K.Vary , kde postavy stvárňuje herecká špička tej doby.Príjemný zážitok ,ktorý pozretím nikomu neublíži.

Forrest Gump (1994)

Treba si prečítať knihu.T.Hanks síce vo filme exceluje ,ale film je natočený smutne.Pri čítaní knihy som sa celý čas chytal za brucho , keď som sa smial. Škoda , že režisér nezaradil do filmu s knihy príbeh o záchrane čínskeho vodcu ,alebo cestu s opicou do vesmíru. Inak príbeh prostoduchého chlapca prechádzajúceho americkými dejinami ,ktoré svojim spôsobom ovplivnuje ma pobavil. V knihe Forrest hovorí ,,Verte my ,byť idiotom neni žiadna sranda.,, a o tom to je.

Hanebný pancharti (2009)

Ak niekto považuje za zábavu vyrezávanie hákového kríža na čelo,skalpovanie a rozbitie lebky bejzbolkou - tak potom neviem, ani keď to boli židovskí bojovníci proti fašizmu/netvrdím ,že tieto veci do filmu nepatría ,ale v takomto filme je to trápne./. Nemám rád ,keď niekto fabulizuje dejiny a mení ich obsah o čo sa Quentin v tomto filme snaží upálením fašistických pohlavárov v kine. Ano to je filmová nadsázka , ale ja som neštudoval réžiu ja nehodnotím či je vo filme dobrá kompozícia,použitý flashback , flashforward ,alebo vhodná scenografia ja som len obyčajný divák ,ktorý hodnotí film podľa pocitov ,ktoré v ňom film zanechá. /nemusí to byť vždy nejaké posolstvo,myšlienka stačí aj nezvyčajná,vtipná pointa ,alebo výborný herecký výkon/ Neexistuje pre mňa dobrý film a zlý film/ to isté platí o knihách a hudbe/ ,ale film ,ktorý si chcem znova pozrieť a film ,ktorý už nepotrebujem vidieť . Podľa komentárov,ktoré tu čítam je to fantastický film/ čo asi dokazuje aj nominácia na Oskara/ ,ale pre mňa nie ,no nemožeme mať predsa všetci rovnakí vkus.

Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)

Skvelý film ,kde dvaja bratia Tomáš a Spytihnev /to je fakt meno?/spolu ,,zvláštne,, komunikujú kvôli nevrátenej dúhovej guličke z detstva. Jedného dňa keď tetička opustí strýčka ,ktorý vedie hostinec musia ,,spolupracovať ,, na vedení podniku. Situačná komédia v ktorej hrá prím geniálnosť hlavných predstaviteľov R.Hrušínskeho a S.Beneša ,ktorých doplňajú S.Rašilov a S.Neumann. Zaujímavé hlášky : ,,ženy jsou nepřítelkyne moudrosti,, a ,,koukej na svou a ne na cizí ty nemravo stará!,, Dobrá scéna ,keď S.Rašilov hrál sám so sebou v izbe karty. P.S. :,,Nechod k vode aj tak chytíš houby s octem,,

Hra na schovávanou (2005)

Priznám sa , že až do záverečného odhalenie tajomné priateľa Dakoty som netušil , kto to je.Celý film ma svojou tajomnou atmosférou nechával v napätí , ktorá sa zo záverom filmu stupnovala.Vynikajúci výkon Dakoty Fading , kde sa to v nej berie.Som zvedavý či vekom tú hereckosť nestratí ako mnoho iných detských hercov.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Je ťažké opustiť alkoholika , keď ho milujete. Kto mu potom pomôže ??

John a Mary (1969)

Film mi pripomína svojou koncepciou film natočený v roku 1967 ,, Bosé nohy v parku,, režisérom G.Saksom v hlavných roliach R.Redford a J.Fonda.Tiež sa odohráva skoro v jednom interiéri , je založený na kvalitných dialógoch / za veľmi vtipné považujem - reprodukciu myšlienok hlavných hrdinou./ na kvalitnom hereckom obsadení.

Kočár do Vídně (1966)

Spoločný projekt režiséra Kachynu a scenáristu Procházku presne tak ako pri podla mna u jedného z nejlepších českých filmou ,,Ucho,, ma trochu sklamal .Už na úvod príbehu namiesto úvodnej scény ,, titulky,, vysvetlujúce začiatok príbehu . Komorný príbeh dvoch rozdielnych ludí ,kde nenávist prerastie do ,,lásky,, ukončí až partizánska skupina/posledných päť minút zavrie film na pár rokov do trezoru./ Tomu filmu aby bol najlepší niečo chýba nevadí mi ,že Hanzlík hovorí celý čas po nemecky/ ako ináč keď je to rakúsky vojak/,ale na rozdiel od ,,Ucha ,,absentujú konfrontačné dialogy vykreslujíce myšlienky a charaktery hlavných postáv.Ale výborná hudba J.Nováka a zábery lesa dokreslujú predzvest tragedie.