Amadeus (1984)

Nemám rád životopisné filmy a ,,ešte,, o hudobnom skladateľovi a už vôbec nie s historicky nepresným dejom , ale aj tak Miloš Forman je pán režisér .Film som si chcel pozrieť len kvôli Mozartovej hudbe a Formanovmu režisérstvu , takže s filmom som absolútne spokojný.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Určite by to bol bez Leonarda DiCapria taký obyčajný film , ale on ho povýšil na excluzívny zážitok. Aj keď nie som Leov fanúšik týmto filmom mi dokázal , že už v 19rokoch bol pán herec. Retardovaného Ernieho som mu absolútne uveril a vôbec sa nečudujem , že v určitej fáze filmu Deppovi praskly nervy a poriadne ho vyfackal.

Oliver! (1968)

O tomto muzikáli som ani netušil , že existuje až som náhodou na neho natrafil na ČT2 a aj keď som si od neho nič nesľuboval ,bol som nadšený. Síce tam neodznie žiadny /aspoň pre mňa/ hudobný šláger , ale atmosféra ,kulisy a postavy to vynahradia. A Fagina , ktorého stvárnil Ron Moody som si vždy takto vizuálne predstavoval.

Majestic (2001)

Jim Carey ma presvedčil , že vie hrať aj bez komických skečov a infantilných grimás. Ďalší film F.Darabonta čo stojí za to si ho pozrieť. Páči sa mi atmosféra mestečka , kde každý pozná každého , všetci študovali v jednej škole a chodia jesť do rovnakého bistra .

Renesance (2006)

Vizuálny orgazmus. Aj keď ani zápletka deja nie je druhoradá ,celý čas som čumel na geniálne animácie na presklený most, dážď a vykreslené detaily. Vôbec som netušil , že takto spracovaný film ma zaujme.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Je ťažké opustiť alkoholika , keď ho milujete. Kto mu potom pomôže ??

Nevera po slovensky (1980)

Len dve hlášky: ,,My Slováci si neberieme ženy ,ktoré nám pasujú .ale ženy ktoré najviac ľutujeme. Ale kto poľutuje nás !!! " ,,Zo somárom je život ťažký a dlhý."

Posledná bosorka (1957)

Ako inak mám hodnotiť , keď som lokálpatriot !!! ,,Trnavský môj kraj , ty rodná rovina chlebík namočený spola do vína. Ty zem zlatých zŕn a zavalitej repy chlapov ako chlieb i ostrejších než črepy.,, Inak fiktívny dej so známymi hercami tej doby nijak neprekvapí ,ale tá scenéria !!! Boj dobra a zla, boj chudobných proti bohatým ,boj lásky proti nenávisti ,boj študentov proti cirkvi, boj vzdelanosti voči obmedzenosti -typická rozprávka a tak to aj končí. Zaujímavé je ,že v tej dobe študenti vedeli ,že trnavský richtár je analfabet a to ,, zostalo,,!

Souboj Titánů (1981)

Tento film je kultová záležitosť , ktorú si rád pozriem vždy aj teraz po 30 rokov od uvedenia do kín. Dýcha historickou atmosférou a aj preto si radšej pozriem film Ben Hur /1959 / ako Alexandra Velkého /2004/, alebo Kleopatru s E.Taylor /1963/ ako Trója /2004/ Stále cítim aj po x-tý krát to napätie, keď Perseus prenasleduje Calibosa v močiary a nakoniec mu usekne ruku, boj so škorpiónmi , zabitie medúzy a porazenie Krakena ,ale úchvatný je príchod prievozníka Chárona ,ktorého vynorenie z hmly predchádza tajomný zvuk . Vždy som si predstavoval / v detstve / ako naloží Zeus na Olympe s mojou figúrkou v Colosseu a čo mi pripraví v živote .

Hostinec „U kamenného stolu“ (1948)

Skvelý film ,kde dvaja bratia Tomáš a Spytihnev /to je fakt meno?/spolu ,,zvláštne,, komunikujú kvôli nevrátenej dúhovej guličke z detstva. Jedného dňa keď tetička opustí strýčka ,ktorý vedie hostinec musia ,,spolupracovať ,, na vedení podniku. Situačná komédia v ktorej hrá prím geniálnosť hlavných predstaviteľov R.Hrušínskeho a S.Beneša ,ktorých doplňajú S.Rašilov a S.Neumann. Zaujímavé hlášky : ,,ženy jsou nepřítelkyne moudrosti,, a ,,koukej na svou a ne na cizí ty nemravo stará!,, Dobrá scéna ,keď S.Rašilov hrál sám so sebou v izbe karty. P.S. :,,Nechod k vode aj tak chytíš houby s octem,,