Hoši z Brazílie (1978)

Tohle fakt miluju. Odhlédneme-li od literární předlohy, je tento film na dobu svého vzniku natočen v docela svižném tempu a výkon Gregory Pecka je monumentální. "Zavolejte někdo doktora! Já jsem doktor, ty huso!" Nápad Iry Levina vynikající, zpracování téměř dokonalé.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Tento rodinný film bych snad byl ochoten označit za geniální. Faktem je, že absolutně nezestárnul a dostal mě natolik, že jsem jej sobě i rodině pořídil na dývku. Pro mě osobně má tedy bohužel trochu smutný přídech, protože jsem měl možnost poznat Tomáše Holého na konci 80. let osobně a ten jeho konec si díky tomuto filmu vždycky pochopitelně připomenu. Ovšem to není ten důvod, pro který dávám plný počet. Tenhle film je totiž v podstatě dokonalý.

Mladý muž a bílá velryba (1978)

Jak nemám rád Párala jako spisovatele, tak tento film mám v opravdové oblibě. Scénář výborný a všichni herci odvedli nejméně svůj vysoký standard, v případě Ivana Vyskočila až neuvěřitelný a nikdy více nedosažený nadstandard.

Polská krev (1978) (TV film)

Nemám tedy moc rád tyhle inscenace operet, v nichž hrají herci své party a pak je naprosto nesmyslně doprovodí svěží zpěvná čísla nazpívaná operními a operetními pěvci, kteří se zhusta vůbec netrefují do výrazu ani hlasové formy činoherců. Jak může například part Rudolfa Hrušínského nazpívat pan Karel Petr, který je (profesně tedy byl) vynikajícím dunivým operním basem, to je otázka. Nicméně celkově šlo o příjemný zážitek a těch 74%, které tu vidím, si zaslouží.

Robinzoni z Kronborgu (1978) (seriál)

Minimalistické, ale napínavé téměř stejně, jako knižní předloha. Fascinovala mě tehdy naprostá bezútěšnost prostředí, kterou určitě nebylo jednoduché po celou dobu natáčení udržet, a na tu dobu skvěle použité primitivní trikové záběry suplující moře a tak, které nejen nepůsobily trapně, ale dotvořily perfektně celkové vyznění seriálu.

Superman (1978)

Velmi příjemná pohádka, na svou dobu poměrně slušně trikově vybavená, ty červené slipy přes gatě mě v Reevově případě kupodivu ani nepřipadaly úplně srandovní... Za dost hroznou Lois bych srazil jednu hvězdu, kterou bych ovšem zase na druhou stranu přidal za Gene Hackmana... Jen ta přiblblá myšlenka, podle které si chlapík sundá brýle, rozčeše patku a hodí na sebe modré harapesky s červenými trenyrkami a už ho nikdo nepozná, ta mně vždycky dávala strašné rány do řepy.

Bílý Bim, Černé Ucho (1977)

Krásný dojemný snímek. Od sovětské kinematografie bych v těch letech nic podobného nečekal, a - světe, zboř se - ono ano. Dodnes si pamatuji větu toho malého chlapečka : NEPLAČ, DÁM TI KRÁSNÉ ČESKOSLOVENSKÉ PASTELKY!. Viděl jsem to jen na povinné školní návštěvě kina a potom ještě jednou v televizi, nicméně i tak s klidným svědomím dám 90%.

Čarodějův učeň (1977)

Tady se nedá, než zatleskat. Tohle je pro mě rodinný film. Děti zírají s otevřenými papulami, teenageři čučí na hororózní stránku věci s němým (aspoň pro tu chvíli) úžasem, přičemž pro tentokrát jsou schopni zapomenout i na tu jindy a jinde vysmívanou love story, a dospělí se kochají tím, co si mysleli, že už nezažijí, totiž dávno zapomenutým opojením z pohádkovosti na kvadrát, kterou jim režisérova obrazotvornost (a schopnost ji převést na plátno) osvěží v míře opravdu nečekané.

Honza málem králem (1977)

Něco tak strašně blbého snad ani nemohl natočit Bořivoj Zeman. A k dovršení všeho neštěstí Jirku Korna daboval jinak zcela vynikající herec a skvělý člověk Michal Pavlata. Pokládám tento kus za jednu z nejhroznějších filmových banalit možná nejen předlistopadové éry. I na Pyšné princezně jsem byl konsternován (v tom nejhorším slova smyslu) těmi revolučně socialisticky laděnými zpěvánkami, ale tam jsem to připisoval kontextu doby, omluvitelné krásným příběhem, výbornou režií a kamerou, slušnou hudbou a vynikajícími hereckými výkony. Naproti tomu zde to byl opravdový humus na entou, korunovaný absencí pořádné dějové linky a naprosto zmateným až stupidním režijním vedením. O kameře,střihu a výpravě ani není třeba se zmiňovat. To by bylo opakování výše uvedeného jinými (nebo skoro stejnými slovy). Shrnutí? Prasopsovina.