Armáda démonů: Matka slz (2007)

Byly 3 sestry. Matka vzdechů, Matka bolesti a Matka slz. Matka slz je nejkrutější a nejkrásnější z nich a jediná ještě žije. Když byla otevřena truhla, kterou jednoho dne najdou v zemi u kostela, síly Matky slz se obnovily. A svět začíná být agresivní. Matka slz postupně začíná šířit zlo. Zastavit se jí snaží krásná Sarah Mandy, kterou ztvárnila dcera režiséra Daria Argenta. Tento film považuji společně se Suspiriou za Argentův nejlepší film a osobně i za jeden z nejlepších hororů. Velmi realisticky natočený, výborná hudba hodící se k ději (i k Argentovi), skvěle ztvárněné čarodějnice, resp. matky a dobrý plynulý příběh plný zvratů. Upozorňuji i slabší nátury, že je ve filmu pár drsných scén jako házení dítěte z mostu apod.

Suspiria (1977)

Hororová klasika. Suspiria je horor, který je součástí trilogie Tři matky (Další dva díly jsou Inferno a Armáda démonů: Matka slz) s úchvatnou Jessicou Harper v hlavní roli. A hlavně s neskutečným hudebním doprovodem, který se vám zaryje do hlavy a jen tak se ho nezbavíte. Dario Argento je kapitola sama pro sebe. Ve všech jeho filmech poznáte jeho odlišný styl. Všechny prvky filmu – děj, hudba, interiéry, exteriéry, herecké výkony je na nejvyšší úrovni. Hodnocení: 5 z 5.

Livide (2011)

Livide je francouzský horor z roku 2011 režírovaný i napsaný dvojící Julien Maury a Alexandre Bustillo. Jde o očekávaný film od tvůrců snímku Inside. Tolik na úvod. Co se týče děje tak jen letmo prolítnu hlavní linii. Hlavní postavou je mladá Lucy, která začíná praxi jako výjezdní opatrovatelka starých lidí. Posledním pacientem prvního dne, ktrého navštíví, žije ve starém krásném domě na samotě. Je jím paní Deborah Jessel, která prý byla kdysi prominentní baletkou a drsnou učitelkou baletu a nyní je v komatu napojená na přístroje. Legenda prý vypráví, že v domě paní Jessel se skrývá poklad. A mladičkou Lucy nenapadne nic jiného než po práci vzít 2 své kamarády a do domu se vloupá. To co následuje už popisovat nebudu, prozradil bych příliš mnoho. Můžu ale říct, že to, co se děje dál je skutečně děsivé, nenechá vás v klidu. Hodnocení: 4 z 5.

Ať vejde ten pravý (2010)

Dva roky po švédském Låt den rätte komma in, vznikl remake tohoto velmi dobrého díla. Bohužel remake není vůbec dobrý. Samotný scénář se neliší vůbec v ničem a je 1:1 stejný. Zbytek, jako postavy, brutalita, atmosféra ale ani nestojí za řeč. I to prostředí ve kterém se odehrává originál, tedy chladný, sněhový Stockholm působí lépe než Nové Mexico. Nemá to prostě to kouzlo a ten náboj jako originál. Bohužel. Hodnocení 2 z 5.

State of Emergency (2010)

State of Emergency není špatný film. Z lidí se stávají zombíci a ve městě zůstane skupina přeživších odolávajících nákaze. Horor byl na mě trochu moc rozvláčný v pasáži, kde se skupina usídlí ve velkém skladišti a dochází na střílení zombíků v okolí (jako v Dawn of the Dead) a mnoho dialogů, které moc nebaví. Zas ale musím říct, že se film vyvaroval debilním dialogům o ničem a scénář měl hlavu a patu. Pochválil bych ještě maskérské zpracování nakažených, to je na dobré úrovni. A některé scény jsou vyloženě povedené – třeba také zpracování headshotů nemá chybu. Shrnuto a podtrženo, osobně jsem si film užil. Nebál jsem se, lekávé scény na mě v tomto filmu moc nepůsobily, ale to je jedno. Dal bych něco mezi 2 – 3 z 5.

Citadel (2012)

Hnusné temně šedé anglické sídliště. Výborný představitel hlavní role, který se do tohoto temného prostředí přesně hodí. Kvalitní příběh o mladém otci, kterému před jeho očima v jednom sídlištním baráku brutálně napadnou manželku. Jde o gang nějakých na první pohled capartů v kapucích. Otec se pak z této zkušenosti musí vysekat především psychicky. Má na krku malé dítě a ještě k tomu vracející se představy o napadení, které přerůstají v to, že začíná všude vidět samotný gang. 3 z 5.

Silent Night (2012)

Na co jiného se v předvánoční čas podívat, než na horor se Santou v hlavní roli? Silent night je survival horor, ve kterém je ústřední postavou muž převlečený za Santu Klause a musím říct, že převlek a jeho maska je skutečně děsivá. To je ale prakticky vše, co se ve filmu dá vyzdvihnout. Jedna – dvě dobré lekačky; jinak je to furt o tom samém. Dávám 2 z 5.

Dům na konci ulice (2012)

Pointu má film dobrou a o povedený zvrat přibližně za polovinou filmu je postaráno. Herecké výkony také ujdou, jen škoda, že víc není využita moje oblíbenkyně, Elisabeth Shue. Celkově film ale působí tak trochu nehororově, spíš mi to přijde jako thriller  Sice ke konci se to trochu víc rozjíždí, ale stále je to takové uťáplé… Nicméně film stojí za zkouknutí. 2 z 5.Příběh vypráví o tom, že do města přijede matka s dcerou a hned ve vedlejším domě došlo k tragédii – malá holčička tady zabila oba své rodiče. Přežil jen jejich syn. A ten se dá dohromady s novou sousedkou…

Paranormal Activity 4 (2012)

Konečně jsem se dostal ke 4 pokračování můžeme říct už legendární série Paranormal Activity. A verdikt? Zklamání. Ono popravdě, co se dá po 3 nápady nabitých dílech ještě vymyslet? Celá story se ubírá ale dobrým směrem, jen je to proti předchozím takové nějaké pomalé a nudné. Ono taky už nefunguje, co fungovalo před tím… Jednoznačné obohacení děje je ale návaznost na 2. díl. Posedlá Katie s posedlým Hunterem se přestěhují na jiné místo a Hunter se občas dostává k sousedům naproti. Namísto regulérních kamer na stativech se příběh jakoby točí na kamerky od notebooků, což je dobrý nápad. Herecké výkony dobré, malý Hunter téměř děsivý, ale celé to prostě nefunguje. Závěr celkem ujde, ale je to bohužel minutová záležitost. Ještě bych vyzdvihl několikavteřinovou scénu těsně před finálními titulky… 3 z 5.

Amer (2009)

Já tento typ filmů nemusím. Jako ano, je to hororové, bojíte se u toho, ale v podstatě to nemá hlavu ani patu. Jediné, co bych ocenil a za co dávám 2 hvězdy je pár povedených scén hned ze začátku a jedna povedená gore scéna ke konci… Ale obecně+ mi nesedne styl, kterým je film natočený.