Zmizelá (2012)

Že by konečně nějaký film, který na ty 3* přesně sedí? Nadprůměr je to na první pohled, ale na víc než jedno zkouknutí to rozhodně není. Film se celkem pěkně táhne, napětí se stupňuje každou chvílí, pokud jste seriálový fanoušek, tak dokonce narazíte i na pár známých ze seriálů, které zanedlouho zase začínají a které není možné nemít rád. Co ale je největší slabinou filmu, tak je zároveň jeho hlavní pointa. Sériový vrah, o kterém se po celou dobu nic neví, dokonce ani to, zda-li vůbec existuje. V některých chvílích jsem dokonce i přemýšlel o tom, jak tomu hned dám odpad, protože se všechno určitě odehrává pouze v hlavě hlavní hrdinky. Když ale konečně přišlo závěrečné rozuzlení, na jednu stranu jsem byl spokojený, protože se to v její hlavě opravdu neodehrávalo (spoiler, za který musí být snad každý rád), ale na stranu druhou to bylo něco tak jednoduchého a trapného, že to většině lidí nejspíš zkazí zážitek z celého filmu. Jen škoda, že z hlavního záporáka udělali největšího retarda, kterému se každý nejspíš vysměje, jinak bych se ani nebál hodnocení zvýšit.

Ranař (2011)

Bitky a krev aneb jediné, co film nabízí. Říkal jsem si, že kdybych byl aspoň trochu hokejový fanoušek, hned bych měl na film jiný názor, ale opravdu tu nevidím nic, co by mě mohlo trochu zaujmout. Většinou všechny filmy tohoto typu, co jsem viděl, byly i tak trochu o týmu, ale tady to je spíš o nejotravnější roli S.W. Scotta (a to se pokaždé těším na jakýkoliv film, kde hraje) a ještě otravnějším vztahu s Alison Pill. Bylo mi jasné, že romantika je nedílnou součástí každé komedie, ať se děje, co se děje, ale nepočítal jsem s tím, že mi až tak moc zkazí zážitek z celého filmu, který už i sám o sobě je dost velká nuda. 3/4 filmu se odehrávají na ledě, ale ke konci filmu stále nevíte o týmu nic, kromě toho, že jeden je rozvedený, druhý má rád matiku, třetí svojí mámu, další dva rádi píchají helmu brankáře a podepisují se na ptáka a i to je víc, než se tu můžete dozvědět o nejlepším hráči týmu. Další naprostá ztráta času.

Mezi vlky (2011)

Koukalo se na to docela hezky a ani Neeson mi tu nevadil, i přestože je snad úplně všude. Kromě scén s jeho manželkou, dementní kamerou při akčních záběrech, počítačových ubervlků a Joea Andersona tam nebylo ani nic moc otravného, co by stálo za zmínku. Jenom škoda toho menšího problému na konci, kde se dozvíte, že všechno, co udělali proto, aby vlkům utekli, bylo totálně zbytečné a aby náhodou se tvůrci neplácli přes kapsu kvůli jediné pořádné akční scéně, utnuli film v nejhorší možné chvíli, co to jde, což je ostatně hlavní důvod, proč snižuji hodnocení na průměr. Naštěstí kromě té závěrečné debility, která určitě nejen mně hezky zkazila celý zážitek s filmu, průběh The Grey je i celkem kvalitní dobrodružství (samožřejmě pokud nebudete řešit nabaleného týpka brodícího se ve sněhu, co si s přehledem like a boss skočí cca 10m do dálky z útesu a kopu podobných věcí), ale rozhodně to mělo na víc.

Jump street 21 (2012)

Koho by napadlo, že je ještě teď možné, aby filmy s dvojicí policajtů v utajení stále byly něčím zajímavé. Začlo to s Cop Out, pokračovalo přes Other Guys a doufám, že s 21 Jump Street to nebude končit. Za poslední dobu mě nenapadá ani jedna komedie, která by se mohla chlubit tím, že se v ní neustále něco zajímavého od začátku do konce děje a že vybočuje z většiny klišé, která se vyskytují snad ve všech komediích všelijakého možného typu. Tady když už někdo začne tušit, že za okamžik nastane ta nudná chvíle jako v každé komedii od 3/4 filmu, asi bude docela překvapen, alespoň já tedy byl a nevěřil jsem, jak je možné, že je to stále lepší a lepší. No a film, který dokáže zabavit po celou stopáž bez jakékoliv chvíle nudy, zdejší maximální hodnocení si právem zaslouží :-).

Kronika (2012)

Viděli jste někdy americký film, který má hodinu a půl a je v něm něco navíc, než bylo v traileru na něj? Já tedy ne a ani jsem nedoufal v žádný zázrak, protože co asi tak mohu očekávat od režiséra, kterému ještě ani není 30 a nic jsem od něj zatím neviděl. Nakonec se ale ukázalo, že tahle otázka zde opravdu není na místě, protože je neuvěřitelné, co s takovýmto minimálním rozpočtem dokázal. A s hlavní trojicí, co zde předvedli, začínám mít dobré tušení, že v budoucnu z mladších herců nebudou už obsazovaní jenom Alex Pettyfer a snad omezí trochu i toho Timberlakea. Nicméně film samotný je pro mě zatím jedno z největších překvapení letošního roku. Skvělá práce.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Vcelku velké zklamání, čekal jsem, že na jedničku to mít nebude, ale že to klesne až tak moc, nečekal bych nikdy. Jedná se většinu času o naprostou kopírku jedničky bez jakékoliv inovace, zajímavosti a nebo zvratu, který je tu tak akorát jeden a hnedka na začátku, vše, co se děje potom, je už jen nezáživná akční jízda, která i přes pár dobrých hlášek si nezískala moji pozornost. Připadal jsem si úplně stejně, jako když jsem někdy cca v 10 letech viděl první film se Seagalem, který jsem byl schopný si pouštět každý den, za pár let se ke mně donesly jeho další filmy a každý už asi ví jak tohle pokračuje... Takže takhle nějak vypadá pokračování Sherlocka Holmese. Takže jestli chcete ztratit 2 hodinami s feťákem, cikány, feťákem a cikány v bullet timu a šíleným Němcem, který se snaží rozpoutat válku a především ukončit celý seriál Fringe, jste na správné adrese.

Kontraband (2012)

Tak z hodiny a 49 minut je dobrých maximálně 15, jedná se o ukázkový příklad filmu, kde se nic neděje a když už náhodou, tak to nikoho nezajímá, protože námět je naprostá debilita a všechny postavy jsou tak nezajímavé a otravné (kromě Kate Beckinsale, ta zajímá všechny), že i kdyby všichni chcípli, tak by byl film lepší zaprvé proto, že by dřív skončil a zadruhé proto, že by film obsahoval víc kvalitních přestřelek, jako byla ta první a jediná. Další plus dávám filmu za to, že asi jako v jediném se někdo bouchne zezadu do hlavy a není to instant kill, což je zároveň největší překvapení Contrabandu (ne, že by jich tam bylo víc) a jako poslední dobrou věc musím vyzdvihnout i vyvolávače cen nakonci (byla to taková nuda, že i tohle mi příjde jako zajímavost), za jeho luxusní projev. A když to vezmu trochu vážně, film je celkově tak moc průměrný, až je podprůměrný, no a to bude asi tak vše.

Tajemství starého hotelu (2011)

Komediální úvod mě docela i bavil a herci mi taky nepřipadali vůbec špatní a dokázali mě u filmu udržet, i když se nic nedělo. Akorát je tu jeden takový menší problém - ten úvod trvá přibližně hodinu a čtvrt, z toho hodinu se tam opravdu neděje vůbec nic a když konečně začíná jít do tuhého, nakonec se z toho vyklube akorát scénka budící hororový dojem, na jejímž konci se nestane absolutně nic. No a když už doopravdy jde do tuhého během posledních 20 minut, nemohl jsem uvěřit, jak rychlým tempem na mě přicházelo znechucení z toho, jaká amatérská demence se z toho stává, no a pak přišel konec samotný - Shift + Delete, zdarec.

Bůh žehnej Americe (2011)

Když jsem poprve viděl trailer, rozšířil se mi úsměv jako nikdy v životě. Byla jen otázka času, kdy konečně někdo něco takového natočí. Před 20 lety se Falling Down s Michaelem Douglasem vešlo do 2 hodin se vším všudy a všichni byli spokojení. Bohužel ve 2012 tomu tak ani zdaleka není a s výskytem některých dost zbytečných scén mi celý nápad příjde jako strašně nevyužitý. Prvních 25 minut je přitom něco dokonalého, každý Frankův monolog má něco do sebe a normální člověk nestačí kývat ani na všechna moudra, která za minutu v kanceláři vysloví, ale postupem času se tu začnou vyskytovat taková klišé, že film snad ztratí veškerou svou originalitu a nakonec zapadne do těch stále se opakujících průměrů. A ta stopáž, to je na dnešní dobu něco neskutečně krátkého, když vemete v potaz, co všechno se musí ještě zabít k plné spokojenosti diváka. Člověk ani nemusí přemýšlet, aby do minuty dal dohromady 30 lidí. Black Eyed Peas za to, jak každým rokem pojebou nějakou klasiku, že originál už nikdo ani nezná, Rebecca Black (i když death metal cover se povedl), Justin Bieber, Twilight fanatici a spisovatelka, fotbalisti v čele s C. Ronaldem a všichni teploušci, kteří ho maj na facebooku na profilové fotce, když už jsme u facebooku, tak všichni, kteří si před zrcadlem s nagelovanými vlasy fotí svůj six pack, který nemají, všichni, kteří mají vymyšlené prostřední jméno a příjmení nebo xteen profil, Pitbull za to, že je v každé ''písničce'' a mele tam něco, čemu nikdo nerozumí, Ben Cristovao za nejhorší text v historii hudby (na zdraví), Jan Bendig (a všichni účastníci jeho posraných narozenin na Óčku), všichni, kteří souhlasí s tím, že Intouchables je nejlepší film, všichni, kterým se nelíbí Family Guy nebo ho nechápou, Josef Bobeš Dobeš, všichni z OVB a dalšího finančního poradenství a mnoho dalších. Zpátky ale k filmu, i přes všechny jeho nedostatky, stále je to něco, co v dnešní době muselo být natočeno a co dokáže zabavit více než 90% nově natočených komedií, takže 4* si God Bless America právem zaslouží.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Narozdíl od ostatních dílů mě tenhle konečně něčím překvapil. Celkem dost mi to připadalo jako nějaký Film s Jackiem Chanem bez Jackieho Chana - i přes všechno jakkoliv hrozné, co se tam děje, komedie a nadhled v každé sebevíc nebezpečné situaci zde hraje snad i hlavní roli. Útěk z vězení, Kreml i Dubai bylo něco naprosto dokonalého, snad to nejlepší, co může jakýkoliv špionážní film nabídnout a v tu chvíl už jsem byl plně rozhodnutý, že hodnocení zde bude maximální. Bohužel od Indie už to taková sláva nebyla, nějak byly omezeny všechny luxusní vynálezy a díky tomu, že už nebylo moc na co koukat (samozřejmě kromě Pauly Patton, od které jen největší homosexuál dokáže odtrhnout oči) začalo mi i pomalu vadit, jak film prostě v žádném případě ani trochu nezamíří do hloubky, dokud se tu jednou za čas na nějakou tu minutu neřeší Ethanova žena. Ale co se týče samotného konce, zas se vše nevrátilo, kam to patří. Mrzí mě, že tomu těch 5* nemůžu dát, jelikož lepší moderní špionážní film nejspíš neexistuje, ale abych tomu ty 4 ještě vylepšil, Johnny English je ve srovnání naprostý odpad a o moc lépe na tom nejsou ani nové bondovky s Craigem.