Carlitova cesta (1993)

Kdyby mi někdo řek, že Sean Penn někdy bude podobnej Woody Harrelsonovi, tak bych ho hnala. Výbornej film, má spád a možná lehce předvídatelnej scénář, ale zato lidi reagujou reálně a nepřekvapí vás žádná nelogičnost. A konec je skvělej.

Nabitá zbraň 1 (1993)

A pak že to nejde! Skvělá parodie nejen Smrtonosné zbraně. Hravě se vyrovná i komediím z dílny ZAZ.

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Nehorázně vtipně nahláškovanej film s výbornou ústřední dvojicí a nenápadným, leč brilantním nápadem na oživení polomrtvýho manželství po dvaceti letech, kterej bych dala jako návod na nástěnku v každý čekárně manželský poradny. Odkazy na další filmy jsem bohužel nestihla, poněvadž je neznám, ale některý scény jsem si pro jistotu dala hned třikrát, abych si posílila břišní maskulaturu.

Baraka - Odysea země (1992)

Místy poněkud nezáživná podívaná (hlavně ty dlouhý, pomalý záběry na památky jsou k uzívání), místy zas strhující a husí kůži nahánějící záběry. Na kolena tuhle skládanku naprostý všehochuti navíc sráží vyloženě iritující hudební podkres a přeskakování/cestování bez jakýkoliv logiky. Pokud jste v tom nějakou koncepčnost našli, dejte mi vědět.

Chcete mě? (1992) (pořad)

...je vhodný k dětem i na zahrádku...a má pěknou srstku:)

Smrt jí sluší (1992)

Originální, bláznivá komedie, který se v době jejího vzniku snad ani nedalo vyhnout, protože jí všechny (dva nebo tři?) kanály opakovaly častěji než televizní zprávy...a zřejmě taky poslední film, kterej slušel ošklivce Goldie Hawn. Přestože komediálního talentu má bez diskuse na rozdávání, poslední dvě dekády neměla na filmy štěstí.

Teče tudy řeka (1992)

Teče tudy řeka a mně na konci tekla nudle. No co se divim, když koukám na Redforda. Film jsem viděla někdy za dob dinosaurů a chtěla ho oprášit, abych ho vůbec mohla ohodnotit. A je fakt, že už jsem z Redfordovy dílny viděla lepší kousky, protože druhej den už jsem o tom, že tudy ňáká řeka teče, ani nevěděla. Gordona-Levitta mám ráda, takže jeho přítomnost mile překvapila. Nemile ale překvapil Scheffer, toho už nikde vidět nechci. Omluvila by ho jedině hlavní role ve Sloním muži. Brrr.

Hlava rodiny (1991)

Tahle komedie je fajn ze dvou důvodů: ten první je určitě Steve Martin, ten druhej to, že nedodržuje klasický schéma, kdy se nařehtáte jen první část filmu a ve druhý zbyde jen trapná rodinná limonáda. I když to chvíli vypadá, že se k cukrový vatě schyluje, zklamání se nekoná a jízda pokračuje. Bezva!

Thelma a Louise (1991)

Srdcová záležitost s nehollywoodskym koncem. Možná je to film spíš pro ženský, ale ne v pejorativním slova smyslu. S kecama o feminismu se jděte bodnout. Thelma s Louise si sbalí saky paky a vyrazí na dámskou jízdu, během který zažijou víc, než za celej dosavadní život. Chudák Thelma jako představitelka typický nanynky s despotickym manželem teda určite. Louise si s sebou veze tajemství a drží si všechny, včetně fajnovýho šamstra, dost od těla a Thelmu, urvanou ze řetězu, hlídá líp než vlastní máma. Leč neuhlídá, takže průser je nevyhnutelnej. A jak už to s průserama bejvá, maj tendenci se nabalovat. S přibývajícím časem se z ušláplý Thelmy a sarkastický Louise stanou šelmy, bojující nejen o svobodu, ale posléze i život a film vygraduje jednou z nejlepších scén v dějinách filmu. A co je na tom vůbec nejlepší, natočil to chlap.

Čas probuzení (1990)

Jakmile film s podobnou tematikou začíná slovy "podle skutečné události", jsem dost pravděpodobně v koncích. Řvala jsem jak prokopnutá, protože na světě není nic horšího než beznaděj. Ciťárna jak má bejt, ale nezůstane jen u lacinýho klouzání po povrchu. Bravo.