Tajemná vražda na Manhattanu

• USA Manhattan Murder Mystery (více)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiální text distributora)

mat.ilda

Woody Allen v nejlepší formě! Jako by nestačilo, že napětí, které se nenápadně vyklubalo z úsměvného stihomamu, bylo totálně pohlcující, ještě stíhalo odbíhat od hlavního tématu, aby se vracelo s přívalem vtipných narážek a navíc řešilo náznaky krize středního věku i partnerských deziluzí. Řeknu vám, mít Woodyho doma, odpustím mu i sexuální obtěžování adoptovaných nezletilek, neznám lepšího léku na splín, než jeho uštěpačné poznámky typu: "Šetři si blázniviny na menopauzu"... "Nemůžu Wagnera poslouchat, mám nutkání podrobit si Polsko"... či "Život mi probíhá před očima, nejhorší je, jak řídím ojetý auto" :-D. Krom vizuálního ohromení zrcadlovou noir scénou za plátnem mě čekalo i příjemné překvapení v podobě jindy mnou špatně přijímaného, šedesátizubého Alana Aldy i oblíbené Anjelicy Huston... špatně se mi to říká - jsem zbavená výhrad, jsem umlčená!... Snad jen, kde ta Keatonová šije? ;-) ()

classic

WOODY na tri spôsoby : Za písacím strojom, kde píše, na režisérskej stoličke, kde režíruje, a nakoniec je pred kamerou, kde hrá. A z týchto troch možných variant ma asi najviac zaujal maximálne len svojou filmovou zápletkou, ktorú spísal s Marshallom Brickmanom, a tá vypovedá o tom, ako sa vlastne veci majú s tou mŕtvou susedkou... ? Neponúknem ďalšie indície, ktoré by zbytočne prezradzovali hlavnú pointu, ale poviem iba to, že je to poriadne zamotané, a každou uplynulou filmovou minútou sa odkrýva TAJOMSTVO, čo sa v skutočnosti skrýva za nepríjemným pocitom, ktorý má postava Carol Lipton tesne potom, ako uvidí udalosť, ktorá jej čochvíľa nedáva vôbec spávať, a starého budieva o jednej ráno... Stáva sa ňou posadnutá, a postupne oboznamuje všetkých kamarátov, včetne svojho chlapa, že tu niečo nie je v poriadku... / Neurotik nakrútil detektívku s pomerne komediálnymi prvkami, ktorá ale obsahuje nepríliš dobrú kameru Carla Di Palmu (Kde ste nechali Gordona, p. Allen ?), a tak som nemal ani čo poriadne obdivovať, ako to robím zvyčajne, keď nič, tak aspoň si vážievam prácu kameramanov, trochu mi to vynahrádzala zapálená DIANE, na ktorú je radosť sa pozerať, ako ide vyriešiť jednu kriminálnu záhadu. Priemerný film, ktorý má k dispozícii pár scén, čo zlepšia náladu, ale sám o sebe, nie je bohviečo ! ()

jezurka42

I figured out how he killed her, made it look like a coronary. He gagged her and tied her to the treadmill, and then, he turned the exercise program up to Olympic levels. Co víc si mohl člověk přát, než mít zase po letech Woodyho Allena a Diane Keaton pohromadě v jednom filmu? Už to je něco mimořádného. Jejich slovní přestřelky a neurotické pohledy jsou tím nejlepším, co mohl filmový svět v těchto dvou géniích objevit. Když se k tomu ještě přidá zajímavý příběh, nezaměnitelný výběr hudebního po(d)kladu, detektivní čumák Aldy a nevyzpytatelná dračice Huston, vznikne něco tak ohromně zábavného a zároveň napínavého, jako je Manhattan Murder Mystery. ()

dopitak

Do detailu promyšlený střet žánrů, nabízející humornou procházku tmavými zákoutími manhatannského hotelu, ve kterém se udála vražda. Skvěle funguje všespojují hudba, reportážní "neposedná" kamera, na kterou jsme z některých Woodyho filmů tak dobře zvyklí. Slovní přestřelky nikdy nevypadaly lépe. Když nechám stranou Woodyho "novou" produkci (od 2000), pro mě jasně nejlepší Allenův film. ()

murakamigirl

Ach jo, jasne že sa nehezky vyopakujem, ale nóó..... tie dialógy, TIE dialógy, TIE DIALÓGY !! !! :-) Čo vám budem povídať, už len to, že mám chuť okamžite si to šupnúť znovu, že v tých **** som moc, moc neistá a že.... kolosy ako N.Y. ma nepriťahujú, nie, mne stačí naša Banská Bystrica že áno:-)), áále..... kvôli Woodymu na ten Manhattan raz stopro vyrazím.... a .... budem hľadať výkladného neurotika do svojho sprievodu, o tom žádná..... (Už teraz som vzrušená:_)!!) ()

• "Manhattan Murder Mystery" byl i pracovní název filmu. Allen nemohl přijít na jiný, lepší, tak se rozhodl název použít. (don corleone)
  • V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem