Mistři gymnastiky (1955)

Film, určený pro nejširší distribuci, je spojen s instrukčními prvky. Vhodný doplněk přednášek o tělovýchově vůbec a gymnastice zvlášť. Filmový přehled 26/1955

Krasobruslení (1955)

Film je určen především pro instrukční účely, avšak lze jej použít i při všeobecném popularisování tohoto sportu. Filmový přehled 26/1955

Pozdrav veliké země (1955)

Reportážní filmy mají možnost seznamovat nás s různými zeměmi, událostmi a naše požadavky se řídí podle objektu, na který je reportážní kamera zaměřena. Při reportáži o zájezdu čínského souboru do Československa nás jistě zajímalo vystoupení mladých čínských umělců. Podařilo-li se však autorům tohoto filmu mnohem více, než jen pouhá popisná reportáž, všimněme si několika činitelů, majících na této skutečnosti zásluhu. Je to především spolupráce našich a čínských filmových pracovníků která vytvořila vyvážené filmové dílko. Ať již tito umělci pracovali u kamery, skládali hudbu, spolupracovali výtvarně a především režijně, vždy se jejich projev spojil v ucelený výraz, který nám nejen ukazuje, ale který také přesvědčuje. Již na samém začátku máme možnost sledovat přípravy souboru písní a tanců Čínské Lidové Osvobozenecké armády ve své vlasti, odkud nám přinesli jeho členové pozdravy této velké země. Významnou částí filmů jsou záběry z jednotlivých vystoupení. Pěvecké, taneční a hudební složky pořadu jsou tu pečlivě zaznamenány v takovém výběru, který dává možnost nahlédnout do rozmanitosti, bohatosti a také strhujícího projevu vystoupení souboru. Péče, která byla věnována zpracování tohoto filmu, je plně úměrná jeho hodnotám, které přináší divákům. Filmový přehled 26/1955

Liliomfi (1955)

Tato nová maďarská veselohra si neklade vysoké cite ideové. Zpracováním ne příliš neznámé látky o potulném herci a jeho lásce chce dát diváku především jedno — dobrou zábavu. A to se jí plně daří — rozmarné situace, rázovitý humor, komediantské prostředí a parádní role pro herce, hrané s neobyčejnou chutí, pobaví jistě každého diváka. To konečně potvrzuje i ohlas při festivalovém promítání v Cannes. Avšak po zhlédnutí filmu zbude přece jen lítostivý pocit: nebylo to všechno, um herců, nápaditost režiséra a jiné umělecké klady filmu, tak trochu marnivě obětováno této přespříliš společensky krotké veselohře? Velmi dobrá kamera je působivým pomocníkem režisérova záměru. Filmový přehled 26/1955

Letní láska (1955)

Úsilí o vytvoření nové současné veselohry je věnováno mnoho pozornosti a bude patrně vyžadovat ještě dosti času. Filmová produkce NDR se již několikrát v poslední době pokusila o zvládnutí tohoto žánru a se střídavým úspěchem se jí dařilo postupovat na této cestě. O filmu „Letní láska" nelze však říci že by byl krokem vpřed. Již sám námět je nejen nefilmově zpracován, ale není upřímný ani svým pohledem k dnešní skutečnosti o níž chce hovořit. Snaží se o to snad v jednotlivých scénách (scéna satirického vystoupení v letním sídle, parodující „známost z ministerstva"), které pak zůstávají osamoceny v ostatním málo dramatickém ději, v němž mnohé musí rozřešit náhoda, Připočteme-li nevýrazně prokreslení rolí a průměrnou práci kameramana, nelze tento film řadit k úspěšným pokusům o nový typ veselohry. Filmový přehled 26/1955

Miniatury Kodexu Behema (1953)

Film je určen pro nejširší distribuci a seznámí se začátky evropské umělecké tvorby, opírající se svým námětem o prostý lid. Doplní současně přednášky na toto thema. Filmový přehled 25/1955

Museum Klementa Gottwalda (1955)

Film bude uveden v nejširší distribuci a seznámí s přípravou, budováním a konečnou podobou musea Klementa Gottwalda. Filmový přehled 25/1955

Ušlechtilá ocel (1955)

Významný instrukční film pro pracovníky v hutnictví. Vhodný doplněk přednášek a školení. Společnost pro šíření politických a vědeckých znalostí vydala k tomuto thematu přednášky: „Za tepelné zušlechťování oceli" a „Zušlechťování ocelí". K disposici v krajských odbočkách. Námět rozšiřují další filmy „Lití ingotů" a „Hlavy ingotů". Filmový přehled 25/1955

Kladka, kladkostroj (1955)

Názorným vysvětlením fysikálních zákonů film ukazuje význam a princip kladky a kladkostroje pro úsporu pracovní energie. Na těchto dvou základních mechanismech vysvětluje význam mechanisace práce ve všech odvětvích lidské činností. Film je určen pro speciální přednášky, pro školení a pomůže svou názorností ve výchově nejširší veřejnosti. Filmový přehled 25/1955

Bílá hříva (1953)

Středometrážní film mladého režiséra Alberta Lamorisse „Bílá hříva" měl na loňském filmovém festivalu v Cannes velký ohlas u filmových kritiků — větší než většina tam uvedených dlouhých hraných filmů. Vysoké umělecké kvality tohoto díla byly zdůrazněny nejenom tím, že bylo oceněno jednou z hlavních festivalových cen, ale krátce na to mu byla přiznána i Cena francouzských kritiků (Cena Jeana Viga) za nejlepší dílo průkopnických hodnot. Film „Bílá hříva" je básnicky viděným dokumentem o lidech a koních a o jejich vzájemném soužití na širokých pláních francouzské přímořské provincie. Vzájemné vztahy jsou v tomto filmu velmi šťastnou formou zúženy na vztah koně k dítěti a děj je založen na živelné touze po svobodě a volnosti. Filmový přehled 25/1955