Panelové stavby II. - Montáž (1957)

Tímto snímkem je dokončen film o panelových stavbách. Zdůrazňuje technické i ekonomické výhody výstavby obytných domů z panelů a ukazuje technologický postup při montáži. Je určen všem pracovníkům ve stavebnictví. Filmový přehled 41/1957

Nové způsoby výroby modelů (1957)

Tento film je určen zejména našim modelářům a konstruktérům. Jednak informuje o možnostech využití plastických hmot pro výrobu modelů, jednak instruuje, jak při výrobě modelů z novoduru postupovat. Názorně ukazuje vlastnosti a výhody novoduru v porovnání s jinými hmotami, jako je dřevo, hliníkové folie a podobně. Filmový přehled 41/1957

Kameň nad oceľ (1957)

Film jako technická informace má sloužit pro širokou popularisaci této nové průmyslové hmoty, a proto je určen pro nejširší distribuci. Zvláště dobře ho lze využít i v závodních klubech ROH a podobně. Filmový přehled 41/1957

Parní turbiny (1957)

Školní film ministerstva školství je určen pro 10. třídu všeobecně vzdělávacích škol. Filmový přehled 41/1957

Průzkum na řece Jang-C´ (1954)

Film „Průzkum na řece Jang-c´" se řadí k několika čínským uměleckým filmům v našich kinech již promítaným, které se vracejí k význačným událostem čínské osvobozenecké války. Jedním z nejdůležitějších úkolů v postupu lidové armády v r. 1949 byl přechod přes řeku Jang-c´. Převážná část napínavého děje se odehrává v období příprav na přechod řeky. Filmový přehled 41/1957

Gervaisa (1956)

Francouzský film režiséra René Clémenta a scénáristů Jeana Aurenche a Pierre Bosta „Gervaisa" není věrným filmovým přepisem slavného Zolova románu „Zabiják". Režisér i oba scénáristé si byli vědomi toho, že nemohou zachytit toto obsáhlé Zolovo dílo beze zbytku v jediném celovečerním filmu, že je musí zkrátit a tím i deformovat. Proto úmyslně nevytvořili filmovou podobu Zolova „Zabijáku", který, jak říká jeho název, je především románovým dramatem zabíjejícího alkoholu, nýbrž se pokusili zachytit filmovou zkratkou portrét hrdinky tohoto tománu Gervaisy. I při této záměrné deformaci však patří „Gervaisa" k nejlepším filmovým přepisům Zolových děl, kterých nacházíme v historii světové kinematografie mnoho (sám „Zabiják" byl před tím ve Francii třikrát zfilmován: v r. 1901 Ferdinandem Zeccou, v r. 1908 režisérem Capellanim a v r. 1912 Gérardem Bourgeoisem). Režisér „Gervaisy" René Clément začínal ve filmu ve třicátých letech jako dokumentarista. Ještě jeho první poválečný celovečerní film „Bitva o koleje", kterým si získal velké uznání na celém světě, nesl četné znaky dokumentaristické tvorby. Z Clémentovy další tvorby jsou nejlepší „Krysy" (1946) a u nás neuvedený protiválečný film „Zakázané hry", vyznamenaný Velkou cenou na festivalu v Benátkách v roce 1952. -Představitelka Gervaisy, herečka švýcarského původu Maria Schellová, byla za vytvoření této vynikající role vyznamenána v roce 1956 cenou benátského festivalu za nejlepší ženský herecký výkon. Za r. 1957 byla udělena filmu „Gervaisa" a jeho dvěma hlavním představitelům M. Schellové a F. Périerovi cena „Victo-rie". (Cena je udílena ve Francii každoročně na pokladě anket mezi širokou veřejností a majiteli kin.) Filmový přehled 41/1957

Bdělé oko (1957)

Špionážní film „Bdělé oko" vypravuje episodu z činnosti čínské lidové policie. Historka o zneškodnění tlupy nepřátelských agentů, jejichž úkolem bylo zajistit podmínky pro vylodění čankajškových oddílů z Taj-wanu na čínském jihovýchodním pobřeží, se stala základem filmu, který chtěl ukázat bdělost a připravenost lidové policie a obětavost jejich příslušníků. Jeho autoři však umělecký úkol, který si vytkli, plně nezvládli. Filmový přehled 41/1957

Bažina (1957)

Čínský film „Bažina" chce uměleckou formou popularisovat některá významná opatření lidové vlády v oblasti zemědělství. Ukazuje, s jakými potížemi se setkávali na vesnici ti pracovnici, kteří chtěli prosazovat nové způsoby práce, zajišťující větší výnos půdy. Překážek bylo mnoho, některé byly úmyslně stavěny nepřáteli lidového zřízení, bohatými statkáři, kteří sáhli i k sabotážím, některé byly způsobeny lidmi poctivými, ale neprozíravými, kteří se nedovedli dlouho zbavit svých předsudků a starého způsobu práce. Že se nakonec podařilo zajistit zvýšený výnos na pozemcích, které připadly po zemědělské reformě drobným hospodářům a nemajetným vesničanům, to bylo především zásluhou několika uvědomělých pracovníků, kteří se nelekali námahy ani obětí. Film „Bažina" zaujme spíše problémy, které se snaží poctivě vyřešit, než uměleckým zpracováním, které je druhořadé. Filmový přehled 41/1957

Návštěva u zvířat (1954)

Film je určen nejen dětem, ale všem milovníkům zvířat. Je součástí seriálu filmů ze života zvířat, který natočil Dr. Bernhard Grzimek a Michael Grzimek. Byl zařazen do dětského pásma „Ušmudlánek". Filmový přehled 40/1957

Prolog (1956)

Natáčení širokoúhlého barevného filmu se stereofonním zvukem „Prolog" bylo v Sovětském svazu sledováno s velkým zájmem. Také jeho promítání na plátnech sovětských kin se stalo velkou událostí. Zájem o tento film vzbudil především fakt, že se filmaři znovu pokusili umělecky ztvárnit grandiosní historické události roku 1905, roku první ruské revoluce. Zájem byl podpořen také tím, že bylo známo, že film vytvářejí přední mistři sovětského filmu v čele s Jefimem Dziganem. Dzigan na filmu pracoval podle scénáře dramaturga Alexandra Štejna (autora předloh k filmům „Hrdina Černého moře", „Koráby útočí" a řady dalších). Zajímavé je, že kamera byla svěřena dvěma kameramanům, zcela odlišného uměleckého charakteru a výrazu. Valentin Pavlov (kameraman „Kubaňských kozáků") je mistrem lyrického žánru, Boris Petrov projevil, zejména ve spolupráci s režisérem Alexandrovem („Cirkus" a „Volha, Volha") nevyčerpatelnou vynalézavost, citlivé porozumění pro filmovou specifičnost. Hudbu k filmu „Prolog" složil jeden z nejnadanějších sovětských filmových hudebních skladatelů Nikolaj Krjukov, který před dvaceti lety pracoval s Dziganem na filmu „My z Kronštatu". Filmem „Prolog" pokračoval režisér Dzigan v linii započaté revolučním filmem „My z Kronštatu". V „Prologu" měl k disposici nejmodernější filmovou techniku, které plně využil jak barvy, tak i širokého formátu a stereofonního zvuku. Velkolepě ovládl Dzigan zejména davové scény. Do hereckého ho souboru vybral Dzigan Nikolaje Plotnikova pro postavu Lenina. K této roli jej předurčila ta okolnost, že Plotnikov představoval Lenina ve hře „Muž s puškou" ve Vachtangově moskevském divadle. Tato zkušenost mu pomohla odhalit nové detaily při uměleckém ztvárňování postavy velkého Lenina. Pavel Kadočnikov vytvořil postavu mladého Gorkého také již po druhé. Po prvé hrál Gorkého ve filmu Sergeje Jutkeviče „V záři nového dne". (Podle sovětského materiálu.) Rudé právo napsalo o „Prologu" po jeho uvedení na festivalu: „K vyjádření svého záměru používá Dzigan všech prostředků, jež má současná kinematografie k disposici. Komponuje do širokého formátu mohutné masové scény, demonstrace na Palácovém náměstí i detailní portréty a důmyslně rozehrává partituru zvukového obrazu a prostoru kolem sebe. Celý film ladí na barevně lomených scénách plných šerosvitu. Dává ožít obrazům i atmosféře, které již pevně zakotvily v našem podvědomí, a v některých místech se dopne skutečně filmové metafory. Ne zcela se podařilo dosáhnout individualisace charakteru jednotlivých hrdinů, takže se film nestal dramatem dílčích lidských osudů, ale obrazem významných událostí velké doby." Filmový přehled 40/1957