Jízda do Ox-Bow (1942)

Netradičná konverzačná westernová dráma, pri sledovaní ktorej sa mi vybavil film Dvanásť rozhnevaných mužov a to nie len vďaka tomu, že aj v nej účinkoval H. Fonda. Nadčasovo vystihuje stádovité chovanie ľudí, ktorí sa rozhodnú vziať spravodlivosť do vlastných rúk, a miesto potrestania vrahov sa nimi sami stávajú. Kritiku nadurdenosti, egoizmu, plytkosti, ale najmä ľudskej hlúposti, ako aj dobrú psychológiu charakterov sa filmu podarilo vystihnúť pre Hollywood v netradične malom pristore 75 minút. Osobne ma zaujal aj mladý Harry Morgan, ktorého väčšina pozná iba ako plukovníka so seriálu MASH.

Souboj u El Diablo (1966)

Nebyť na to, že film skončil niekde na pol ceste medzi skvelým westernom a drámou, hviezdičky mohli byť kľudne štyri, takto to je tak tri a pol. Zložitosť charakterov a interakcií medzi nimi by vydali na zaujímavú a napínavú drámu v prostredí divokého západu. Trochu mi vadili logické chyby v dejovej línií (náčelník Apačov chcel najskôr za živa pochovať svojho vnuka s jeho matkou, potom vydal príkaz nestrieľať, keď ho použili ako živý štít, a ďalšie...). Veľmi sa mi páčila hudba.

Sherlock Holmes (2009)

Pre mňa absolútne nepochopený film, a zároveň skúsenosť, že hodnoteniami na csfd a radami mojich známych sa v prípade filmov nedá vôbec riadiť. Ako niekto, kto si prečítal niekoľko kníh so Sherlockom Holmesom a videl klasické televízne spracovania jeho príbehov, som túto modernú úpravu dokonale nestrávil. Už po pol hodine som chcel odísť z kina a počkať moju polovičku v neďalekej kaviarni, avšak ma zadržala, aby som jej nerobil hanbu, aj keď trpela ako ja. Našťastie som sa dokázal za hodný čas zabaviť internetom v telefóne, ona však to šťastie nemala... Film na mňa pôsobil ako dokonalý zlepenec všetkého možného, ktorý čím viac sa snaží byť chytrejší, tým hlúpejšie pôsobí, a ako som zisťoval kine okolo seba, na väčšinu ľudí to robilo dojem.

Legenda o létajícím Cypriánovi (2010)

Ku štyrom hviezdičkam chýbalo v mojom prípade málo, nebyť toho, že film na mňa pôsobil ako výsledný celok dosť rozpačito. Možno je to tým, že šlo o režisérkinu prvotinu, možno tým, že snažila vytvoriť na historickej základni úplne nový príbeh, miesto toho, aby skôr prerozprávala historické fakty a viac sa ich držala (napr. onen vzácny herbár sa vo filme objaví len na pár sekúnd, Cypriánove cesty po Európe atď), čo som ja osobne očakával. Miesto toho z Cypriána spravila vraha, čo zaváňa bulvarizovaním filmu (nešlo by to aj bez toho ?). Čo oceňujem sú kostýmy, exteriéry a interiéry, rovnako hudbu. Nemilo ma však skočili dialógy – používanie slov ako napr. „kámo“ a iných určite sa nevyskytujúcich v 18. storočí, v ktorom sa príbeh filmu odohráva, pôsobí na mňa dosť rušivo, to už rovno mohli mať mnísi na rukách digitálky a svietiť žiarovkami. Aj keby herci hovorili rovno tamojším dialektom a rozumel by som im len každé desiate slovo, príbehu by to aj napriek značnej fikcii a fantázií autorky pridalo na autencite a vierohodnosti. Škoda tak premárnenej príležitosti natočiť na Slovensku za rok aspoň jeden dobrý film z troch. Na druhú stranu musím priznať, že som sa s hereckým výkonom hlavnej postavy dosť stotožnil, na po skončení filmu som dlhú dobu cítil smútok a sentiment z toho, že po smrti bratov mníchov žil Cyprián po dlhé roky sám a opustený medzi studenými stenami kláštora, a úprimne mi ho prišlo ľúto

Opustit Las Vegas (1995)

Zrejme doteraz najlepší film N. Cagea o dvoch ľuďoch z periférie spoločnosti, ktorí sa na chvíľu spoja v meste zábavy a hazardu, aby ich vzápätí navždy rozdelila samodeštrukcia jedného z nich. Las Vegas má údajne jednu z najvyšších mier samovrážd v USA, čiže príbehov ako je tento môže mesto za rok kľudne zažiť niekoľko. Film, ktorý mi na pár dní dokonale zaručil depresívnu náladu.

Růžový Cadillac (1989)

Zúfalo priemerný film, ktorému dávam tri hviezdičky len kvôli tomu, že v ňom hrá môj obľúbenec Clint Eastwood. Film na jedno požuvanie, ale inak stále vcelku stráviteľný, dobrý pre tých, ktorí nemôžu zaspať, ale ak zaspia, a film nedopozerajú, o nič mimoriadne neprišli.