Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

novoten 

všechny recenze uživatele

Jsme zlí a tvrdě spravedliví! Jé, co jsme to provedli... Ta zaujatost přehnaně nesympatických vůdčích postav je vykonstruovaná a nevěrohodná a kontrast s čestným Fondou velmi protivný. Režisér Wellman naštěstí neroztahoval prostou zápletku na neúnosnou míru a vše včas ukončil, takže nehrozí katastrofa, ale jinak je tahle moralita jenom slabým odvarem všeho, co jsem na téma spravedlnosti viděl. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Dvanáct rozhněvaných můžu - verze, divoký západ. Fonda tady toho prostoru moc nemá a scéna, kde potká svou rozkošnou Rose, vlastně byla ve filmu zbytečná, protože to nemělo na příběh vůbec žádnej vliv, ale rozhodně mě pobavila scénka, když přišli do baru a barman se jich ptá: "Co si dáte? Whiskey?" - "Co máš?" - "Whiskey." ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Keďže som už dlhšie nevidel žiaden western, som z tohto kvalitného kúsku nadšený. Pôdorys vlastne nie je vôbec westernový, jedná sa o psychologickú súdnu drámu bez prestrelok a akcie. I keď sa súd odohráva v exteriéri a v noci. Zaslepená túžba po spravodlivosti, prípadne zámienka pre uspokojenie vlastnej krutosti, otázky výčitiek svedomia. Témy filmu sú tým, čo láka k jeho zliadnutiu a nie krásna westernová príroda, ako inokedy. Príjemná zmena. ()

InJo 

všechny recenze uživatele

V době vzniku myšlenkově možná hodně progresivní, v současnosti ovšem neuvěřitelně průhledný film. Jedna velká teze, kterou jakmile prokouknete (což musí snadno zvládnout každý alespoň trochu bystrý divák), budete se do konce už jen nudit. Popřípadě (naivně a zbytečně) doufat, že v závěru dojde na nějakou překvapivou a sofistikovanou pointu. V takovém případě budete zklamáni a otráveni ještě o dost víc... ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Jízda do Ox-Bow, či přesněji přeloženo "Případ Ox -Bow" je příběhem, který by se stejně mohl tak odehrát jinde, než na Divokém západě. A stejně tak by mohl být divadelní hrou - o akci, romantiku krajiny, souboje, přestřelky apod. tu totiž vůbec nejde. Jde tu o otázku, kdy a za jakých okolností může člověk odsoudit jiného člověka, otázka presumpce neviny. (Vzpomeňme jen na kauzu Jiřího Čunka, kterého by jistě lůza již popravila, pokud by se měla rozhodovat na základě informací z našich "demokratických" médií - zatímco praví viníci jsou skrytí a chránění). Ale stručně: dobrý černobílý western, kterému ještě šlo o otázky morálky, zákona, práva, spravedlnosti, což např. u westernů zbožňovaného Leoneho už vůbec nejde...V amerických westernech se s těmito náměty setkáme často (srovnej např. Bravados nebo Poslední vlak z Gun Hillu). ()

Galerie (33)

Zajímavosti (16)

  • Henry Fonda si nedal počas natáčania nikdy dole svoje westernové oblečenie, dokonca v ňom spal, aby sprostredkoval autentický pocit. (westerns)
  • Henry Fonda, který měl vojenský odklad, se ihned po natočení tohoto snímku dobrovolně přihlásil do Amerického vojenského námořnictva. (Kulmon)

Reklama

Reklama