• Krátkometrážní

Phenomena (1985)

Nádherná mladinká Jennifer Connelly, démonický Simon Boswell a Goblin a Maideni. Do toho všeho okolo běhá šílený vrah, který se zaměřuje na mladé studentky. Možná jsem od Phenomeny čekala trochu více toho mysteriózna, i odhalení samotného vraha. I když nakonec jeho původ je vlastně dostatečně šílený:) I tak se jedná o poctivý kousek hororového mistra Daria Argenta.

Nákaza (2011)

Nákaza mi přišla jako krátký přehled zpráv. Velmi stručně, krátce a bez jakéhokoliv zaujetí ve zkratce popsaná událost. Contagion je chladný a odměřeně zpracovaný pohled na pandemii globálního rozsahu. K postavám si člověk ani nemůže vytvořit nějaký vztah, jsou to jen figurky, jejichž prostřednictvím se o nákaze dozvídáme. V průběhu děje se film zcela přestal zajímat o postavu Kate Winslet, takže se vůbec nedozvíme, co se s ní nakonec stalo. Můj obdiv má Cliff Martinez, jehož minimalistickou, avšak velmi osobitou hudbu začínám po filmech Drive, či Jen Bůh odpouští, brát na vědomí. Závěrem se film dostává na začátek a objasňuje, jak to všechno vlastně začalo.

Milý Johne (2010)

Amandu Seyfried miluju a Channinga Tatuma opravdu v lásce nemám, ten jeho toporný ksicht mi prostě není sympatický:) Každopádně, v tomto filmu jsem se na něj vydržela dívat a tak nějak mi nevadil. Amanda je zde opět nádherná jako panenka. Milý Johne možná patří mezi romantický kýč obrovských rozměrů, ale mně se tento kýč líbil a velmi ráda jsem se nechala po tu dobu, kdy jsem jej sledovala, unášet vkusně zpracovanou americkou romantikou a pohledem na Amandu. Snímek je příjemný, nenásilný a nakonec i ten Tatum se pokusil o nějaký ten herecký výkon.

Bohové a monstra (1998)

Nějaký ten čas před tím, než Ian McKellen a Brandan Fraser ztvárnili jedny z nejznámějších rolí své kariéry, se spolu setkali v tomto snímku, který nám přibližuje poslední období života tvůrce legendárního Frankensteina, režiséra Jamese Whalea. Budoucí dobrodruh Rick O'Connell je zaměstnán coby zahradník, kde pečuje o trávníky a zahrádky Hollywoodských pracháčů. Gandalf, který ještě nemá svou kouzelnou hůl, ani schopnost hýbat kovovými předměty:) je nemocný, stárnoucí muž, který se snaží v poklidu dožít ve své luxusní vile. Pak uvidí dobře stavěného a pohledně vypadajícího Claytona Boona a cosi se v něm pohne. A tak začíná neobvyklý vztah mezi životem protřelým a mnoha zážitky poznamenaným letitým mužem a mladíkem, který zpočátku ani netuší, komu vlastně seká trávník. Bylo zajímavé vidět Brendana Frasera ve vážné roli a docela mu to šlo. Ian Mckellen je pak tradičně výborný.

Quantum of Solace (2008)

Oproti Casino Royale mi Quantum of Solace přišlo takové... chladné, bez emocí. Mathieu Amalric coby záporák docela válí, Olga Kurylenko je sice hezká, ale na Evu Green v roli Vesper Lynd nemá. Eva působí tajemně a přesně tu záhadnou auru dokázala vtisknout i Vesper. Olga a její Camilla je jen opálená, tmavovlasá holka prudkého charakteru, která pro mě postrádala onu "esenci" skutečné "Bond Girl." Samotné akce je sice hodně, ale celé to působí jaksi odměřeně.

Ice Men (2004)

Snímek jsem zhlédla v originále, protože, ač jsem prolezla celý Google od začátku na konec a zase zpátky, nemohla jsem najít ani alespoň ty anglické titulky. Ale nevadí, rozumět se hochům docela dalo:) Snímky s tématikou "setkání po letech", do nichž spadají nevyřešené rodinné a přátelské křivdy či dávno ukrytá tajemství, miluju a na tento jsem byla velmi zvědava. Už jen kvůli prostředí zimní Kanady a opuštěné chaty kdesi uprostřed lesů. Kde jinde dostihne člověka jeho minulost snadněji, než uprostřed samoty, ticha, bílé oblohy a zasněžené krajiny, obklopen těmi, kteří do jeho minulosti patří? Obsazení skvělé, mě však nejvíc dostal Ian Tracey a jeho "drsný" charakter. Pokud by Wolverina nehrál Hugh Jackman, byl by to právě on. Neskutečná podoba:) A jak pořád vykuřoval, nesmírně sexy:) Když se prvně objevil, nijak mě nezaujal, ale stačilo, aby shodil kulicha a ty jeho rozježené vlasy... Závěrečná scéna, kdy odhalí své jizvy je hodně silná. Ice Men jsou snímkem, který je zapadlý pod sněhem, tak jako zimní příroda, která čeká, až na ni dopadnou první jarní paprsky a ona zase bude moci ukázat svou rozkvetlou krásu. Až na to, že tento film zůstane i nadále neobjeven a nedoceněn širokým spektrem diváků. Ale možná je to výhoda i nevýhoda malých velkých filmů. Pozorný divák si ho dokáže najít a vypátrat, ti, co stojí o "hvězdnější" a "komerčně známější" filmy, k těm se nejspíš nedostane. A tak bude Ice Men "chráněn" pod třpytivým sněhem a bude čekat, až ho jednou za čas objeví divák, který se na něj podívá a zase ho uloží zpět, kde ho našel. Mezi ukryté poklady.

Lord of Tears (2013)

Lord of Tears má v sobě obrovský potenciál, který však ve výsledném dojmu nevyužil všech svých možností. Máme tu ty nejlepší hororové ingredience, které zadělaly dokonalé základy pro stavbu příběhu. Owlmana, pošmourné počasí, zatažená obloha, zimní období, pochmurný les, holé větve stromů a především ponurý starý barák stojící kdesi uprostřed ničeho. A samozřejmě jakési podivné trauma z dětství. Hvězdou snímku je pro mě Lexy Hulme. Hned, jak se poprvé objevila na scéně, jsem si říkala, že mi na ní něco nesedí. Jakoby něco skrývala za maskou. Co v tom domě vlastně dělá a proč je tak staromódně oblečená? Vysvětlení se divákovi dostane v závěru filmu, kde se věci začnou vyjasňovat a začnou dávat nějaký ten smysl. A právě v ten okamžik, kdy se nám objasní pointa, dostává Lexy Hulme svůj největší prostor. Tedy, tu děsivou část prostoru. Pro mě byla úžasná. Nedostatky "Pána slz" tkví v jeho jakoby amatérském zpracování a nedostatečném rozvinutí příběhu. Jinak ale atmosféra jistí vše to, v čem snímek vyniká.

Hawaii (2013)

Hawaii je zvláštní snímek s osobitou atmosférou a bez většího obsahu slovních projevů:) Účinkují v něm borec, který mi po celou dobu sledování připomínal mužskou verzi Alison Lohman a týpek s brýlkama, kterému chyběla už jen jizva na čele:) Hawaii je nostalgická, mlčenlivá, zajímavá, artová s příjemným hudebním podkresem.

Skinwalker Ranch (2013)

I v dnešní době, kdy už tento typ hororů/sci-fi nemá příliš co nabídnout, mám pro "Found Footage" filmy slabost. Ještě jsem snad neviděla žádný, který by mě vyloženě zklamal. Skinwalker Ranch není výjimkou a nabídl mi téměř přesně to, co jsem od něj očekávala. Patřičnou dávku tajemna, napětí i akce, stejně jako žánrové klišé, které nemůže chybět. Film se může chlubit nálepkou "podle skutečné události", díky níž filmoví fandové často ihned zpozorní a začnou "googlovat" všemožné informace. A i když je většina z toho možná značně nadsazená a přehnaná, a pokud se dané události vůbec udály, udály se nejspíš zcela jinak, ta dávka tajemna a nevysvětlitelného tu bude vždycky. Lidé rádi věří na jiné světy, paranormální jevy, nadpřirozeno a ostatní věci mezi nebem a zemí. A i to, co by se dalo reálně vysvětlit různými vědeckými směry a teoriemi, si lidé budou raději prezentovat jako "záhadu." Na každém šprochu, pravdy trochu...

Děťjam do 16... (2010)

Velmi vkusně a realisticky natočený snímek o slastech a strastech dospívání. Tentokráte z ruského pohledu. Výborné herecké obsazení, zejména Dmitriy Kubasov či nádherná Lyanka Gryu, která mi svýma velkýma očima a krásným úsměvem připomínala Andreu Kerestešovou. Spousta silných scén, v nichž jsem doslova cítila onu bolest a utrpení hlavního hrdiny, kterou mu přinášela tajná láska. Postavy si procházejí spoustou těžkých a emotivních situací, kdy si nemůžete být jisti, kdo jak skončí. Úžasná hudba už pak jen doplňuje tento barvitý portrét o krušných chvílích dospívání.