• Krátkometrážní

Nebezpečná metoda (2011)

Nebezpečná metoda je po informativní stránce velmi poutavá a značně obsáhlá. Konverzace mezi Sigmundem Freudem a Carlem Jungem jsou zajímavé a jejich rozlišné názory se dobře poslouchají. Viggo i Michael jsou skvělá volba, stejně jako "narušená" Keira Knightley i Vincent Cassel, který zde po řadě svých dokonalých záporáků ztvárnil o trochu "normálnější" postavu. Jen po té emoční stránce se mně to nijak nedotklo. Také milostná aférka mezi Carlem a Sabinou mi přišla poněkud chladně zpracována, jako by se vlastně o nic nejednalo. Jakoby na ní filmu ani příliš nezáleželo, nebo alespoň se jí neměl v úmyslu věnovat do hloubky. Jinak je však snímek zdařilým a za zhlédnutí stojí. "Nevěříte v monogamii?" - "Pro neurotika jako jsem já, si nedokážu představit více stresující koncept."

Babadook (2014)

Vedle Lipstick Demona a Owlmana, jedno z nejoriginálnějších hororových monster posledních let hlavním "strašákem" ve filmu, který v sobě míchá nemalé odkazy na různé horory. Máme tu jistou podobu s již zmiňovaným Lipstick Demonem z Insidious, našel by se tu i kus Vymítače ďábla, v největší míře je zde však viditelné Osvícení. A nakonec také uvidíme, jak to dopadne, když je Mamá Sama doma:) Essie Davis předvádí herecký koncert a v roli utrápené a věčně nevyspalé matky je úžasná. Noah Wiseman je zase nehorázně protivné, otravné a uřvané děcko. Když měl však chvíle klidu, líbil se mi a bylo mi ho i dokonce líto. Škoda, že Mister Babadook nemá ve filmu větší prostor. Většinu času jen přebývá někde ve stínech. A díky obsáhlé diskuzi na IMDb jsem se také dozvěděla spoustu podstatných dějových informací, které by mě hned asi ani nenapadly. Ta nejdůležitější z nich v sobě skrývá celou pointu snímku. Takže díky tomu bych k žánrům přihodila i ten "psychologický." Více než děsivý horor, je snímek spíše jakousi psychologickou sondou do temné duše jedné ženy, jíž se postupně začnou zjevovat její démoni, kteří její nitro zakalili temnotou a postupně jí začínají odebírat kousky zdravého rozumu. Jsou však skuteční...?

Pickman's Muse (2010)

Docela vydařená adaptace Lovecraftova díla. Kdysi dávno jsem se poprvé, už ani nevím kde, dozvěděla o pojmu "Pickmanův model." Nevěděla jsem o tom nic, jen si pamatuju ten název. Nyní už vím, o co šlo. Jediné, co mi na snímku vadilo, byly ty samotné obrazy, které vůbec nebyly vidět. Ty byly zřejmě natolik hrůzostrašné, že jsme je ani nemohli spatřit:) Po celou dobu sledování rostla má touha "MUST SEE these pictures!" Dostatečnou alternativu mi pak poskytl strejda Google, který mi nabídl uspokojivé množství těchto obrazů z různých adaptací tohoto díla.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Peter Jackson v plné síle opět přináší na plátna vizuální orgie a úchvatnou přehlídkou krás Nového Zélandu. Martin Freeman v roli, která mu padne na tělo jako ušitá. Andy Serkis podává opět famózní výkon coby rozpolcený Glum a už by mu měl kurňa konečně někdo dát Oscara!:) Velkolepá výpravná podívaná plná známých i nových tváří nám ukazuje, jak to všechno začalo. A i když to prostě není Pán prstenů, je fajn být zase ve Středozemi, vidět Kraj, Roklinku a vnímat hrozbu Mordoru. Nejsem žádnou zapálenou znalkyní tvorby pana Tolkiena, nečetla jsem žádnou z jeho knih, ale myslím, že na svět, který dle jeho neuvěřitelné fantazie Peter Jackson vytvořil, by byl pyšný. Filmová adaptace Pána prstenů změnila filmový svět, když jeden malý, obtloustlý chlápek s vizáží povaleče, dokázal přivést na plátna fascinující svět, který dlouho většina považovala za nezfilmovatelný. A toto pokračování nám přináší ten svět, který jsme si tak zamilovali. Jeden prsten, aby vládl všem...

The Barrens (2012)

Bill Compton opustil městečko Bon Temps, vzal s sebou Jennifer Schecterovou z The L Word a společně s rodinkou vyrazili kempovat do lesů. A že to nejsou jen tak ledajaké lesy. Tyto lesy i jejich přilehlé okolí v sobě totiž skrývají děsivou legendu, která má reálné základy. The Jersey Devil. Tak mu říkají. Existuje? Či je to snad pouhá fikce? Chlapík, jemuž scénáristé dali příjmení Vineyard, má do Dereka Vinyarda hodně daleko. Téměř ihned po příjezdu začne taťka bláznit a trpět halucinacemi. Tady končí veškerá sranda a začíná pravé Osvícení:) Synek se náhodou jmenuje také Danny, takže divák znalý Kubrickova mistrovského díla může nabýt dojmu, že se dívá na jakousi jeho "kempařskou verzi." Až do posledních chvil netušíme, jestli je to infekce, co zapříčinila bludy a agresivní chování pana Comptona, či jestli jsou jeho vize pravdivé, ale je to prostě vše až příliš šílené (stejně jako on) na to, aby mu ostatní uvěřili. V závěru filmu se pravda vyjasní, ale hlavním hrdinům to nebude příliš platné. Marné budou omluvy a slzy. Oblohu překryl velký stín a na zemi přistálo něco nelidských tvarů... Docela povedený "wood survival horror" s vděčnou atmosférou rozlehlých a temných lesů, v nichž se může skrývat něco děsivého a nebezpečného.

Lidská stonožka (2009)

Dvěma šukézním, ale jinak naprosto natvrdlým a povrchním Američankám se uprostřed noci a temných lesů propíchne pneumatika a protože ji ani jedna neumí vyměnit, vydají se lesem na pomoc. Začne však pršet a deštík je tak zavede až k domu, kde jim otevře Dr. Mengele. Dieter Laser má opravdu ukázkový ksicht vyšinutého psychopata a je až s podivem, že v Hollywoodu nebere všechny role narušených a zvrácených záporáků. Logika občas pokulhává, ale výkony všech účastníků tohoto "sick experiment" vše vynahrazují. Zejména kurážný Japončík byl fakt dobrý, škoda, že ho jeho odvaha ke konci opustila a on se rozhodl říznout jiným směrem, než by bylo vhodné pro záchranu jeho i dívek. Originální námět snímku a jeho realizace, která není ani tolik nechutná a odporná, jak by mohla být, Vám připraví podívanou, při níž možná nejednou odvrátíte zrak, ale šoufl Vám nebude. Vše se drží v únosných mezích sledovatelnosti a osobně mně to vůbec nevadilo. Kdyby se tlačilo více na pilu, výsledek by mohl více šokovat a byl by mnohem brutálnější a nechutnější.

Temné stíny (2012)

S klidným svědomím můžu říct, že Temné stíny patří mezi filmy, které se mi od Tima Burtona líbily nejvíce. Možná dokonce se jedná o film, který se mi líbil úplně nejvíc. A je mi jedno, že to má tak málo procent:) Obsazení výborné, Eva Green je dokonalá, humorná stránka použita velmi vyváženě, aniž by působila trapně, spíše naopak, na mě působila až roztomile. A soundtrack skvělý, od Moody Blues až po Alice Coopera. V jakém jiném filmu uvidíte Johnnyho Deppa coby letitého upíra, který si čistí zuby před zrcadlem, v němž se dívá na svůj neviditelný odraz, dává si jointa uprostřed lesa s partou hippiesáků, poslouchá pecku Paranoid od Black Sabbath a dostane se na soukromou párty, kde vystupuje Alice Cooper? Jedině ve filmu Tima Burtona:) I really, really like this. Vlastně, když nad tím přemýšlím, se mi Temné stíny líbily mnohem více, než většina Burtonových filmů, které disponují lepším hodnocením. "Viděl jsi snad kdy takový majestát?" - "Každý den.", "David věří, že jeho matka trpí čímsi jako cyklickou nesmrtelností, neskutečné vskutku." :)

Frankensteinova armáda (2013)

Vítejte v Kabinetu hrůzy doktora Frankensteina. Tento film je tak nehorázná šílenost, že v tom prostě musel hrát Karel Roden, který své výtvory krmí Eintopfem:) Slovy jedné z hlavních postav: "Něco takového by dokázali vymyslet jen náckové..." a slovy Shortyho ze Scary Movie, když ho střelili do plic: "Všude jsou prdele, krev a střeva!" A je tomu skutečně tak. Nazi-Zombie-Robot-Monster-Cenobites jsou hlavními hvězdami této ujeté a gore podívané. Nejlepší byl ten "Monster Crab" s plynovou maskou, to bylo fakt dílo:) Jen škoda toho konce, čekala jsem, že se všichni dostanou na povrch a mohlo by tak následovat pokračování:)

Hugo a jeho velký objev (2011)

Hugo a jeho velký objev přináší úchvatnou vizuální přehlídku v režii Martina Scorseseho a jeho poctu nejranějším počátkům toho magického vynálezu jménem "Film." Asa Butterfield je talentovaný hoch, ale coby Hugo mi zde nebyl moc sympatický, přišel mi takový nepříjemný, pořád zamračený, ale nejspíš tak jeho postava měla vyznít. To už postava Chloë Grace Moretz se mi líbila více a to ji jako herečku opravdu nemusím, ale tady se mi docela zalíbila. A Ben Kingsley coby snad vůbec první mág a kouzelník filmového plátna, jehož snímky dokáží učarovat i po více, než 100 letech, Georges Méliès, tož to bylo tedy překvapení:) To je asi jediný bod, v němž mě Hugo trochu zklamal. Myslela jsem, že ono tajemství, které ukrývá malý robot, bude mnohem většího rozsahu a bude více překvapivější. Ale nakonec, co má větší hodnotu, než dávno ukrytý a zapomenutý poklad, jehož hodnota je nedocenitelná? A zvláště, když si vynálezce tohoto "pokladu" myslí, že už zcela jeho dílo ztratilo význam a nikoho nezajímá. Je to právě čas, co prověřuje kvalitu umění. A je to také nadčasovost, invence a genialita, která dokáže v počátcích z něčeho neznámého a téměř neobjeveného, co ještě vlastně ani není současností, vytvořit budoucnost. Je to něco, co překoná dobu, co ji předběhne, co dokáže v moderním světě ohromovat a přivádět v úžas stejně jako tehdy v letech, která jsou dávno minulá, pokryta prachem a upadla v zapomnění. A jedním z těch, kteří toto dokázali, je právě i Georges Méliès.

Godzilla (2014)

Emmerichovu Godzillu miluju a nedám na ni dopustit, takže jsem byla zvědava, jak si tvůrci poradí s tímto nejnovějším snímkem o legendárním gigantickém tvorovi. Já jsem docela spokojena. Dvouhodinová stopáž je od začátku do konce nabitá akcí a nenudila mě ani na chvíli. Aaron Taylor-Johnson mi přišel takový nevýrazný, nezajímavý, zbytek obsazení mi přišel o dost lepší. Hlavní akci obstarávají souboje Godzilly s čímsi, co vypadá jako nějaký mutant mezi Vetřelcem a tím monstrózním tvorem, který v The Mist podle Kingovy povídky přecházel ke konci filmu silnici. Nejlépe to vystihl Upřímný trailer, tam je řečeno vše:) "Arogance člověka spočívá v tom, že si myslí, že má přírodu pod kontrolou, a ne obráceně."