Powaqqatsi (1988)

Druhá časť unikátneho dokumentárneho snímku, ktorý musia oceniť aj tí najväčší filmoví kritici. Svojim unikátnym spracovaním zobrazuje pekný pohľad na život a tradície ľudí tretieho sveta a poníma taktiež o roztváraní "nožníc" medzi bohatstvom a chudobou. Powaqqatsi tentokrát rezonujú hlavne spomalené zábery na rozdiel od väčšieho množstva rýchlych záberov v Koyaanisqatsi. Hudba skvelá a zábery sú jednoducho fascinujúce. Síce o kúštiček slabšie ako prvý diel, avšak svojim spracovaním to určite patrí k tomu lepšiemu a zaujímavejšiemu, čo sa v rámci dokumentaristiky podarilo natočiť. Plusom bola multikultúrnosť záberov. Spokojnosť. 75 %

Koyaanisqatsi (1982)

Jeden z najunikátnejších dokumentov, aký bol kedy natočený. Treba povedať, že tak ako ma nudili zábery v prvej polke filmu, tak som v ďalších dvoch fázach civel na telku ako vyoraný a úplne ma autor vtiahol do neskutočne precízne a dokonalo zhmotnených záberov vykresľujúcich vzťah človeka a prírody a jeho nerovnováhy. O nej svedčí aj samotný názov filmu. Niektoré zábery sa museli točiť skutočne ťažko a dlho a musím uznať, že tento dokument vo mne zanechal stopu. Slušná práca. 75 %

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Peter Hyams si bol dopredu vedomý, že Stanleyho Kubricka a jeho kult nemá šancu prekonať, preto siahol po osvedčenej sci-fi filmarine. Zďaleka to už nebola atmosféra "2001"-ky, avšak slušne na ňu nadväzovala a vysvetlila aj pár vecí. Stále je tento film však iba doplnok ku kultu a vždy ním aj ostane. Stanley je totiž iba jeden. 60 %

2001: Vesmírná odysea (1968)

Stanley Kubrick a jeho vesmírna epopeja. Masterpiece? Neviem. Prelomový snímok? Určite áno. Nech už sa na to človek pozerá z jednej či z druhej strany, tento snímok je jednoducho mnoho mnoho rokov dopredu nadčasový. Dá sa povedať, že čoby nové prevedenie tejto myšlienky Interstellar, nie je tak uchvacujúce ako toto. Film je síce na mňa až príliš pomalý a niekedy doslova zmyslovo neuchopiteľný, ale atmosféra bola tak mysteriózno-záhadne-mrazivá, že som skoro odpadol. Naozaj môj najbizarnejší filmový zážitok vôbec. Minimálne štyri hviezdy si to zaslúži bez najmenšieho zaváhania. 80 %

22 Jump Street (2014)

Na začiatku musím hneď napísať, že jednotka, čo sa týka prevedenia a prepojenia na celkový odkaz Jump Street prekonaná nebola, ale jedným dychom musím povedať, že páni...tak toto bol nášup. 5 maximálne našupaných scénok vystrieda jedna trápna a tak to pokračuje dookola. Sekvencia "pomyselnej nevraživosti" Ice Cube-a a Jonaha Hilla bola neprekonateľná a tie odkazy na neskutočné množstvo filmov boli naozaj vydarené. Najprv som plánoval dať len silné tri hviezdy, ale čo postvárali tvorcovia v záverečných titulkoch a dokonca ešte aj v malinkej scénke úplne po nich (na ktorú upozorňujem!!!), tak to už sa vymykalo normálnosti v dobrom slova zmysle, preto o jednu hviezdičku navyše. Musím záverom povedať, že táto remake Jump Street séria je jedna z najprogresívnejších a najmodernejších komediálnych sérií súčasnosti. 80 %

Zůstaň se mnou (2014)

Jedna z ďalších "hier na city", ktorá ale oproti ostatným mala jednu pozitívnu vec...že bola podaná inak a z iného uhla pohľadu, tentokrát z pohľadu človeka, ktorý stojí za "oponou kómy". Ale nie je to nič nové pod slnkom, takže na jedno pozretie fajn, ale viac určite nie. Na mladučkú Chloe sa nádherne pozeralo....žeby nový hviezdny zjav v Hollywoode? Uvidíme. Tento počin pre mňa ľahko nadpriemerný. 60 %

Jump street 21 (2012)

Až po druhom zhliadnutí a zároveň aj po zhliadnutí pôvodného seriálu som naplno docenil, ako geniálne bol tento remake spravený. Keď odhliadnem od toho klasického klišé v podobnom žánre, tak táto komédia mala spád, dynamiku, brutálny nadhľad, skvelé herecké obsadenie v podaní Jonaha Hilla a Channinga Tatuma a v neposlednom rade ukážkové prepojenie pôvodného seriálu s týmto filmom a následne napojenie na film ďalší. A všetky cameá pôvodných predstaviteľov seriálu boli spravené absolútne s prehľadom a bravúrne. Scénka s Johnnym Deppom totálne zabitá a Ice Cube v životnej role. Musím dať 5 hviezdičiek a vôbec nie z milosti. 85 %

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014)

Nick Cave je pre mňa ako hudobného fanúšika v podstate veľká neznáma a fixujem si ho akurát s duetom, ktorý mal s Kylie Minogue pod názvom Wild Roses Grow. Preto je ťažké mi hodnotiť tento dokument. Páčili sa mi zábery z jeho koncertov aj tvorby, ale čo ma najviac zaujalo, je unikátnosť spracovania dokumentu, kde sa tu ani tak nehovorí o jeho živote, ale práve o tom, ako rozmýšľa, aký má pohľad na život a čo svojou tvorbou vyjadruje. A malé cameo Kylie len potešilo. Slušný nadpriemer v rámci svojho žánru. 60 %

Labyrint: Útěk (2014)

Hunger Games odštartovali vlnu režírovania postapokalyptických teenage "guilty-pleasures", z ktorých Labyrint je jeden z tých najzaujímavejších. Originálna myšlienka, vizuálne podmanivé spracovanie a vychádzajúce charizmatické herecké hviezdičky. Celkom slušná predloha a predkrm pred pokračovaním. Dal by som o jednu hviezdičku viac, avšak tá pointa filmu mi veľmi nesedela a nevidel som v nej hlbší význam. 65 %

Jump Street 21 (1987) (seriál)

21 Jump Street možno považovať za jeden z najobľúbenejších mládežníckych seriálov vôbec. Ja sám som ho obľuboval, avšak trpí neskutočnými a častými neduhami serálov onej doby, hlavne čo sa týka vizuálu, avšak na druhej strane zas s perfektne chytľavou znelkou. Každopádne námet unikátny. Čo je ale najzaujímavejšie na tomto seriáli, je sledovať úplne začiatky takých hereckých či speváckych es, akými sú Johnny Depp, Brad Pitt, Christina Applegate, Vince Vaugn, Bridget Fonda či Ne-Yo...skutočne na nezaplatenie. A moja obľúbená postava jednoznačne kapitán Fuller v podaní Stevena Williamsa. Dnes už by tento seriálový kult neobstál, avšak určite má svoje miesto v histórii. V pláne som mal dať štyri plné hviezdy, ale posledná séria bola dosť žalostná, keďže už zo seriálu postupne poodchádzali pôvodné postavy, čím sa stratilo čaro seriálu, preto len tri hviezdy a zaslúžený priemer. 55 %