Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Super. Ďalšie vydarené pokračovanie. Po trochu suchšej štvorke sa film znovu vrátil do rytmu tretieho dielu. Kvalitný dynamický dej plný neistôt a napätia. Parádna akcia – naháňačky na autách, motorkách, prestrelky, pästné bitky, nože, chmaty. Ako vždy skvelé obsadenie starých postáv plus neskutočná Rebecca Ferguson. Prvý krát som zaregistroval jej existenciu. Veľmi dobre hrala, veľmi pekná a to telo! Nemôžem z nej. Netreba zabudnúť na stále nesmrteľný soundtrack. Je možné, že sa mi tento diel páčil najviac. edit: Po druhom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie na päť hviezd. Vynikajúce vo všetkých ohľadoch.

Most špiónů (2015)

Nemôžem filmu namietať nič zlé. Všetko sedelo – postavy, dialógy, technická stránka. ***SPOILER*** Ide len o to, že na začiatku povedali čo sa stane a to sa aj stalo. Okrem toho nič viac. Nenudil som sa ale chcelo to nejak zamiešať dejom aspoň trochu. ***END SPOILER*** Dobré obsadenie. Páčilo sa mi aj zachytenie doby studenej vojny. Scény s múrom boli celkom silné. Hodnotím iba troma hviezdami (viz. spoiler). Nemyslím si, že si dám niekedy reprízu.

Osm hrozných (2015)

Možno som už v nejakom komentári pri inom filme spomínal, že veľmi obdivujem keď niekto vie natočiť jednokulisový film bez toho aby stratil počas celej stopáže na zaujímavosti alebo napätí. Visel som na každom slove, sledoval každý pohyb postáv a v netrpezlivosti som čakal kedy to celé vypukne. Dialógy, herci, prostredie, akcia, grafický obsah – všetko super. Strašne sa mi páčilo ako celý čas v pozadí hučala tá snežná víchrica. Našiel som tam aj pár epických scén. ***SPOILER*** Ako napríklad hláška “Major Negger”. Alebo scéna kde dvaja dokrvavení muži držia lano na ktorom sa dusí žena a radostne sa pri tom chichocú. ***END SPOILER*** Zase ako pri Djangovi by som chcel vyzdvihnúť zachytenie doby a konverzácie bez servítky.

Plastic Memories (2015) (seriál)

Obsah k seriálu mi bol veľmi sympatický, tak som dúfal, že budem jeden z tých ľudí, ktorí vidia seriál ako podhodnotený. Bohužiaľ sa tak nestalo. Epizódy nemali žiadnu jednotnú myšlienku. Každý krát sa dialo niečo úplne iné a striedali sa pri tom aj žánre. Raz to bola čistá komédia, raz plná dráma, raz romantika, raz nepodstatný filler. Vzťah medzi dvoma hlavnými postavami nebol nijak úžasne rozvinutý ani hlboký podľa mňa. Len taký normálny. Filozofické životné myšlienky sa tam nerozoberajú. Je to len skôr, že divák sa nad tým sám zamyslí, že či by si to vedel predstaviť v realite. Určite očakávajte emočné scény, lebo však celý seriál sa zaoberá citlivou témou. Najviac ma asi bavil humor okolo jednotlivých postáv. Skoro všetky mali nejaké svoje neštandardné správanie alebo hlášky. Celkovo, bolo to fajn, nenudil som sa, ten humor – ktorého bolo málo – bol fakt dobrý, ale je to jeden z tých seriálov, ktoré keby som nevidel, tak by som bol s tým úplne v poriadku. Tri hviezdy síce dám, ale iba slabé.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Nebolo to zlé. Fantazy žánru nie je nikdy dosť. Veľmi pekný vizuál. Bavilo ma pozerať sa na všetky tie horiace znamenia a farebné výpary z elixírov. Aj s Vinom Dieselom som spokojný, podľa mňa ho trafili do obsadenia. Problém ale prečo to je iba priemerný film nie je ani tak v tom, že dej nemá až tak čím prekvapiť ale v tom, že mu chýbalo viac serióznosti a emócií. Napríklad Caineov monológ na začiatku bol veľmi suchý, len tak odreptaný. Postava Kauldera bola až príliš uvoľnená čo kazilo trochu atmosféru. A kvitnúci vzťah hlavných postáv sa dal určite spraviť hlbšie.

Přehlídka smrti (2015) (seriál)

Veľmi sa mi to páčilo. Skúmanie ľudskej nátury kedy je tá najúprimnejšia a to v bezprostrednej prítomnosti smrti. Filozofické, smutné aj vtipné. Keby boli hlbšie rozoberané hlavné postavy a vzťahy medzi nimi, tak možno by to bolo aj na piatu hviezdu.

Psycho-Pass: film (2015)

Film zastrešuje jeden prípad alebo možno radšej operáciu. Hlavné zameranie je na postavu Tsunemori Akane a navrátenú postavu Kougami Shinya. Tento film zatiaľ vytŕča so série kvôli zmene prostredia, v podstate, mimo jurisdikcie Sibyl systému. Bola tu teda znateľná obmena situácií v akých sme našich hrdinov videli doteraz, na viac akčné. Veľmi som sa bavil, ale keďže sa hlavná príbehová linka odohrávala mimo našej zaužívanej dystopickej spoločnosti, nebol dávaný dôraz na boj proti alebo na zachovanie zriadenia ako zvyčajne. Aj keď jednoznačne sme dostali dôležité perspektívy na stav sveta mimo Japonska, čo prispelo do pocitu rozpoltenosti o zavedenom Sibyl systéme. Celkovo teda stále veľmi dobré, ale v rebríčku radím zatiaľ najhoršie, ku pretrvávajúcemu stratenému wow efektu sa pridala aj strata hlbšieho riešenia dystopického zriadenia. Odporúčanie: Originálne znenie filmu obsahuje veľa dialógov v angličtine, pre zahraničné postavy v príbehu, ktoré boli nahovorené pôvodnými japonskými hercami. Bohužiaľ, japonský dabéri až veľmi bojujú s prízvukom a výsledok nie je moc príjemný pre uši. Týchto dialógov nie je málo. Existuje fanúšikmi editovaná verzia od „MTBB“ s názvom „Psycho-Pass the Movie: Engrish Eradication Edition“, kde všetky tieto nepodarené prízvuky nahradili korešpondujúcou audio stopou z anglického dabingu tohto istého filmu. Tu je porovnanie jednej pätnásť sekundovej scény. Dávam teda do pozornosti aj túto alternatívu, stojí to za zhodnotenie, podľa chutí diváka. Ak sledujete anime s anglickými titulkami, tak treba hľadať aktualizovanú verziu, „EEE v2“, s vylepšenými titulkami.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Naozaj skvelé, čo sa týka kostýmov, rekvizít, prostredia, zachytenia doby a celkovej surovosti. Aj výkony hercov, ešte keď si predstavím náročnosť natáčania v zime a v tých studených vodách. Len dej je trochu pasívny. Často sa nič nedeje a niekedy mi už bolo dlho. Dám slabé štyri hviezdy, hlavne za filmársku stránku. edit (23.1.2017): Zvyšujem hodnotenie na silné štyri hviezdy. Stále si ale myslím, že to mohlo byť o pol hodinu kratšie, preto nedám plný počet. Počas druhého premietania som si viacej všímal skvelú kameru a silnejšie na mňa zapôsobila drsnosť a surovosť filmu. Naozaj jedno z mála unikátnych diel, ktoré presvedčivo zachytávajú obdobie skorej Ameriky.

Rezistence (2015)

Nečítal som knihu. Chaotický a rozkúskovaný dej. Chýbala príbehová súvislosť. Vždy keď začala nejaká zápletka tak sa hneď vyriešila a naskočila ďalšia. Celé mi to prišlo oddelené od scény k scéne. Nič som si poriadne nevedel zobrať z tej predošlej do nasledujúcej. Aj hranie hercov mi také prišlo. Zachovalo si to svoju brutálnosť a akčnosť, čo je super. Aj efekty boli dobré. WTF momenty boli pre mňa jednoznačne všetky mysteriózne zvraty, čo celkom dosť odbočilo od tematiky jednotky. A ešte jedna vec... The Maze Runner?!?! Naozaj sa mi nepáči táto náhla zmena smerovania príbehu. Vyzdvihnúť by som chcel agresívne výbuchy postavy Tris.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Najslabší diel série. Nové postavy sa mi páčili. Statham a Jaa strašne dávali. Ale celý dej nemal hlavu a pätu. Prehnanosť a bezrozumovosť boli posunuté na nový level. Celá posledná pol hodina kde sa naháňali v L.A. ma trochu nudila. A nejak až moc veľa sentimentálnych príhovorov s Domovým najobľúbenejším slovom “rodina“.