Sakurako-san no ašimoto ni wa šitai ga umatteiru (2015) (seriál)

K tomuto anime som sa dostal úplnou náhodou a ďakujem veľkému Internetu, že sa tak stalo. Stredobodom celého seriálu je cynická fatalistická brilantná vedkyňa amatérska vyšetrovateľka Sakurako. Spolu s jej pomocníkom Shoutaroum vytvárajú veľmi neštandardné protipólne duo, ktoré zásobuje neustálou zábavou, hlavne pri konfliktoch o morálke. Ak ste niekto, kto sa nad životom vo všeobecnosti už trochu zamýšľal, tak si naplno užijete filozofické a existenciálne vsuvky, keďže pochopíte obe strany argumentu. Epizódy boli viac menej samostatné príbehy nejakého prípadu v ktorých sa postupne rozvíjali postavy a vyvíjali sa vzťahy medzi nimi. Napriek tomu, že viacero zo „záhad“ boli úplne obyčajné, Sakurakine chladné dupinovské sherlockovské dedukcie vždy plne upútali moju pozornosť. ***SPOILER*** Zľahka načrtnutá príbehová linka s mysterióznym maliarom bola zaujímavá, ale bol to len taký šum v pozadí. Nijak ma teda nerozhodilo, že nám nebolo poskytnuté rozuzlenie. ***END SPOILER*** Toto dielo má neskutočné neštandardné čaro. Smrť je na každom kroku, ale miesto utekania, sa k nej hlavné postavy stavajú čelom – jedna s radosťou, druhá s nechuťou – a či je prirodzená alebo násilná, berú ju ako neodvratnú súčasť života. Okrem emócií som sa tu celkovo stretol aj s veľkou hĺbkou. Vizuál bol super. Veľmi sa mi páčilo aj grafické intermezzo s kostrami zvierat keď hlavná hrdinka išla skúmať nejaké kosti. Pripadalo mi to ako také podpisové aktivovanie jej super schopnosti, niečo ako morfing u Power Rangerov alebo agresívne rozopnutie košele pri Supermanovi a Spider-manovi. Sakurako sa určite zaradila medzi moje top anime postavy. Už by konečne mohla prísť aj tá druhá séria.

Sázka na nejistotu (2015)

Hneď ako sa na plátne objavila Margot Robbie a začala vysvetľovať nejakú ekonomickú terminológiu a ja som nepochopil ani tomu vysvetleniu, som stopol film a začal googliť články "veci ktoré potrebujete vedieť predtým než si pozriete "The Big Short". Fakt, že film je točený podľa reálnych udalostí znásobovalo jeho dramatickosť a moju fascináciu. Vedel som, že v nastavenom systéme sa obchoduje s imaginárnymi hodnotami ale netušil som, že až v takomto rozmere. Veľmi zaujímavý a poučný film. Super obsadenie. edit (19.11.2018): Videné už asi štvrtý krát. Zvyšujem hodnotenie na päť hviezd. Tento film je majstrovský kúsok aj po obsahovej aj po filmovej stránke. Naozaj skvele a neštandardne spracované.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Drsný film. Kvalitne zachytená špinavá realita s bojom proti drogám alebo organizovanému zločinu na južnej hranici USA. Veľmi dobrá kamera a hudba. Dosť sa mi páčili nemé scény, kde sa nič nerozprávalo len som splynul s dejom a napäto pozeral. Super obsadenie, Blunt aj Toro boli parádni.

Sidonia no kiši - Daikjú wakusei sen'eki (2015) (série)

Čo sa sakra stalo? Seriál úplne upustil od všetkého, čo bolo načaté v prvej sérii. Žiadne objasňovanie histórie, tajomstiev Sidonie a tiež sme sa už nič nové nedozvedeli o dôležitých vedľajších postavách. Stratilo to príbeh, tempo, napätie, krutosť, kvalitnú akciu a aj super úvodnú znelku. Väčšinu času sa riešili vzťahy a aj to bolo neuspokojivo spracované. Nevyužitý potenciál snáď so všetkým čo sa dalo. Po skvelej prvej sérii, je toto obrovské sklamanie.

Spectre (2015)

Škoda slov na dlhú recenziu. V skratke. Nebavilo ma to. Tak ako v Skyfall – veľa scén kde sa nič nedialo ani príbehové, ani akčné ani emočné. Oničom naháňačky, oničom bitky. Oproti Skyfall bolo trochu zlepšenie v Bondovej inteligencii ale nie zase až tak moc, stále púšťajúc sa do situácií bez rozmyslu spoliehajúc sa na šťastie . Zlepšenie v záporákovi. A zlepšenie v serióznosti vynechaním hlúpych vtipov každú tretiu vetu. Celkovo bol príbeh a dej nepremyslený do detailu, len tak pozliepaný dokopy. Nič ma poriadne nenadchlo. Lepšie ako Skyfall, tak dajme tomu slabé tri hviezdy.

Spící agent (2015)

Romantický začiatok s dobre fungujúcou dvojicou Eisenberg a Stewart s prechodom do slušnej akcie, prepletené huličským humorom. Solídne vo všetkých troch odvetviach. Bavil som sa. Ďalší film kde som bol očarovaný Kristenkinou mágiou. edit (07.9.2016): Videné druhý krát. Zapáčilo sa mi to ešte viac ako prvý raz. A bože, Kristen Stewart je úžasná žena.

Spotlight (2015)

Veľmi dobré. Svižná investigatívna novinárčina od jednej indície na ďalšiu bez hluchých miest. Zaujímavý príbeh podľa skutočnosti s trochou emócií. Kvalitné obsadenie.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Wow. Super. Pecka. Do filmu dali kombináciu všetkého čo bolo dobré zo starej aj novej trilógie a ešte to vylepšili. Objavovanie sily, svetelné meče, stormtrooperi, akcia. Akurát vystihli mieru obsahu čo divákovi povedať a ukázať v prvom diely tejto novej série. Taký úvodný a nostalgický diel, ktorý necháva dosť priestoru ďalším pokračovaniam na gradáciu deja, akcie a sily. Všetko sedelo, všetko sa mi páčilo. S výberom hercov som veľmi spokojný. Vyzdvihnúť by som chcel vizuál hlavnej zápornej postavy a poslednú filmovú scénu – tá bola dosť silná. Videné dva krát v 3D IMAXe.

Straight Outta Compton (2015)

Videl som director’s cut. Pecka. Film o zrode celej jednej hudobnej kultúry, kde si chalani z geta miesto podradnej roboty alebo predávania drog vybrali nasledovať cestu za svojím snom v hudobnom štúdiu. Obdobie textov piesní z každodennej reality – policajná opresia, geto život, peniaze, rivalita. Páčilo sa mi, že bol obsiahnutý celkový pohľad na ich životy, čo sa týka žien, párty, úmrtí v rodine, nachádzanie nových talentov, vyšinutých ľudí v priemysle. Dej pôsobil ucelene aj napriek tomu, že potom rozoberali raperov jednotlivo. Obsadenie tiež veľmi dobré. Fakt sa mi to páčilo. Dám plný počet, prečo nie.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Na plný počet hviezd tomu chýbal hlbší príbeh a iný koniec. Spracovanie bolo neskutočne dobré. Parádna akčná jazda. Super herci, rekvizity, prostredie. Naozaj kvalitný scenár. Hodinu a pol som sa pozeral na tú istú naháňačku na rovnakej púšti a každá minúta bola pecková a stála za to. ***SPOILER*** Čo sa mi nepáčilo na tom konci je, že neprišlo nejaké akčnejšie vyvrcholenie. Alebo by som povedal, že len tak pretiekol. A bolo to strašne pozitívne, čo sa vôbec nehodilo po takom drsnom deji. Pozitívne v zmysle, že tam hrala veselá hudba a ľudia hromadne jasali. Ja by som to zakončil nejakou krvavou vzburou proti zostatku verných bojovníkov a pustil by som melancholickú hudbu nech to ladí s atmosférou celého filmu. ***END SPOILER*** Ešte špeciálne pochvala Hardymu a Theronke. edit: Na premiéru môjho nového 3D projektoru som si vybral druhé pozretie Fury Road a stálo to za to. Stále pecka. Vizuál, herci, hudba – paráda. Aj ten koniec mi už až tak nevadil. Skvelý main soundtrack. Silné štyri hviezdy. edit (05.9.2016): Furiosa je stelesnením ženskej emancipácie. Neskutočná žena.