Méďa (2012)

Klasický MacFarlanov humor. Absurdný, sexuálny, fekálny, rýpanie do menšín a celebrít. Dosť som sa nasmial. Boli tam fakt kvalitné momenty – Flash, Armstrong. Super obsadenie. ”Top of the pyramid Caucasian genes.”

Nespoutaný Django (2012)

Kinematografia by prišla o veľa keby nebolo Tarantina. Čo vyprodukuje, to pecka. Nenapodobiteľný štýl nekonvenčných postáv zasadených do prehnaných scén s kvalitnou hudbou. Seriózne, krvavé aj vtipné. To je Tarantinov štandard, aspoň pri posledných filmoch. A tu to nebolo iné. Hviezdne obsadenie. Vynikajúco zahraté. Christoph Waltz je pre mňa jeden z najzaujímavejších hercov. Skvelo zachytené otrokárske obdobie. Scenár divákov nešetril, slovo “nigger” zaznelo nespočetne krát. Príbeh aj hudba, všetko na jednotku. Naozaj parádny film.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Veľmi kvalitný dokument. Aj obsahovo aj spracovaním. Strih, hudba, rozprávač boli perfektné. Obsahovo tiež parádne. Kopa archívnych záberov. Hlavne tie z druhej svetovej vojny ma potešili. Konečne nejaké celistvé dielo o tom ako USA už sedemdesiat rokov doj*báva svet vrátane seba samých. Poplakal som si každý krát keď bol hocijaký pokus o zmenu k lepšiemu zmarený priamo alebo nepriamo americkou vládou a ich skorumpovanými finančnými záujmami.

Paradise or Oblivion (2012)

Bola nám predstavená jedna globálna vízia ktorá ale zostane iba víziou. Chyba tejto teórie pri aplikovaní do praxe je globálna mierka. Venus project by sa dostal do povedomia oveľa viac keby bol navrhnutý na aplikáciu pre konkrétnu krajinu. Vtedy by sa reálne dalo vypočítať podľa prírodných a intelektuálnych prostriedkov krajiny konkrétne riešenie. Ak sa to ale aplikuje na celú zemeguľu, tak je tento projekt len pekná rozprávka. Nestotožňujem sa s veľa ideami čo Fresca hovoril ale ak chceme hocijakú zmenu k lepšiemu, musí sa začať na jednom mieste a reťazovo ju rozširovať.

Prometheus (2012)

Už som sa k tomuto filmu vrátil asi štyri krát. Milujem sci-fi a tematiku pôvodu našej rasy a mimozemšťanov určite môžem. Nečakal som, že sa z toho vyvinie Alien “prequel”. Myslel som, že sa dej vyberie viac sofistikovanou cestou. Napriek tomu to bolo dosť zaujímavé a veľmi ma to bavilo. Super vizuál a obsadenie. Noomi dávam extra body za perfektnú, vypracovanú postavu.

Psycho-Pass (2012) (seriál)

Keďže príbehy medzi sezónami a filmami nie sú priamo napojené, recenzie som písal pre každý celok zvlášť. Netreba zabúdať aj na filmy a krátke filmy, ktoré vyplňujú vybrané udalosti medzi hlavnými sezónami. Všetky celky porade podľa dátumu vydania: Psycho-Pass 1 -> Psycho-Pass 2 -> Psycho-Pass: The Movie -> Psycho-Pass: Sinners of the System Case 1-3 -> Psycho-Pass  3 -> Psycho-Pass 3: First Inspector -> Psycho-Pass Movie: Providence. Odporúčam pozerať v takom istom poradí, aspoň teda určite prvý krát.

Psycho-Pass - Season 1 (2012) (série)

Jednoznačne, veľmi unikátne anime. Hneď mi zapadá do kategórie Ghost in the Shell a filmy od Satoshi Kon. Prezentovaný svet bol premyslený a veľmi realistický, z hľadiska potenciálnej budúcnosti našej spoločnosti. Dej sa neustále držal hlavnej linky, bez zbytočných odbočiek alebo nepodstatných nadľahčujúcich scén. Postavy nedostali veľmi precízne rozpitvanie, ale všetky ich činy a dialógy nám dali dostatočne veľký náhľad aby sme ich spoznali. Nech som presnejší, boli aj postavy ktoré nedostali až tak veľa priestoru. Prezentovaný dystopický svet bol, ako som spomínal, veľmi uveriteľný a o toľko viac desivý. Scény, ktoré ukazovali, ako táto spoločnosť stratila základné ľudské pudy a práva na ne, boli skvelé a vyvolávali vo mne znepokojenie. Hlavní hrdinovia mali svoje osobnosti, ale takisto aj hlavný antagonista. Sociopatický, excentrický, ale jeho cieľ nebol cudzí. A to rozuzlenie celého diania bolo spravené skvele, zase raz s veľmi rozumným základom v realite, čo sa rozhodovania postáv týka. Jediné negatívum, čo mi napadá, sú menej zaujímavé počiatočné epizódy oproti zvyšku, konkrétne od druhej po piatu. Nie je to teda na 100%, ale päť hviezd anime dám. Som zvedavý, čo prinesie ďalšia sezóna.

Rebelka (2012)

Páčilo sa mi to. Pekný príbeh o individualite človeka, voľnosti ducha, reťaziach spoločenských tradícií a rodičovskom porozumení. Vizuál a 3D super. Vlasy hlavnej hrdinky boli hypnotické. Škótska angličtina mi dala zabrať.

Sakurasó no pet na kanodžo (2012) (seriál)

Príjemné anime s peknou kresbou. Každá epizóda bola vyplnená na sto percent bez hluchých pasáží a všetko čo sa tam dialo pekne tematicky k sebe zapadalo počas celého seriálu. Zo začiatku bolo vsadené na ecchi humor a trápne momenty medzi postavami a dosť som sa na tom bavil. Postupne sa ale z týchto tém a komédie upúšťalo a dej sa sústredil na jednotlivé postavy a ich úsilia či už v kariérnych cieľoch alebo vo vzťahoch. Jednotlivý hrdinovia boli sympatický a rýchlo som si ich obľúbil, takže som sa rád o každom dozvedal viac. Bolo tu ale veľa nedostatkov čo spôsobilo, že anime je síce príjemná jazda, avšak plytká, emočne neuspokojivá, a príbehovo zabrzdená. Bolo načrtnutých viac zaujímavých tém, ktoré vychádzali z vplyvu umeleckej školy a kreatívneho prostredia, ktoré postavy okupovali. Napríklad, snaha verzus talent, snaha a úspech, pocit menejcennosti voči druhým. Problém bol v tom, že každá postava disponovala okrem jednej životnej strasti aj jednou klasickou klišé anime charakteristickou vlastnosťou vytočenou do extrémnych levelov. Napríklad, jeden obyvateľ Sakura-sou má štyri priateľky s ktorými striedavo spáva a druhý spolubývajúci odskočí s krikom meter späť keď sa ho dotkne nejaká žena. Čiže výsledok bol taký, že každý si išiel to svoje, nič medzi sebou poriadne neriešili a napriek všetkej logike postavy po sebe len kričali, utekali pred sebou, a mlčali keď bolo treba rozprávať. Síce sa všetci jednoznačne postupne pohli vpred, boli to ale buď veľmi malé kroky, veľký skok, alebo introvertná chôdza mimo kolektívu. Chcem ešte raz zdôrazniť, že toto všetko na mňa nepôsobilo negatívne, ale skôr nedostatočne na to aby som v tomto anime videl niečo viac. Takže, bavil som sa, vcelku som spokojný, určite som namotivovaný pracovať na svojich kreatívnych projektoch, a teda škoda, že anime neostalo ako šibnutá komédia až do konca a/alebo že to nešlo viac do hĺbky. Ešte som zabudol vyzdvihnúť príhovor pri promóciách, to bola veľmi pekná a emotívna scéna.

Skyfall (2012)

Hrozné. Úvodná naháňačka úplne oničom, potom sa nič nedialo, jedna veľmi krátka bitka, nič a nakoniec hlúpa prestrelka. Medzitým Bond niekde stratil rozum, lebo do každej situácie sa púšťal s nevysloveným výkrikom ”yolo”. ***SPOILER*** Bond girl bola predstavená len preto aby o desať minút poslúžila ako živí terč. ***END SPOILER***. Záporák bola skôr smutne vtipná postava ako niekto seriózny kto má pod palcom celý svet. Ďalej, hlúpy humor v podobe všelijakých narážok a doťahovania sa medzi postavami. Vtipná Bondovka – nejaký scenárista si asi pomýlil film. Veľa udalostí bolo ponechaných náhodne otvoreným dvierkam alebo rozlúšteniu najkomplikovanejšieho šifrovania za tridsať sekúnd a podobným deravým scénam. Byť to nejaký náhodný film tak by som ho zaradil do bežného priemeru. Ale toto je Bondovka, ťažko podpriemerná Bondovka.