Quanti - Alchymisté z Wall St. (2010)

Quants jsou jen jedním z dílů pořadu Backlight nizozemské televize VPRO. Pořad se zabývá matematiky, kteří vymýšlejí vzorce a systémy využitelné k dosažení většího zisku (ideálně s menším rizikem) při obchodování na finančních trzích. Vzhledem k tomu, že dnes většinu finančních operací typu prodej a nákup akcií a cenných papírů provádí počítačové programy (a generují tak slušnou porci zisku), extrémně záleží na tom, jaké mají quanti obecné znalosti o trzích a ekonomice - protože jejich chybu ve výpočtech (nebo ve východiscích modelování) může těžko zkorigovat běžný ekonom. Vhodným doplňkem ke Quantům je díl "The Midas Formula: Trillion Dollar Bet" pořadu BBC Horizon.

Dluhokracie (2011)

Film by mohl být o něco kratší, zvláště první polovina je dost "ředěná", ale každopádně vřele doporučuju jej shlédnout (třeba na youtube s anglickými titulky). Autorům bych vyčetla jedině to, že se nezaměřují na hlavní princip (kasinový kapitalismus nelze provozovat neomezeně dlouho a generuje falešné zisky a dluhy, takže je absurdní aby za to zaplatili ti nejchudší, kteří se na tom nepodíleli), ale diskutují (krom několika příkladů z jiných zemí) převážně o řeckých specificích.

Vzestup peněz (2008) (seriál)

Ferguson jde v tomto seriálu bohužel dost po povrchu a často se uchyluje k pouhým tvrzením bez toho, aby je podložil argumenty a fakty, což je čím dál tím patrnější, čím víc se blíží k současnosti. Po zajímavém prvním dílu kvalita výkladu dost upadá. Nakonec se vlastně (pokud pár obecných frází nepovažujete za vysvětlení) nedozvíme ani to, na co nás zpočátku lákal - osvětlení příčin proč došlo ke krizi v roce 2008. Nicméně kvůli zamyšlení a inspiraci (hlavně jako odrazový můstek k dohledání kauz a věcí, které Ferguson sotva nakousne nebo úplně dezinterpretuje) stojí za to seriál shlédnout, ale moc od toho nečekejte.

Tenkrát v Americe (1984)

Neuvěřitelně sterilní, klišovitý a nudný film, o logických chybách nemluvě. Zkažené čtyři hodiny života. Má jen jedno plus: donutí vás ve chvílích čiré nudy přemýšlet, proč se vlastně díváte na gangsterky a jestli si zločinci nezaslouží spíš opovržení a odpor než fascinaci.

Láska shora (2002)

Je úžasně osvěžující a sympatické opustit zavedené šablonky (a že jich je, během snímku se znovu a znovu vynořují v očekávání diváka, co by jak ne/mělo být), ale stopáž filmu je na můj vkus příliš velkorysá vzhledem k tomu, co snímek sděluje-předestírá. Anebo mi prostě nedochází všechny ty jemné nuance a odkazy, protože mi připadá, že buď a) mě režisér má za debila a vše opakuje do aleluja nebo b) režisér ze svého roky sbíraného milovaného materiálu nedokáže vyhodit vyloženou hlušinu. Nejsem šílený filmový fanoušek a tak mě boření škatulek a forem nešokuje, neuráží, nezajímá jako téma samo o sobě a jiných námětů k přemýšlení/procítění ve filmu moc není. To není výtka k hudbě (perfektní) či hercům/postavám (uvěřitelní, protože skoro nehrají); co se týče barev a exteriérů, film je pastvou pro oči. Ale čekala jsem prostě víc. Každopádně stojí za shlédnutí.

Třicet jedna ve stínu (1965)

Od spolupráce s Brity jsem popravdě čekala něco víc. Neotřelé tváře britských herců mi prostě přijdou trochu málo - tak, jak je, se dal film natočit i jen v československé produkci a myslím, že změnu by nikdo nepoznal. Krom poněkud banální zápletky nelze jinak filmu nic moc vytknout, herecké výkony jsou perfektní, atmosféru spalujícího vedra a dusna se daří přenést z plátna na diváka, český dabing anglických herců je bezchybný, nelze rozlišit od promluv rodilých mluvčích. Mimochodem, obsah filmu na csfd je čistý spoiler - opravdu je nutné říkat úplně vše?

Kolja (1996)

Nelogický a odfláknutý scénář, vykalkulovaný kýč - no komu by nebylo líto chlapečka opuštěného vlastní matkou? Hloupé, hloupé.

Králova řeč (2010)

Kvalitně natočená selanka bez zápletky. Od první chvíle je jasné, jak film dopadne.

Manželská klec (2007)

Zařadit tento film mezi "romantické" je čirý sarkasmus. Považovat konec za happyend je naprostým nepochopením.

The Tribal Eye (1975) (seriál)

Seriál BBC, jehož autorem i průvodcem je David Attenborough, nás v sedmi dílech seznamuje s domorodým uměním - od rituálních masek Dogonů z Mali, přes nádheru perských komerců, bronzové artefakty z Beninu až po umění starých Melanésanů, Inků a Aztéků.