• Thriller

Prachy v prachu (1982)

Do samotného přepadení se nic vyloženě přelomového neděje, ale jakmile dvojce překročí práh dveří pobočky, nastává naprosto neskutečná zábava, která nemá a asi už ani nebude mít ve svém žánru konkurenci. Za první půlku ***, za druhou jasných *****.

S tebou mě baví svět (1982)

Určitě nezapomenutelná komedie, která se na vánoce objevuje se stejnou pravidelnosti jako kapr ve vaně. Ještě před deseti roky bych dal plný počet, srdce by možná dalo plný počet i dnes, ale mozek si nakonec prosadil svou. Po patnáctém zhlednutí film se mi zdá film už lehce okoukaný.

Bohové musí být šílení (1980)

Film, který jsem v mládí miloval. Film, který byl ve své době naprostým unikátem. A také film, který jsem již skoro deset let neviděl a mám znatelnou obavu se znovu na něj podívat, abych třeba nemusel snižovat svoje hodnocení, protože není žádným tajemstvím, že dětské oči vidí svět jinak než oči dospělého člověka. Ale asi to risknu ...

Připoutejte se, prosím! (1980)

Po skončení filmu jsem cítil určité zklamání podobně jako malé dítě, které je s maminkou v obchodě a věří, že se dočká alespoň toho lízátka a nakonec nic nedostane. Možná bylo chybou, že jsem se na tuto skoro nejstarší parodii podíval až po víc jak třiceti letech od jejího vzniku, po všech existujících bláznivých střelách a žhavých výstřelech, které nastavily určitou srovnávácí laťku (a že jí nastavily hodně vysoko). Bohužel vtipů na zasmání moc nebylo, hlavní hrdina bojující se svými válečnými traumaty nevýrazný. Snad jediné, co stalo za pozornost, byl automatický pilot a Kareem Abdul-Jabbar.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

O poznání svižnější epizoda než úvodní díl celé série. Celkem logicky odpadla úvodní rozkoukávací pasáž, protože každý ví, kdo je kdo a kdo proti komu bojuje, což ději jenom prospělo. Vždy mě dokážou rozesmát scénky jak se ve vzdálené budoucnosti opravuji kladivy a hasáky (a dalším nářadím) poruchy na letající lodi metodou udělej si sám, známou u nás zejména vlastníkům starých škodovek. Jinak z filmu jsem si odnesl jednu radu do života : Být robotem má jednu podstatnou výhodu - alespoň vás žádná hladová potvora nesežere.

Bob a Bobek - králíci z klobouku (1979) (seriál)

Jednoznačně nejoblíbenější večerníček mého mládí. Dnes, stejně jako před mnoha lety, úplně chápu Bobka jak se mu nechtělo z vyhřátého kloubouku. Asi každý z nás to zažívá každé pracovní ráno. A k tomu naprosto nepřekonatelný hlas Pepy Dvořáka.

Po dobrodružství Poseidonu (1979)

Přiznávám se zcela dobrovolně, že film Dobrodružství Poseidonu jsem zatím ještě neviděl, takže těžko mužu srovnávat oba filmy, ale tento film i přes přítomnost (mého oblíbence) Michaela Caine mužu hodnotit jen jako opravdu hodně průměrný a realitě hodně vzdálený. Opravdu nejsem žádný odborník na krizové situace, ale čistě co do logiky věcí, pokud bych se dostal na potápějící se loď a podařilo by se mi objevit nějaké přeživší (popřípadě si přivlastnil nějaké peníze), moc bych se nezabýval nějakou sáhodlouhou konverzací a mazal bych rychle pryč. Takhle jsem musel přežít dlouhé minuty zbytečných konverzací, až jsem si někdy trochu škodolibě přál, aby se lodí otřásla mohutná detonace a já si mohl říct "to máte za to".

Policajt nebo rošťák (1979)

Jean - Paul Belmondo jako donchuan i tvrdý polda, který si při řešení případů jde svou vlastní cestou. Celý film s jeho hereckým výkonem stojí a padá (ostatně jako většina filmu, kde hraje hlavní roli), ale úplně se zde nemůžu ztotožnit s jeho postavou, tak jak pro něj byl napsaný scénář a i děj mi celkově připadá místy naivní, místy nereálný a místy trochu utahaný.

Hoši z Brazílie (1978)

Kvalitní thriller, který svého času asi nepřidal některým labilnějším duším klidné spaní, protože v té době bylo téma žijících nacistických zločinců daleko aktuálnějším tématem než dnešní době. Nejvíce mě překvapil věrohodný herecký výkon Gregory Pecka - jeho arogantní výrazy a kecy o rasové nadřazenosti byly naprosto věrohodné, jeden z nejlepších hereckých výkonu jaký jsem dosud viděl.

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Film už jsem opravdu hodně dlouho neviděl a byl jsem sám dost zvědavý, jestli si těch pět hvězdiček, kterýma jsem ho z dávných vzpomínek ohodnotil, opravdu zaslouží. A zaslouží - dokonce bych se ho nebál titulovat nejlepším českým (československých) rodinným filmem, protože i daleko zprofamovanější S tebou mě baví svět strčí v klidu do kapsy. Takový dětský živel se opravdu jen tak nevidí ...