Žraločí vody (2006)

*PÄŤ OBETÍ ROČNE* Výborný dokument, ktorý mi svojim investigatívnym prístupom pripomína mladší The Cove. Ponúkané čísla sú opäť desivé, prístup niektorých vlád k danej problematike lovu žralokov zarážajúci, odhodlanie aktivistov závideniahodné. Metódy vyššie spomenutých ľudí môžu pôsobiť násilnícky, ale stále aplikujú spôsob, ktorý neprekračuje hranice tolerovateľného správania. Používajú síce silu, ale som rád, že existujú ľudia, ktorí aj naozaj konajú a nezostáva len pri rečiach. Povedaného už bolo predsa dosť. Sú odvážni, sú aktívni, sú rázni - žijú pre vec. My im v kúte závidíme ich odhodlanie a silne veríme, že zmenia zmýšľanie ľudí. Verdikt v 1 vete: Jeden z filmov, kedy opäť nadobudnete pocit, že váš živočíšny druh je len na príťaž. 04.01.12

00:05'01 (2008)

*VÝZNAM SEKUNDY* Pozitívom filmu je, že zvádza k viacerým interpretáciám. Iného východiska, samozrejme, ani niet, keďže film otázky kladie, ale odpovede neposkytuje. Jedna žena žijúca v podzemí, stále vychádzajúca na (zemský?) povrch, ktorej je z neznámeho dôvodu umožnené na ňom prežiť len 5 minút denne. Každodenný stereotyp, ktorý pravdepodobne trvá už mnohé roky a nachádzanie rovnakých meračov času ako má ona, ju privedú k odhodlaniu skúsiť zostať na povrchu dlhšie a zistiť, čo to všetko znamená. Verdikt v 1 vete: Film s originálnym nápadom, v ktorom však príliš veľa zostáva nezodpovedaného. 08.11.2010

10 položek a méně (2006)

*MORGAN O MORGANOVI* Keď Morgan hrá Morgana, je jasné, že Morgan z reálneho sveta to úplne nebude. Ale možno od toho skutočného ďaleko nemá. V tomto filme je dobrosrdečný, žoviálny, čiperný, optimistický a usmievavý a presne takého si ho predstavujem aj v realite. Ak však jeho obraz zobrazovanému nezodpovedá, nevadí; je to ilúzia, ktorej som ochotný uveriť, pretože je podávaná nenásilne. Morgan pôsobí veľmi prirodzene, jeho prejav a humor je príjemný, a dokáže byť zábavný nie len slovom. Paz je sympatická a vo svojej úlohe akceptovateľná, ale miestami trochu vo svojom prejave preháňa - najskôr za pokladňou, kedy je príliš agresívna, a potom pred pracovným pohovorom, kedy je zase príliš nesebavedomá. Pôsobí to umelo a silene. Verdikt v 1 vete: Milá, nezávislá konverzačka s jedným cameo prekvapením. 12.06.12.

2 dny v Paříži (2007)

*WOODY V SUKNI* Mám rád filmy, v ktorých sú nosným elementom dialógy. Dva dni v Paríži obsahujú toľko hovoreného slova, koľko by sa zmestilo do troch akčných filmov, siedmych hororov, alebo do polky Quentinovho filmu. Postavy pôsobia veľmi prirodzene a od prvej minúty vás vťahujú do svojho slovného ping-pongu, ktorý sledujete až do (ne)očakávaného konca. Film obsahuje množstvo vedľajších a často len epizódnych postáv, ktoré upútavajú pozornosť svojou nevšednosťou a výstrednosťou a rovnako originálne pôsobí aj nespočetné množstvo scén (napr. spoločný obed páru a jej rodičov, oklamanie amerických turistov, dialóg v posteli a iné). Verdikt v 1 vete: Svižné, vtipné a veľmi ukecané. 04.08.2010

25. hodina (2002)

*AKO ZBITÝ PES* Film som vnímal ako mix epizód, ktoré často akoby existovali len samé o sebe a nemali dôležitú spojitosť s ostatnými epizódami. Otázne znie, či by pri vynechaní niektorej z nich bol narušený (ne)zmysel celku. Môj odhad znie: vôbec nie. Film je plný statických záberov a rovnako pôsobí aj na mňa: len tak visí a ťaží ako horúci letný vzduch. Zmysel a kvalita dialógov (ktorými je film preplnený a ktoré sú nosným prvkom filmu) je rozdielna: raz je to len také zbytočné táranie, inokedy (ale, nanešťastie, málokedy) je to naopak zaujímavá a inteligentná slovná výmena. Trošku záhady, trošku násilia a množstvo zbytočných rečí. Film nie je v podstate ničím iným, len analýzou života troch ľudí cez ich vzájomné dialógy. Konverzačné filmy mám vo veľkej obľube, ale pri tomto som vynaložil množstvo energie na to, aby som pri filme aj vydržal a nezošalel a po jeho dopozeraní som sa cítil ako zviera z úvodnej scény. Verdikt v 1 vete: Zaujímavý námet, odpudzujúca forma spracovania. 21.08.2010

=3 (2009) (seriál)

*MESSAGE NOT RECEIVED* Rayovi som pár mesiacov fandil. Jeho videá ma bavili - ich dĺžka bola primeraná dnešnej uponáhľanej dobe, uverejňované videá boli zábavné, komentáre k nim výstižné a miera vulgárnosti vo vyjadrovaní únosná. Po niekoľkých mesiacoch sa však situácia zmenila, pretože som si po desiatkach uverejnených častiach uvedomil, že prestal prinášať čokoľvek nové. Charakteristickou sa pre neho stala neúprosná miera repetície a recyklácie pôvodných nápadov - jeho humor sa opakoval, jeho "bonmoty" sa podobali, jeho f*** slová stratili na údernosti a na výstižnosti a jeho neustále zosmiešňovanie všetkých a všetkého prestalo vyvolávať úsmev na tvári. Nevidel som ho už dlho, pretože už dávno predtým, ako som ho prestal sledovať, prestal byť zábavným. Verdikt v 1 vete: Pôvodne zábavný týpek, ktorý už dlhšie vykráda sám seba. 15.06.11

50/50 (2011)

*50% FILM* Nerád si uvedomujem svoju smrteľnosť a tých momentov je v živote našťastie málo. Zvyčajne preto ani nesiaham po filmoch, ktoré sa smrťou zaoberajú a už vôbec nie po takých, ktoré ju zľahčujú; taká pohodová ona nikdy nie je. Na fifty-fifty som sa však veľmi tešil (a tiež ho aj dlho zháňal), pretože Gordon-Levitt je taká netypická tvárička, schopná podať výnimočné výkony a na Rogena ešte nie som alergický (ale asi k tomu smerujem - nosový hlas, nevýrazné a monotónne herectvo, ktoré je vtipné v dvoch filmoch ale už nie v štyroch). Na kolená ma však film určite nedostal, i keď výraznejšie výhrady voči nemu nemám. Azda som len čakal niečo výnimočnejšie a originálnejšie a nedostal som to. Snahu o to však v spracovaní cítiť. Verdikt v 1 vete: Rovnako zapamätateľný ako zabudnuteľný film. 10.05.12