Legenda o slavném návratu (2000)

S takou hebkostou a jemnostou sa nas zlahka dotyka pribeh vojnovej problematiky. Kedy stopa moze byt silna a prezit castokrat nestaci. Vsetko je obalene do cukrovej vaty, sympaticke postavy, kde si snad kazdy prial stastny koniec, putavy dej. Hratka kamery so sceneriou golfoveho ihriska je kombinacia, ktora pohladi telo i dusu.

Ikarův pád (1977) (TV film)

40 rokov stará vecička, ale niektoré veci sa nemenia. Excelentne vykreslený obraz alkoholika, ktorý autenticky nemohol zahrať nik lepšie ako sám Maestro. Ako riť sadá na šerbel by sa nejeden mohol presvedčiť aj u Charlieho vo svojom kultovom seriáli. Dĺžka filmu mala stále čo ponúknuť. Lepšie by bolo zakomponovať aj dlhšie časové rozpätie príbehu z minulosti, prípadne aj pokračovaním vo cvokárni.

Mami, ožeň mě (2011) (pořad)

Nutno dívať sa reláciu z dvoch pohľadov. Prvý sa rovná prízemným, často nešťastným (pseudo)ľudom, ktorých ľutujem každým momentom a hnevám sa na TV, že sa na niečom takom priživuje a kŕmi divákov. Na druhej strane sa to dá chápať ako ťažká forma recesie, kedy si celý štáb súdiac podľa scenáru zo všetkého robí prdel a Hudákov komentár z toho vytvára vtipnú grotesku,ktorá je nákazlivá. Z dlhodobého hľadiska je však hriech venovať tomu viac času, ako pol tucta dielov.

Slídil (2014)

Sofistikovanejšia a temnejšia forma Pána Ripleyho, ktorého jazda ma bavila. Herecké umenie vykresať z obyčajného človíčka psychopatického manipulátora, ktorý nevidí prekážky a cieľ je cesta. V ničom konkrétnom sa netlačí na pílu a nehrá sa na nič, čím by reálne snímok nebol.

Trosečník (2000)

Film postavený na jednom človeku, ktorý mne nepochopiteľne spájal Revenanta + Modrú lagúnu. Je to boj o prežitie, kedy sa Tom vrátil v čase ako pračlovek a snažil sa na ostrove prežiť v nádeji, že sa vráti do civilizácie. Scenár nemá moc na čom stavať, dej sa vyvíja pomaly, no napriek tomu hlavný predstaviteľ ukázal herecký perfekcionizmus, čo ho v reále aj niečo stálo. Napriek tomu všetkému ma to za srdce nechytilo.

Dunkerk (2017)

Efektne prázdne natočená podívaná s hviezdnym obsadením. Obrovské sklamanie je rola Toma Hardyho, ktorého by som ako na čele hrania tipol do výraznejšej role a nie po chvíľkových scénách nastrihaných v roli cockpiťáka. Cillian v podstate jeho jediným zaujímavým príbehom bojuje o priazeň diváka, no celé to na mňa pôsobí zmätene a v závere až moc triviálne. Celé to zaklincoval Zimmer, ktorý si počas natáčania ujíždel na nejakom speede, lebo hudba je preafektovaná, niekedy zbytočne pridávaná a z tej stálosti, keď sa konečne hodila, sa vytratila z jedinečnosti. Jediná scéna, ktorá mňa vytrhla z trápenia bolo odhalenie Francúza. Pre mňa sklamanie tohto roka.

Josef Fritzl: Příběh zrůdy (2009) (TV film)

Až je nemožné ako dlho sa toto celé dalo držať pod pokličkou. Je to niečo nechutné a odporné.

Grimsby (2016)

Blaznivé ale zábavné. Určite nie na filmovú projekciu s rodinou, ale komédia typická cohenovská jazda s neokukaným a originálnym humorom.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Drasticky ale pravdivo vyobrazená doba 70tych rokov, v ktorej sa kedysi takto žilo. Mládež vo veľkom počte prepadáva drogám až v epidémií. Silný snímok, nie pre slabé žalúdky nám ukazuje odvrátenú stranu Berlína použitím výbornej kamery a hudby. Tá ponurosť, patetickosť a beznádej je cítiť na každom rohu. S tým ide ruka v ruke aj morálny úpadok a prehlbujúca sa závislosť. Neskutočné herecké obsadenie, ktoré z vás blbca spraví obyčajného diváka mysliac si, že sa jedná o dokument s reálnymi postavami. Tlieskam vtedy len 15 ročnej herečke za predvedený výkon, plus som ohromený v akých záberoch sa vôbec vyskytla. Zanechalo to vo mne naozaj veľkú a hlbokú stopu, čo je dobre a message sa týmto naplnil. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí si myslia, že drogy nepredstavujú reálne nebezpečie. Povinnosť klasický originálny nemecký dabing (je škoda brať hercom na autentickosti, keď sa do toho tak krásne vložili). Asi čas vrhnúť sa na knihu, ktorá je vraj 10x lepšia. Edit 2.8.2017: Po názoroch, že film je 40% knižnej predlohy, som sa do nej pustil. Určite odporúčam všetkým, ktorých film nadchol. 30% je presnejšie čislo, a napriek tomu sa podarilo tvorcom zachovať kostru príbehu. Knižka Vám odkryje toho určite viac aj o príbehoch ešte malej Christiane, Stelly, Babsi a ďalších, ktorí vo filme priestor už nedostali + niektoré veci boli trošička ináč. :)

Let Fénixe (2004)

Asi budem musieť súhlasiť s väčšinovým komentárom, ktoré už bol spomenutý nižšie. Príbeh zápasí na hranici udržania pozornosti, spolu s lenivosťou a nádejou dostať sa odtiaľ preč. Postava Giovannni Ribisi spolu s Dennis Quaid zachraňuje čo sa dá, medzi nimi to iskrí, že v podstate ostatok hrá totálne nevýrazný komparz. Zvrat u postáv vedľajších s vami ani nehne, no mne spomínaná dvojička na večernú pohodičku ako tak stačila.