Studený bufet (1979)

Netradiční, naprosto absurdní, nečekaně vtipné. Další z vynikajících francouzských filmů. Sociální rozměr filmu je zřejmý hned od prvních minut. Jen ke konci filmu byl děj příliš předpovídatelný. Snímek je méně známý, přesto stojí za zhlédnutí!!!

Světáci (1969)

Zlatý věk šedesátých let naší kinematografie. Jedna z nejlepších českých komedií, u které se vždy válím smíchy od začátku až do konce. Nejlepší Libíčkova role.

Světový řád (2015)

Příliš proruský (ve smyslu proputinovsky laděný) dokument. Po pádu katastrofické loutkové Jelcinovské sociálněgenocidní vlády měl Putin jisté zásluhy na stabilizování situace v Rusku. Na druhé straně je spojen s oligarchy stejně jako většina čelních politiků jinde. Ruský nacionalismus je cítit ze skoro všech dokumentů, které v poslední době Rusko plodí. Na druhou stranu je ve snímku představena pravá tvář snahy USA o dominanci ve světě a zlo, které s sebou toto úsilí přináší.

Svoboda pod nákladem (2016)

Skvělý dokument !!! Všichni nosiči jsou borci !!! Před šedesátníky hluboký respekt. To co vynesou na zádech bych si nenaložil ani na rovince. Velice lidský, profesionální dokument s úžasnými záběry a dobrou hudbou. Smekám bratia Slováci, u nás se takové dokumenty už netočí.

Šarlatán (2020)

Můj čistě subjektivní dojem je, že film nemá odvyprávět život léčitele Mikoláška, ale primárním posláním filmu je antikomunismus (Holland ostatně nic jiného netočí). Od historických reálií se film nahony vzdálil právě díky hlavní náplni. Nesmí chybět ani homosexualita - nějaká minoritní záležitost dneška. Popis minulosti pomocí těchto pseudouměleckých počinů mi přijde dost primitivní a někdy mi vyznívá propagandisticky. Tím se nijak nechci dotknout herectví Trojana otce i syna, které v ubohých filmečcích české kinematografie vyčnívá vysoko nad průměr. V porovnání s okolními podobně nesmyslně státem dotovanými soukromými filmovými a seriálovými počiny je česká produkce v posledních cca pětadvaceti letech žalostná. Českého lva nic nepřeskočí. Např. polský či maďarský film je úplně jiný level a má mezinárodní renomé. Seriálová produkce je až na pár detektivek otřesná a zřejmě odráží nevkus a současnou lidovou kulturu. Naše produkce je bohužel pouze pro naši kotlinku - Všichni Vojtkové, Dykové, Kotkové, Geislerová, Vilhelmová atd. Jsou všichni z jednoho těsta jak přes kopírák. Asi je to odraz doby. Třeba je to můj nevkus, ale tak to prostě vidím. Asi mi přišlo sympatičtější a umělecky na jiné úrovni herectví Kemra, Hrušínského, Brodského či Sováka nebo Brejchové. Dnes se jim nikdo nevyrovná. Mezinárodní ohlas má snad jenom Roden.

Švédská teorie lásky (2015)

Nesouhlasím s myšlenkou počátků švédského individualismu v politice Olofa Palmeho. Jeho demokratický socialismus rozhodně vycházel z daleko širších představ a byl spíše zaměřený na emancipaci lidské bytosti, což nejde s individualismem automaticky ztotožnit. Za jeho života se většině Švédů zvyšovala životní úroveň. Politika Reagana v USA a Thatcherové (VB) vedla mnohdy k opačným efektům. Vyhrocený individualismus má dle mého názoru počátky právě v těchto ideologiích, resp. v neoliberalismu. To co se odehrává ve Švédsku nyní je důsledek politiky neoliberalismu, který byl postupně utvářený ve Švédsku po smrti Olofa Palmeho. Je otázka, zda jde o proces, který bude obdobně probíhat časem třeba v dalších evropských zemích. Z Baumanem nelze než souhlasit. Materiální blahobyt nevede automaticky ke štěstí. Dost často dělá z lidí duševní naháče. Jenže z Afriky nejdou lidé jen kvůli materiálnímu blahobytu. V řadě oblastí Afriky prostě nemají vodu. Navíc neokolonialismus provádí různými formami v Africe USA, Evropa i Čína a toto vykořisťování se většině nižších a středních vrstev Evropanů vrací jako bumerang. V dokumentu chybí i druhá stránka migrace - agrese vůči domorodcům. Ta ve Švédsku v posledních několika letech eskaluje. Přibývá kriminality ze strany migrantů. Část migrantů jde rozhodně postupně integrovat, ale ne miliony v krátkém časovém horizontu několika let. Každopádně dokument stojí za zhlédnutí. Ve Švédsku jsem byl a tuto osobní návštěvu doporučuji - krásná země. Netušil jsem kolik lidí ve Švédsku umírá v naprostém osamění. To bylo třeba v dokumentu dost šokující. O vysoké sebevražednosti jsem věděl. Na co snad v dokumentu zapomněli je velké procento lidí s duševními problémy. Práce, efektivita, konzum a pak z toho hrábne...

Taxikář (1976)

Tenhle film má několik skvělých věcí, pro které mám filmy rád. Skvělou atmosféru - když De Niro jezdí ulicemi a bere nejrůznější pasažéry a maká jak vzteklý, aby si vydělal alespoň na živobytí, vedle toho jak se snaží o holku, která je nakonec úplně jiná než si představoval - závěr je úplně nejlepší. V americké produkci hodně výjimečný snímek. Mladá Jodie Foster hraje šlapku také přesvědčivě. Hudba dle mého geniální. Film má mnoho zajímavých scén a rozhodně bych ho zařadil do stovky nejlepších z USA tvorby. Cybil Shepherd se mi vždy líbila a tak je to taková třešnička na dortu.

Terapie láskou (2012)

Nejlepší film 2012 - skvělá komedie, vynikající herci. Můžu jen doporučit!!!

Ti, kdo mění svět (2018)

Vzhledem k tomu, že jsem přečetl i pár postřehů níže: Je to nejen o tom, že je dokument podán jako propagace veganství, je to i o tom, kdo se na něj dívá a zda je např. ochoten vyzkoušet nejíst nějaký čas maso či ho třeba ve svém stravování omezit a pak si na sobě vyzkoušet, co to udělá s jeho tělem. Také se např. nezmínili příliš o tom, že přechod od masa čistě na rostlinnou stravu je dle mého názoru dlouhodobější a postupnou záležitostí a je třeba vědět o příjmech vitamínů, minerálů atp. dost informací resp. zdravotní dopady mohou být různé, dle mého spíše pozitivní. Z dokumentu jsem nezaznamenal hlubší debatu nad např. příjmem zinku, selenu či vitamínů skupiny B. Je zmíněn krátce B12. Je nezpochybnitelné, že výrazné omezení masa a celkově živočišných produktů by mělo významný prospěch pro lidstvo - zdravotní, humánní, enviromentální. Nevěděl jsem např. o složení stravy u gladiátorů. Masitá strava byla u našich nedávných předků pojídána v daleko menším množství. O tom, jak to bylo před tisíci let je složitější vést debatu. Každopádně sběrači byli zřejmě dříve než lovci. je logicky jednoduší něco utrhnout než se vrhnout s klackem na mamuta. Dokument rozhodně doporučuji a myslím, že je patří k těm kvalitním !!! Mimochodem ke komentáři Garsona - Carl Lewis byl atletickou legendou. A kdo nesleduje atletiku a sport pouze od cca 10 let svého věku, tak to jméno zná!!! Arnold přešel na rostlinnou stravu relativně pozdě mimo jiné díky masáži USA propagandy, což je v dokumentu také zřejmé. Mezi dalšími např. Mike Tyson !!! Ať si každý shlédne a pak si udělá vlastní názor. V dnešní době snad může být vyvážená rostlinná strava pro některé sociálně níže položené vrstvy populace příliš drahou záležitostí, ale je spíše otázkou, zda nejíme jídla příliš a pak i zbytečně utrácíme za lékárnu.

Toman (2018)

Macháček je přesvědčivý. Pro diváka jistě solidní podívaná. Historicky málo věrohodné respektive hodně spekulativní. Česká filmografie líčí většinou Jana Masaryka jako slabocha a i zde tomu není jinak. Jeho smrt je automaticky ve filmu líčena jako vražda bez pochybností, což je v rozporu s konstatováním řady historických fakt. Pochybuji, že by Toman vydíral Steinhardta způsobem jaký byl ve filmu uveden. Setkání v Košicích je také hodně hollywoodsky pojato. Nesrovnalostí je celá řada, ale jako celek je to slušná podívaná. Kubera jako Beneš je hodně velká prdel. I ostatní politici si nejsou příliš podobní. Celkem suma sumárum nic světoberného !!!