VyVolení (2005) (pořad) odpad!

Chtěl jsem se dívat na seriál s Jeanem Renem, který měl dle programu na Primě běžet. Bohužel nešel a tak jsem si říkal, že soukromá tv Prima nebo Family nebo jak se teď jmenuje má klasickou prodlevu a po reklamě půjde seriál. Začalo ovšem peklo v podání naprostých ubožáků, kteří snad ještě za to dostali zaplaceno, aby se ztrapňovali na kameře. Vydržel jsem cca 10 - 15 minut a rozloučil jsem se s obrazovkou rychle, bezbolestně a začal jsem si číst. Nechápu, jak lidé mohou marnit čas sledováním něčeho takového. Naprosto chápu lidi, kteří nemají televizor....

Vzestup černého vlka (2010) (TV film)

Jeden z nejlepších dokumentů o vlcích, které jsem kdy viděl.

Where to Invade Next (2015)

Hodně zjednodušená komparace života v USA a několika zemích světa (převážně Evropy), které by mohly eventuálně přispět Američanům k lepšímu zdravotnictví, školství atd. atp. tím, že se jejich systémy převezmou a instalují dle Moora v USA. Dokument je přes některé zajímavé informace (např. vzdělávání ve Finsku) silně manipulativní. Jistě, že zdravotnictví a školství je veřejný statek a dělat z nich obchod je svinstvo. V dokumentu chybí ovšem řada statistik, širší kontext kulturní, historický atd. atp. Např. zadluženost vysokoškoláků v USA. Informace o zdravotnictví v USA, ale i jinde ve světě (prostě širší komparace). Moore působí v rozhovorech jako prosťáček, kterému zrovna sebraly hračky. Hospodářská situace popisovaných zemí je také idealizovaná. To, že v Itálii dostanou 13. plat za nic, rozhodně nepřispívá k stabilitě státních financí. Itálie je jednou z nejzadluženějších zemí světa a brzy na ně přijde řada. Vše je systémový problém a ten se nevyřeší tím, že přijde Moore a řekne: Pojďme si vzít zbytky soc. státu z Itálie, školství z Finska a vězeňský systém Norska, legalizujme drogy jako v Portugalsku, dejme 40% žen do parlamentu a do řídících funkcí ve firmách jako na Islandu a všichni v USA budou šťastní... Z dokumentu by se zdálo, že je Evropa Eden a přitom situace Itálie, Řecka, Španělska, Portugalska je zoufalá. Ještě horší je to na Ukrajině. Špatně je na tom ekonomicky v poslední době i Finsko. Spousta mladých lidí nemá a nebude mít díky robotizaci v Evropě zaměstnání. To, že je postavení Evropana vůči Američanům o třídu lepší je jasné, přesto je informativní báze filmu přes jeho délku relativně nízká.

Zátah 2 (2014)

Příliš dlouhé, akce je dobrá, ale ne tak jako první díl. Na můj vkus příliš mnoho krve.

Zátopek (2016) (TV film)

Zátopek byl jeden z nejlepších běžců planety. Nebral chemické látky jako dnešní běžci a přitom si dával tak do těla, že by to dnes málokdo vydržel. Jeho tréninkové programy byly neuvěřitelné a na svoji dobu inovativní a inspirující i pro další generace sportovců.Tento dokument ukazuje jeho profesionální kariéru atleta i některé zajímavé události z jeho osobního života. Byl to i inteligentní člověk, což se o řadě dnešních běžců říci rozhodně nedá. Pro podrobnější informace je jistě dobré přečíst novou knížku o společném životě Zátopkových (Dana a Emil Zátopkovi - Náš život pod pěti kruhy).

Závod ke dnu (2011)

Velice potřebný dokument popisující současnou situaci. Všichni řečníci analyzují situaci ve svých dílech už řadu let. Ke globálnímu dění doporučuji: KELLER, Jan: Tři sociální světy. Praha: nakladatelství Slon. 2010.; ŠVIHLÍKOVÁ, Ilona: Globalizace a krize. Praha: nakladatelství Grimmus. 2010. Jinak dokument má omezenou minutáž a aktéři se snaží o jednoduchý výklad, proto je nutné detailní info brát od jinud. Jedná se o populárně naučný scénář. Pokud by měl někdo oponovat z pravého spektra, tak po pravdě řečeno nevím kdo? Václav Klaus, Vladimír Dlouhý nebo Miroslav Kalousek nebo analytici - ekonomové, kteří v pondělí přijdou s brilantní prognózou a v úterý je už vše jinak??? Pokud mi někdo doporučí alternativní výklad osoby z druhého spektra budu jen rád. Bohužel v akademickém prostředí nikoho takového neznám. Asi moje neznalost. Řešení? Já ho mám - znárodnění velké části hospodářství , především těch odvětví , která jsou nezbytná k žití: Farmaceutický průmysl (léky), lázně - kdo do nich dnes jezdí???? Bohatí Rusové a buržoazie. Nikdo jiný na ně nemá. Léky si u nás už důchodci půlí, aby vyšli s penězi. Proč máme v republice tolik lékáren? Není to také dobrý job??? Plyn, voda, elektřina (energie) - Jak dlouho z platu 10 tis. korun měsíčně utáhnete provoz domácnosti??? Má být energetika nástrojem zisku několika málo jedinců a nebo je to především služba lidem???? Co doprava??? Je to služba a nebo opět pouze hromadění financí několika osob ve správních či dozorčích radách, generálním ředitelství atd.??? Je v pořádku, že někdo bere 10 000 za měsíc a druhý 600 000? Není!!!! Pokud je přerozdělení příjmů v kapitalismu nespravedlivé, tak přistupme k nespracedlivému progresivnímu zdanění jak je to na západě běžné. Není to trest, ale výraz solidarity se slabšími a méně placenými. Copak Ti nahoře si neuvědomují, že třebas využívají silnice více než člověk s osobním autem? Není kamionová doprava ničitelem silnic? Tak proč tyto podnikatele nezdanit vyšší daní??? Dříve cca před 15 lety tu bylo zdanění právnických osob 35%, dnes je 19%. Konkurenceschopnost? Blbost - to tu budeme brzy robit za mzdy jako v Indii a dávat nadnárodním firmám daňové prázdniny do nekonečna, aby nešly jinam? Kde tedy brát na školství, opravu silnic, zvyšování mezd, důchodů atp.??? Dále budování soběstačného zemědělství, abychom nežrali česnek z Číny. Obnova průmyslu v Evropě. Uživí se Evropa pouze ze služeb? To budeme všichni dělat v call centrech nebo roznášet s doktoráty pivo? Dále zrušit polovinu vysokých škol (pouze udržují uměle nezaměstnanost). Hlavně soukromé školy jsou k ničemu (většina). Kolik praktických zkušeností ze škol máte do života?? No kolik??? Naučí vás dobře jazyk? Dostanete tam praxi využitelnou na trhu práce? Dostanete tam řidičák? Neříkám, že vzdělání je k ničemu. Rozvíjí to lidskou osobnost po mnoha stránkách, ale jistá propojenost s praktickou realitou by měla být. To je jenom pár tezí... Více takových dokumentů. Jsou potřeba. Díky za ně. (pro případné ataky na mou personu - nejsem komunista).

Zločin jménem Katyň (2006) (TV film)

Od dokumentu jsem očekával daleko více. Ruský novinář sepsal svou knihu o Katyni na základě oral history, pokud jsem správně pochopil. Z písemných pramenů není čteno nic. Borák hovoří o dvou skupinách, které v Katyni exhumovali těla zavražděných. O jejích výsledcích detailně není v dokumentu ani zmínka. Zajímavé je, že řada z doktorů záhadně po vyšetřování zmizela. Pokud tajné služby na Západě o všem věděly, proč pan Borák nevytáhne na kameru jeden dokument, který to potvrzuje?! Překlad do češtiny resp. titulky jsou sem tam nepřesné. Hudba a rychlé přebíhání kamery jsou otřesné. Co s pochybnostmi, které vyslovila druhá strana. Zbraně nebyly ruské resp. sovětské výroby, provazy, kterými byly svázány oběti nepocházely z SSSR, poblíž byl dětský tábor apod. Pokud by zločin spáchala sovětská strana, byl by dokonale zinscenován a naplánován. Teorie o likvidaci polské elity mi nepřipadá věrohodná. Přece v Polsku nežilo pouze 25000 lékařů, úředníků apod. Mimochodem údaje o počtu zavražděných se také dost rozcházejí. Navíc se v dokumentu spojuje Katyň s jinými dvěma místy. Asi by to chtělo větší stopáž a více profesionality. Škoda, že kniha ruského autora nevyšla v ČR - za to zde vyšla kniha německého autora a Paula Allena. Z druhé strany (ta co se domnívá, že vyníkem byla německá strana) - Jiří Šifrin, Grover Furr... Chystám se přečíst vše a pak uvidím. Furr má vyjít u bratrů Slováků. Celkově mě prostě dokument nepřesvědčil. Když paní mluvila o návštěvě kartářky či spiritistů... Pouze jeden dovětek - škoda, že se u nás nevydává ruská literatura v překladu.

Zmizelá (2014)

Film je neuvěřitelně dlouhý. Spousta událostí i chování jedinců je typické pro pošuky za mořem (USA a spol). Média a prožívání individuálních kauz, a příběhů. Ztotožňování těchto osudů v každém z aktérů filmu pod vlivem reportérů, kteří berou nehorázné sumy za své drby, které šíří do éteru a často ovlivňují nehorázně veřejné mínění - manipulátoři milionáři... Spousta dalších typických věcí pro Hollywoodskou produkci - co nejčastější zobrazování sexu, zaměření se na city hlupáků u obrazovky, nevěra a krváček na zpestření. To vše za 2, 5 hodiny a hurá na červený kobereček pro Oscary. Pro mě osobně jedno z největších zklamání minulého roku. Herci hrají přesvědčivě a tak asi nějakou sošku domů dotáhnou. Scénář bude asi rovněž hodnocen jako nadprůměrný, mě přišel na kvalitní thriller spíše podprůměrný ve srovnání s mnoha jinými thrillery. Asi jsem moc zaujatý...

Ztracená flotila staré Číny (2006) (TV film)

Velice přínosný dokument. Jak byla daleko Čína v 15. století... Kombinace tištěných a archeologických pramenů - tak jak to má pro starší dějiny být - přináší to nejlepší ovoce.