Ip Man 3 (2015)

Pokud pominu skutečnost, že Ip Man byl již v dost pokročilém věku v roce 1960, kdy mu zemřela žena na rakovinu a že některé interiéry mohly z těží v této době vypadat tak jak ve filmu vypadají, tak jde o velice důstojné pokračování předchozích dílů. Akční scény jsou stále na vysoké úrovni, i když jich je méně. Zapojení boxerské hvězdy do filmu je dle mého jen ku prospěchu celkového dojmu. Nejkvalitnější scéna je dle mého ve výtahu, kde Ip Man brání ženu. Bruce Lee byl žákem Ip Mana od dětství, to je ve snímku rovněž nepřesné. Nepochopil jsem moc dobře konflikt Ip Mana a druhého mistra Wing Chun. Ip Man byl v přímé linii pravým dědicem umění Wing Chun po zakladatelce stylu Ng Mui. Důraz na morální a etické prvky bojových umění jsou ve všech dílech série dominující a dle mého je to tak správně. Kdo chce něco jiného, ať si pustí Tarantina... Jako kvalitní životopisný akční snímek mohu jen doporučit!

V pasti mikrodluhu (2011)

Typický příklad vykořisťování třetího světa bankami a jejich nohsledy. Kapitalistické vykořisťování se dotkne méně střední gramotné třídy, která si občas je schopna přečíst text a porozumět mu. Lidé ve třetím světě si nic nepřečtou a tak je snadnější na jejich zoufalé bídě vydělávat. To, že tyto lumpárny podpořila paní Clintonová, kterou štědře dotuje Wall Street jen dokládá celkovou situaci, ve které se nacházíme. Ještě větší legraci zažijeme až se tato slepice stane prezidentkou USA.

Dozvuky (2012)

Suverénně jeden z nejlepších polských filmů, které jsem kdy viděl. Nečekal jsem tak hlubokou historickou sebekritiku. Právem oceňovaný film.

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Hanzelku i Zikmunda obdivuji a vážím si obou pánů především pro jejich sny a cíle, kterých dokázali dosáhnout i přes velké oběti. Četl jsem jejich některé knihy a snad je jednou stihnu přečíst všechny. Po pravdě mě asi jejich cestování dohnalo k vlastní cestovatelské vášni. Vždy když jsem poslouchal v tv Hanzelku, tak jsem si ho představoval jako nejvyšší morální autoritu s neuvěřitelným rozhledem - takový člověk měl být prezident republiky. Dokument by přirozeně mohl mít několik hodin a několik částí, ale jako pocta největším cestovatelům bohatě splňuje, co jsem od něj očekával. Kdo chce více, může se podívat na filmy od H + Z či přečíst jejich knihy.

Pouhá formalita (1994)

Film jsem viděl s dabingem a občas mi to nesedlo. To je asi jediná výtka, kterou příště odstraním. Komorní drama odehrávající se na policejní stanici, ze kterého musí být snad každý divák zmatený. Musím se na film podívat ještě jednou. Nemám to ve zvyku, ale u tohoto prostě musím... Občasné komediální absurdity jsem ve filmu jen uvítal. Závěrečné rozuzlení jsem čekal trochu jasnější, ale záměrem tvůrce bylo jistě vyvolat otázky a nikoli přinášet moře odpovědí. O to je film zajímavější a přitažlivější.

Uranus (1990)

Skvělé komediální drama z poválečné Francie, kde měla silnou pozici komunistická strana. Myslím, že autoři snímku vystihli dobové klima nadmíru dobře. Hostinský v podání Gérarda Depardieu je nepřekonatelný :)

Specialisté (1985)

Film jsem viděl poprvé jako děcko a byl jsem z toho paf od začátku do konce. Perfektní scénář, skvělé herecké výkony, fajnová hudba - prostě Francie :)

Poslední kvartet (2012)

Kvalitní scénář, Beethoven a komorní drama. Skvělé herecké obsazení dalo filmu opravdu to, co jsem od něj očekával.

Trio z Belleville (2003)

Dlouho jsem neviděl tak krásně udělaný animák. Filmek má spoustu detailů, které jsem mnohdy ocenil až po druhém shlédnutí. Opět smekám před filmovou kulturou Francie.

Útěk (1972)

Film jsem si musel pustit o několik dní opět a rád se na něj za čas zase mrknu. Nenudil jsem se ani minutu. Steve byl pan herec...