Epidemie: Černá smrt (2020) (seriál)

Slušně zmapovaná epidemie černé smrti - zejména v Londýně v roce 1665.

Poslední aristokratka (2019)

Bavil jsem se docela dobře. Kniha musí být lepší, ale film není vůbec špatný. Občas se herci přehrávají a asi každému je jasné, že Kostka nemůže rekonstruovat Kostku ze vstupného. Čermák hraje feudála velice dobře. Kastelán a jeho mufloni a kuchařka v podání Balzerové jsou dle mého dobře zahrané postavy. Liška je o trochu horší. Vilhelmovou jsem nikdy příliš nemusel, ale tady hraje dobře. Sakum prásk asi tak 70%.

Český žurnál - Reality (2019) (epizoda)

Odraz reality s realitami v českém prostředí. Bohužel závěr nevyznívá moc optimisticky. Nejmoudřejší byla slova bezdomovce. Politici nic nevyřeší, výsledek veřejné debaty byl typu - paní se na důchod z Prahy vystěhuje, protože by tam jinak nepřežila. Dokud systém umožní, aby jedinec vlastnil 100 bytů - stává se z bydlení vzácný statek a jako komodita stoupá v ceně. Jeho cena i nájemné. To je tržní neoliberální myšlení v kapitalismu. To, že se staví pomalu je pravda, to, že je pomalé řízení také, ale není to hlavní problém. Za dvacku mimo Prahu a za třicet v Praze se žije dost špatně. Řešení pro autory snímku - přeškolit se na operátora ve výrobě, svářeče, truhláře, instalatéra, kadeřnici - udělat si živnostenský list a makat jako šroub i o víkendech. Nebo opustit českou kotlinu a vydělávat jinde a hlavně prací, kterou momentálně společnost ocení. Což není řešení pro každého. Chodit do práce, která člověka štve a z které je vyčerpaný, jen pro výdělek, aby zaplatil hypotéku, poplatky apod. Respektive výsledkem dokumentu není pouze katastrofální popis situace s bydlením, ale celkové situace lidí v ČR - vzdělání není výtahem k vyšší sociální mobilitě ani omylem. V této společnosti knihovníka nikdo patřičně neocení. Čím bude práce prospěšnější, tím bude hůře finančně ohodnocená. Bohužel to tak většinou je.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Moje hodnocení je naprosto neobjektivní, protože jsem fanouškem Allenových filmů a jeho humoru! Takže se komentářem a hodnocením nikdo neřiďte a podívejte se na film spíše ze zvědavosti. Woody Allen prohlásil, že každý rok až do sta let svého věku by rád natočil jeden film. Zatím se mu to celkem daří. Myslím, že jeho poslední počiny sice nedosahují kvalit jeho vrcholových děl, ale na oddych a relax je to stále velice slušná podívaná. Posledními snímky skládá hold oblíbeným městům Římu, Barceloně, Paříži a nyní New Yorku. Do každého z filmů obsazuje Woody mladé dle mého názoru talentované herce, kteří mají divákovi svými výkony co říci. Hudba je fantastická jako vždy - JAZZ. V tomto filmu si zaspívá u piana hlavní herec a vůbec není špatný. Film splňuje vše co se od něj čeká - romantický a komediální. Jediné co je trošičku odpuzující je vysoká kasta všech účastněných ve filmu. Pro chudého Čecháčka, který by neměl na život v New Yorku ani na měsíc je to minimálně divné. Myslím, že tím jsou poslední filmy Allena společné. Spíše je to hold architektuře a celkovému geniu loci míst resp. měst.

Jak vykrást banku (1964)

Škoda dabingu - já čekal trochu jiného Funese. Celý film je o tom, co se může stát při stavbě nejen tunelu a kdo vás přitom bude otravovat resp. kdo o vás jeví zájem. Funes má sice lepší komedie, ale i tento snímek je zdařilý.

Sobibor (2018)

Velice naturalistickým způsobem vylíčený hromadný útěk židovských vězňů z jednoho koncentračního tábora v Polsku. Dobová otřesná atmosféra je kvalitně zpracována. Negativní hlavní roli si zahrál Christopher Lambert a musím říci, že je z jeho lepších.

Masaryk (2016)

Roden je rozhodně pan herec. Fakta upravena a velice svébytně pojata. Jako celek zobrazující zejména osobnost Masaryka vcelku povedený film.

Balkánská hranice (2019)

Solidní řežba, zejména poslední cca 1 hodina. Ta první hodina je rozvleklá, únavná, vyplněná hollywoodským románkem, který samozřejmě vyvrcholí na konci filmu. Zajímavé je, že tam hrají bomba star: Gojko Mitič a Emir Kusturica :) Masakry jsou dost věrohodné. Film je přirozeně hodně prosrbský a proruský. Sem tam se tam objeví Albrightová - balkánská řeznice či abstinent Boris Jelcin a jim podobná esa.

Poslední šance na záchranu planety (2019) (TV film)

Pěkné shrnutí základních průserů dneška !!! Co ze všeho vyplývá pro jedince zejména: O dost méně baštit maso, méně konzumat téměř vše resp. nenakupovat do vyčerpání a nenaplňovat tím život, co nejméně cestovat letadlem atp. Klaus a jemu podobní by se měli podívat povinně + děcka na základce - těch se to bude týkat nejvíce !!!

Pavúk, horolezec storočia (2018)

Nemůžu si pomoct, ale Slováci točí o hodně kvalitnější dokumenty než našinci ! Z horolezeckého prostředí to je top ! Velice zajímavý příběh legendárního, byť ne zcela profláknutého horolezce Pavla Pochylého !