Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Akční
  • Krimi

plakát

Dámský gambit (2020) (TV seriál)

Šachy jsou hrou králů, ale i královen. V dnešní době, kdy se stále točí zejména seriály o každodennosti tj. Ordinace v růžové zahradě, Ulice apod. a předkládá se to lidem po osmihodinové šichtě jako tzv. lidová kultura vznikl seriál, který má pouze jediný nedostatek. Příliš vehementně chce lidstvu namluvit, že Bobby Fischer byl žena :) Hlavní aktérka hraje svou roli naprosto skvěle a navrhnul bych ji klidně na oskárka. To samé platí i o vedlejších rolích namistrovaných hráčů amíků a disciplinovaných sovětských hráčích. Film vystihuje obrovské přednosti i úskalí šachové hry tím nejlepším způsobem. Hodně velmistrů skončilo v blázinci nebo od něj bylo jen krůček. Řada z mistrů skončila u skleničky chlastu. Jinak mě mile překvapila nestrannost hlavní protagonistky, když měla rozhodovat, zda dá přednost politické agitce nebo šachu a jejímu kulturnímu étosu. Rovněž je krásně ukázána paralela mezi kulturou Západu a Sovětského svazu. Hodně scén je snadno předvídatelných, přesto příjemně koukatelných. Osobně hodnotím jako nejlepší seriál, který jsem zatím za tento rok shlédnul a všem doporučuji. A koukejte hrát šach, protože to stojí za to!!! :) Pravdou je, že mé chabé znalosti si vybavují pouze jednu schopnější hráčku šachu v minulosti a tou je Věra Menčíková, ale v dnešní emancipační době jich je jistě mnohem více, jen nefigurují zatím na špici.

plakát

Epidemie: Černá smrt (2020) (TV seriál)

Slušně zmapovaná epidemie černé smrti - zejména v Londýně v roce 1665.

plakát

Oběti Vikingů (2020) (TV film)

Velice kvalitní, místy hraný dokument, který je postavený jak na literárních, tak na archeologických pramenech. Nejmodernější metody DNA, letecká archeologie, sondy do půdy apod. jsou rovněž zastoupeny. Hodně se mluví o otroctví v tehdejší společnosti. Odborníci na dané téma pocházejí z různých částí Evropy. Koho zajímají Vikingové tak rozhodně zde nešlápne vedle...

Šarlatán (2020)

Můj čistě subjektivní dojem je, že film nemá odvyprávět život léčitele Mikoláška, ale primárním posláním filmu je antikomunismus (Holland ostatně nic jiného netočí). Od historických reálií se film nahony vzdálil právě díky hlavní náplni. Nesmí chybět ani homosexualita - nějaká minoritní záležitost dneška. Popis minulosti pomocí těchto pseudouměleckých počinů mi přijde dost primitivní a někdy mi vyznívá propagandisticky. Tím se nijak nechci dotknout herectví Trojana otce i syna, které v ubohých filmečcích české kinematografie vyčnívá vysoko nad průměr. V porovnání s okolními podobně nesmyslně státem dotovanými soukromými filmovými a seriálovými počiny je česká produkce v posledních cca pětadvaceti letech žalostná. Českého lva nic nepřeskočí. Např. polský či maďarský film je úplně jiný level a má mezinárodní renomé. Seriálová produkce je až na pár detektivek otřesná a zřejmě odráží nevkus a současnou lidovou kulturu. Naše produkce je bohužel pouze pro naši kotlinku - Všichni Vojtkové, Dykové, Kotkové, Geislerová, Vilhelmová atd. Jsou všichni z jednoho těsta jak přes kopírák. Asi je to odraz doby. Třeba je to můj nevkus, ale tak to prostě vidím. Asi mi přišlo sympatičtější a umělecky na jiné úrovni herectví Kemra, Hrušínského, Brodského či Sováka nebo Brejchové. Dnes se jim nikdo nevyrovná. Mezinárodní ohlas má snad jenom Roden.

Balkánská hranice (2019)

Solidní řežba, zejména poslední cca 1 hodina. Ta první hodina je rozvleklá, únavná, vyplněná hollywoodským románkem, který samozřejmě vyvrcholí na konci filmu. Zajímavé je, že tam hrají bomba star: Gojko Mitič a Emir Kusturica :) Masakry jsou dost věrohodné. Film je přirozeně hodně prosrbský a proruský. Sem tam se tam objeví Albrightová - balkánská řeznice či abstinent Boris Jelcin a jim podobná esa.

plakát

Deštivý den v New Yorku (2019)

Moje hodnocení je naprosto neobjektivní, protože jsem fanouškem Allenových filmů a jeho humoru! Takže se komentářem a hodnocením nikdo neřiďte a podívejte se na film spíše ze zvědavosti. Woody Allen prohlásil, že každý rok až do sta let svého věku by rád natočil jeden film. Zatím se mu to celkem daří. Myslím, že jeho poslední počiny sice nedosahují kvalit jeho vrcholových děl, ale na oddych a relax je to stále velice slušná podívaná. Posledními snímky skládá hold oblíbeným městům Římu, Barceloně, Paříži a nyní New Yorku. Do každého z filmů obsazuje Woody mladé dle mého názoru talentované herce, kteří mají divákovi svými výkony co říci. Hudba je fantastická jako vždy - JAZZ. V tomto filmu si zaspívá u piana hlavní herec a vůbec není špatný. Film splňuje vše co se od něj čeká - romantický a komediální. Jediné co je trošičku odpuzující je vysoká kasta všech účastněných ve filmu. Pro chudého Čecháčka, který by neměl na život v New Yorku ani na měsíc je to minimálně divné. Myslím, že tím jsou poslední filmy Allena společné. Spíše je to hold architektuře a celkovému geniu loci míst resp. měst.

plakát

Jan Žižka z Trocnova (2019) (TV seriál)

Proč 4 hvězdy? Za prvé se jedná vzhledem k husitskému výročí o jediný dokumentární pořad a nebýt Dvořáka a Bauera - nadšených spisovatelů nevzniklo by zhola nic!!! Za druhé v dokumentu oba pánové procházejí místa úzce spjatá s osobou Jana Žižky. Vítám, že má dokument 12 dílů po 20 minutách, což je snesitelné snad pro většinu dnešní šílené uspěchané populace. Za třetí se divák dozví hodně zajímavých informací od vyloženě legendistických, beletristických po odborné podložené informace. Za čtvrté v dokumentu vystupují i odborní historici se svými poznámkami - zatím Petr Čornej a jedna regionální badatelka. Uznávám, že kamera je bídná, herci též, ale to má většina české produkce posledních cca 20 let :) Ukažte mi dnes dobré herce? Informačně dle mého soudu kvalitní přínos zejména pro laiky i historickou obec. Monumentální monografie Čorneje vyšla - podzim 2019! V posledním díle hovoří Čornej a Vondruška. Čornej o smrti, převozu ostatků z Hradce K. do Čáslavi apod. Vondruška hodnotí postavu Žižky. Jákl točí silně s hollywoodským nádechem komerční podání Jana Žižky. Do kin tuším vleze 2020. Jsem zvědav.

John Wick 3 (2019)

První dva díly měly náznak příběhu. Toto je sprostá hollywoodská přehnaně vygradovaná, absurdní, béčková řežba k pivu a brambůrkám!!!

Král (2019)

Občas mi připadalo, že dialogy byly odpozorovány v McDonaldu a ne v historických reáliích. Jinak je dobová atmosféra popsána dobře. Film má reálný základ v souboji mezi králi Francie Karlem VI, který byl psychicky mimo a Anglie Jindřichem V. (tzv. Stoletá válka) - směřování k bitvě u Azincourtu - první velké nasazení anglických resp. původně welšských lučištníků - někdy se hovoří i o soumraku francouzského rytířstva resp. těžké jízdy. Vztah mezi panovníkem a jeho poddanými je silně zidealizovaný a je pohledem člověka 21. století přeneseným do středověku. Souboje jsou solidně zpracovány. Myslím, že anglický král byl ve filmu silně zidealizován a děj z historickou realitou dost pokulhává, přesto jako historický film Shakespearovského střihu to není marné...

Poslední aristokratka (2019)

Bavil jsem se docela dobře. Kniha musí být lepší, ale film není vůbec špatný. Občas se herci přehrávají a asi každému je jasné, že Kostka nemůže rekonstruovat Kostku ze vstupného. Čermák hraje feudála velice dobře. Kastelán a jeho mufloni a kuchařka v podání Balzerové jsou dle mého dobře zahrané postavy. Liška je o trochu horší. Vilhelmovou jsem nikdy příliš nemusel, ale tady hraje dobře. Sakum prásk asi tak 70%.