Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Konečne po dlhom čase niečo, čo sa dá nazvať retro-scifi, nadupané trikami, nepochádze z americkej konzumnej továrne na sny a nemá americký happyend. Veľmi dobre spracovaná jednoduchá dejová línia vizuálne doplnená blue-screen trikmi, ktoré na prenesú do futuristického sveta zmietajúceho sa v konflikte ľudí a neoľudí . Celý film je obohatený nádhernou scénickou hudbou, kde v klúčových okamihoch zneje do uší Beethovenová Sonáta mesačného svitu. Večná škoda, že tento film neuvidíme v našich kinách. Je stvorený na veľké plátno.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000) odpad!

Vyjadrím sa slovami môjho obľúbeného autora Harryho Harissona , ktoré vyriekol na jednom z legendárnych Istroconov na otázku, ktorý sci-fi film považuje za najhorší : " Doteraz som si , že Reptilicus" . Ale na druhej strane , je to prvý film, v ktorom Travolta vyzerá dobre.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Krásny rodinný film Stevena Spielberga o tom, že všetci mimozemšťania nevyzerajú ako votrelci a nesnažia sa vás zožrať.

Blade Runner (1982)

" Videl som veci, ktorým vy ľudia neuveríte...." verím mu pozhliadnutí dnes už kultového filmu,vynikajúcou atmosférou a presvedčivými výkonmi hlavných hrdinov. Harrison Ford ako blade runner Deckard a Rutger Hauer ako replikant Roy Batty - dvaja rovnocenný súperi v hre na život Tyrellovej spoločnosti. Depresívna vízia budúctnosti z pera majstra svojho žánru Philipa K.Dicka skombinovaná s vizuálnosťou a akčnosťou Ridleyho Scotta. Treba zistiť len jedno ,či skutočne snívajú androidi o elektrických ovečkách prv, než sa ich sny zmiznú ako slzy v daždi.

Blade 2 (2002) odpad!

Už dávno som nevidel horšie pokračovanie úspešného filmu ako je práve Blade II. Na konci jedničky mali filmári obrovský potenciál , ktorý zostal nevyužitý a to málo, čo použili skorej filmu uškodilo ( šialený nápad priviesť späť Whistlera). K mizerným výkonom treba prirátať aj hlavného záporaka, z ktorým by si poradilo aj malé decko a ktorému chýbala charizma Deacona Frosta z prvého Bladea.

Karcoolka (2005)

Po prvom a poslednom zhliadnutí tohoto "bombastického" animáku, začínam rozmýšľať, čo tam bolo vlastne "cool". Extrémna babička v štýle xXx je skôr trápna ( pre dámy - Vin Diesel je predsa len príťažlivejší ) než zábavná. Žabací inšpektor mi pripomenul slávneho Derricka , len neviem kde zostal Harry. Karkulka vyzerala na ten pekárenský zapadákov až moc moderne. A herecký drevorubač mi pripomenul skorej Joeyho z Priateľov. Celú túto kompániu našťastie zachraňujú investigatívny reportér vlk a jeho prekofeinovaný fotograf, ktorí vyslúžili v hodonotení dve hviezdičky. A navyše od začiatku filmu je úplne jasné, že tým padouchom je králiček. Celkovo sem tam dobrá hláška ale nič , čo by sme už nevideli v iných animovaných filmoch.

Upír Nosferatu (1922)

Rok 1922 Oravský Podzámok - miesto a čas, kde sa začala písať skutočná história upírskeho filmu. Napriek dobe svojho vzniku je Nosferatu svojou symfóniou hrôzy do dnešného dňa neprekonaný a väčšina upírskych filmov je len slabým odvarom tohoto majstrovského diela-lahôdky pána Murnaua a jeho spolupracovníkov. Knieža Orlok v podaní Maxa Schrecka je stelesnením hrôzy a desu, ktorú nenahlodal ani zub času, ani pretechnizované horory s litrami tečúcej krvi. Nádherný, nemý , sugestívny film s geniálnou kamerou,úžasnou atmosférou a hereckými výkonami . Čo dodať záver : Nepozerajte ten film samy večer doma, lebo on určite príde....