Černočerná tma (2000)

Krásne nízkorozpočtové scifíčko, nadupané zaujímavými a originálnymi nápadmi a s dobrým obsadením, ktoré urobilo z Vina Diesela hviezdu akčných filmov. Svižný strih, temná atmosféra noci s ešte temnejším tajomstvom číhajúcim na hrdinov, keď zmizne posledný záblesk svetla. Každá chyba je osudná. Ešte niečo. Kde sa tu dajú vyleštiť čočky ?

Interstellar (2014)

Dojem z filmu - značne zmiešaný. Na jednej strane nádherné zábery vesmíru či samotnej Gargantui spojené s Zimmerovou skvelou hudbou. Na druhej strane prekombinované vzťahy kohokoľvek s kýmkoľvek ťahané do neskutočných doslova vedecko-fantastických extrémov ako po emočnej stránke tak aj po časovej. Výsledný efekt : kým Vás striasajú zimomriavky pri záberoch čiernej diery, skapíňate od nudy v sĺzavom údolí medziľudských vzťahov. Pán Nolan si Počiatkom dal latku kvality príliš vysoko a touto snahou o ďalšiu Vesmírnu odyseu mu to akosi nevyšlo.

TRON: Legacy 3D (2010)

Som mierne v rozpakoch, či toto tento film nenazvať skôr remakom než pokračovaním. Ale nechajme to tak. Film je vizuálne nádherný, zostal verný nezabudnuteľnému pôvodnému disajnu. Daft punk sa na hudbe pekne vybúrili. A to je asi tak všetko, čo je na tomto filme dobré. Hlavný hrdina Garret Hedlund ma v podpriemernom Eragonovi očaril viac. Príjemné bolo pozrieť si Michaela Sheena - mal som dojem, že je jediný, kto tam hrá. Vcelku celkom príjemné chvíle strávené v kine, ale nič svetoborného. PS: Keď som prvý krát zbadal na plátne digitálnu verziu mladého Bridgesa, niekoho mi pripomenul - princa Charminga zo Shreka.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

A ďalší HP ani nepotešil ani ničím neprekvapil - možno je to tým, že trh už začína byť HP akosi presýtený. Atmosféra výborná - zase o niečo temnejšia, výkony hercov štandarné - okrem 3 postáv. Alan Rickman ako Snape sa tentoraz blisol v celej svojej dokonalosti a nezaostával za ním ani charizmatický Jason Isaacs a jeho dokonale elegantné stvárnený padouch Lucius Malfoy. Ale toto sa už nedá povedať o záporákovi č.1 celej série - o tom, ktorého meno sa nemá vysloviť. Ralph Fiennes je síce pán herec ale v úlohe Valdemorta mu akosi stále chýba tá správna esencia. A ešte treba vytknúť celému filmu jeho hudobnú stránku - je tak nenápadná, že si človek ani nevšimol, či v tom filme hudba vôbec je.

Sunshine (2007)

Tak presne toto dostanete, keď zmiešate 2001 Vesmírnu odyseu s Červenou planétou, Misiou na Mars a Stratenými vo vesmíre a do toho kompletne nakopírujete Horizont udalosti a primiešate dve epizódy a jeden celovečerný Star trek. A jemne to podfarbíte solárnou krízou a klaustrofobickou náladou Nostroma či Solarisu. A klasická ignirancia fyzikálnych zákonov. Celkom zaujímavá zmeska, ktorá žiaľ v druhej polovici stratí svoju počiatočnú energiu a ide ďalej len zotrvačnosťou, kde začne fanúšik rozmýšľať nad drogovými závislosťami režiséra, kameramana a strihača. Niekoľko nádherných záberov a dobrá hudba žiaľ nevyváži celkové nedostatky.

Ghost Rider (2007)

Ťažký priemer, ktorý nezanechá žiadne následky ale ani dlhé spomienky. Celkom obstojný jednoduchý dej ( ak sa pri komiksových predlohách dá hovoriť o deji - avšak česť výnimkám ), občas značne naivný, občas strhujúci. Slušné obsadenie - Peter Fonda coby Mephisto a Wes Bentley coby jeho neposlušný synátor Blackheart či ďalší veterán Sam Elliott a jeho ex ghost rider. Celkom obstojné efekty. Musím priznať, že po dlhom čase konečne film, na ktorom som sa celkom slušne pobavil bez nekonečného hladania vnútorného zmyslu , hlbokej pointy či brodenia sa v litroch krvi pri x-tom pokračovaní remaku x-tého remaku japonského hororu.

Mnichov (2005)

Nemôžem tvrdiť, že je to zlý film, ale taktiež nemôžem napísať , že je najlepší aký som od Spielberga videl. A už vonkoncom sa k nemu netúžim vrátiť. Film má veľmi dobré obsadenie , ešte lepšiu hudbu o kamere a samotnej réžií nehovoriac. Ale postráda jednú veľkú vec - tú skutočnú tragickosť osudu, ktorú Spielberg ukázal v Schindlerovom zozname. Od priateľa som dostal otázku : "Akože tebe sa nezdá dosť tragické to, že chlapik bol do konca života omarkovaný ako potenciálny ciel tak Mossadu ako i Arabov ????" Moja odpoveď znela :"Nezdá. Z jediného dôvodu - v tomto prípade sa jednalo o akt pomsty zo strany Izraela za zabitú výpravu v štýle oko za oko , zub za zub. A on sám mal možnosť na začiatku odmietnuť. Išiel do celej akcie takéhoto druhu s týmto rizikom mal rátať. To, že je na zozname jednej aj druhej strany on aj celá jeho rodina je len dôsledok jeho konania, jeho rozhodnutí. Mal možnosť výberu.Tí v koncentráku tú to možnosť nemali. A celá jeho tragédia spočíva v tom, že to zistil neskoro."

Růžový panter (2006)

Bolo už zopár pokusov vrátiť Rúžového pantera na plátna kín a spolu s ním oživiť spomienku na Petra Sellersa. Film je prešpikovaný gagmi, ktoré priamo či nepriamo vychádzajú z celej série - žiaľ miestami vyzerajú dosť lacne. Film má na druhej strane dobré obsadenie. Steve Mertin ako inšpektor Clouseau to k Sellersovi zatiaľ dotiahol najbližšie. Ale , čo najviac chýba , je inšpektorov "malý čínsky priateľ " Kató.

Šifra mistra Leonarda (2006)

To, že sa niečo natočí podľa svetového bestselleru ešte neznamená , že je to perfektný film. Zaujímavá téma, krásne kulisy a perfektná hudba sú "znehodnotené" hluchými pasážami a pomalým strihom. Tom Hanks sa typovo do úlohy Langdona akosi nehodí ( aspoň mne osobne ). Reno, Tatou , McKellen a Molina predviedli štandardne dobré výkony. A Paul Bettany si strihol vraťdiaceho Silasa s anglickou chladnokrvkosťou. Celkovo sa film dá pozerať, ale nie je ničím výnimočný. A Danielle Steel/Rosamunde Pilcher lovers si tam prihodia ešte jednu * . Fanda SFFH sa tam jednoducho nudí .