Karcoolka (2005)

Po prvom a poslednom zhliadnutí tohoto "bombastického" animáku, začínam rozmýšľať, čo tam bolo vlastne "cool". Extrémna babička v štýle xXx je skôr trápna ( pre dámy - Vin Diesel je predsa len príťažlivejší ) než zábavná. Žabací inšpektor mi pripomenul slávneho Derricka , len neviem kde zostal Harry. Karkulka vyzerala na ten pekárenský zapadákov až moc moderne. A herecký drevorubač mi pripomenul skorej Joeyho z Priateľov. Celú túto kompániu našťastie zachraňujú investigatívny reportér vlk a jeho prekofeinovaný fotograf, ktorí vyslúžili v hodonotení dve hviezdičky. A navyše od začiatku filmu je úplne jasné, že tým padouchom je králiček. Celkovo sem tam dobrá hláška ale nič , čo by sme už nevideli v iných animovaných filmoch.

Karin (2005) (seriál)

Je ťažké byť upírom, keď nie ste upír ako sa patrí a sluší a ešte aj puberta s vami mácha. A je to ešte horšie, ak namiesto sania krvi , krv tvoríte. Karin nenápadná školáčka z usporiadanej viacdetnej rodiny upírov , si užíva svoj spokojný daywalkerský život , kým ho nenaruší príchod nového spolužiaka Kenta a volanie krvi. Všetko sa ešte skomplikuje , keď na scéne objaví poctivý lovec upírov Winner , ktorý sa just jak na potvoru musí zamilovať rovno do Karin. Z nenápadného názvu Karin sa vyklubala hitovka posledného bratislavského animeconu (aspoň pre mňa). Sympatická animácia, dobrý dej, krásne hlášky a nádherná rodiná atmosféra ( tajomná Anjou, charizmatický bráška ala Lestat od Anči Ryžovej, nezabudnuteľná babička či vždy dobre vyvchovávajúca mamá....), čo viac upír ako ja môže chcieť.

Maska zrcadla (2005)

Čo človek môže čakať od autora intelektuálneho comicsu Sandman Neila Gaimena ? Film ako vystrihnutý z podivného sveta snov, ilúzií a zázrakov . Film , kde ilustráccie s Gaimanových kníh ožívajú. Podivné bytosti, podivné okolnosti , podivné príbehy. Náhderný vizuálny zážitok spojený s krásnymi dejom a skvelými hereckými výkonmi.

Mnichov (2005)

Nemôžem tvrdiť, že je to zlý film, ale taktiež nemôžem napísať , že je najlepší aký som od Spielberga videl. A už vonkoncom sa k nemu netúžim vrátiť. Film má veľmi dobré obsadenie , ešte lepšiu hudbu o kamere a samotnej réžií nehovoriac. Ale postráda jednú veľkú vec - tú skutočnú tragickosť osudu, ktorú Spielberg ukázal v Schindlerovom zozname. Od priateľa som dostal otázku : "Akože tebe sa nezdá dosť tragické to, že chlapik bol do konca života omarkovaný ako potenciálny ciel tak Mossadu ako i Arabov ????" Moja odpoveď znela :"Nezdá. Z jediného dôvodu - v tomto prípade sa jednalo o akt pomsty zo strany Izraela za zabitú výpravu v štýle oko za oko , zub za zub. A on sám mal možnosť na začiatku odmietnuť. Išiel do celej akcie takéhoto druhu s týmto rizikom mal rátať. To, že je na zozname jednej aj druhej strany on aj celá jeho rodina je len dôsledok jeho konania, jeho rozhodnutí. Mal možnosť výberu.Tí v koncentráku tú to možnosť nemali. A celá jeho tragédia spočíva v tom, že to zistil neskoro."

V jako Vendeta (2005)

Remember, remember, the 5th of november...V ako vendeta je naozaj pomstou - pre milovníka komiksových filmov. Len neviem za čo sa nám režisér mstí. Vynikajúca predloha, vynikajúce obsadenie, mizerný scenár, nevýrazná atmosféra , nedomyslená ( skorej nepresvedčivá )totalita a občas až priveľmi nasládly dej. Hugo Weaving si strihol V s bravúrnosťou agenta Smitha. Natalie Portman nám okrem ostrihanej hlavy a oslnivej krásy neukázala nič , čo by sme nepoznali z jej učinkovania v SW. Osviežením bolo obsadenie "skoro zabudnutého" Stephena Rea či scifi legendy Johna Hurta. Z celkovej priemernosti sa vymiká 4-5 scén ako "V" sa predstavuj či záverečné zúčtovanie s "totalitou". Celkovo by som povedal - 3 1/2* viac nie.

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Konečne po dlhom čase niečo, čo sa dá nazvať retro-scifi, nadupané trikami, nepochádze z americkej konzumnej továrne na sny a nemá americký happyend. Veľmi dobre spracovaná jednoduchá dejová línia vizuálne doplnená blue-screen trikmi, ktoré na prenesú do futuristického sveta zmietajúceho sa v konflikte ľudí a neoľudí . Celý film je obohatený nádhernou scénickou hudbou, kde v klúčových okamihoch zneje do uší Beethovenová Sonáta mesačného svitu. Večná škoda, že tento film neuvidíme v našich kinách. Je stvorený na veľké plátno.

Den poté (2004)

Nuž aj majster sa raz kopne. Dobrý nápad, dobrá výprava ale dej už pokulháva - scenár nepísal RE v spolupráci s dlhoročným kolegom Deanom Devlinom - ako sa ukázalo, na škodu filmu. A aj špeciálne efekty prešli z najdrahšej katégorie do tých lacnejších.

Den po zítřku (2004) (TV film) odpad!

Napísať čokoľvek o tomto braku je nad ľudské sily

Dračí bouře (2004) (TV film) odpad!

Efektný názov, efektná upútavka a to je asi tak všetko, čo nám ponúkne tento film.

Gankucuó (2004) (seriál)

Vizuálne nádherné futuristické spracovanie najznámejšieho klasického príbehu o zrade a pomste podfarbené skvelou hudbou netypickou pre japonské anime. Čo iného však môžeme čakať od majstra Maedu, keď sa začíta do klasiky pána Alexandra Dumasa a primieša do toho trochu japonskej lásky k démonom a celý dej prenesie do budúcnosti.