J R C Pecuchet

Zbyněk Sobola

okres Brno
amatérský filmový historik

• 6.1.2011  10:20
    Cirkus Humberto (TV seriál) (1988)

František Filip zde opěk dokázal, jako už několikrát, jaký je mistr vkusné televizní zábavy. Jedná se o maximálně precizní zpracování románu E. Basse v té nejkvalitnější podobě. Od kvalitního scénáře, herecké obsazení, výpravu seriálu, řežii až po vynikající hudbu, kterou obstaral Karel Svoboda. Spolupráce na scénáři : Oldřich Lipský.

• 6.1.2011  10:15

Neprávem opomíjený film Jiřího Krejčíka, který se bohužel často nevysílá. Přitom ve své době formou vtipné satiry poukazoval na nešvary v socialistické společnosti. V roce svého vzniku velmi odvážný snímek !

• 5.1.2011  20:19
    Zelená vlna (1982)

Asi nejslabší film Václava Vorlíčka vůbec, v kterém si i na začátku sám zahrál nespokojeného řidiče v zácpě a chodce, který vrazí do Oty Šimánka na chodníku Václavského náměstí. Film nenabízí klasickou dějovou linku, ale formou "humorných" skečů se snaží divákovi přiblížit starosti "pražáka" v pátek odpoledne. Některé nápady nejsou zas tak špatné, třeba Pavel Zedníček v roli zloděje se pracně vyšplhá šachtou do bytu, který chce vybílit a když se tam dostane zjistí, že je byt prázdný. Jako celek je ale film velmi, velmi slabý. Hudba : Karek Svoboda, Výtvarník kostýmů : Theodor Pištěk, Kostýmy : Theodor Pištěk, Ludmila Ondráčková.

• 5.1.2011  14:48
    Skapinova šibalství (TV film) (1980)

Herecký koncert Vladimíra Menšíka, kterému velmi dobře sekundují Jiří Sovák, Josef Somr, Václav Postránecký, Viktor Preiss a další. Je to až neuvěřitelné, jaké tempo byl schopen Vladimír Menšík nasadit.Vypíchl bych skvělou scénu, kdy se Jiří Sovák ukrývá v pytli a Vladimír Menšík společně s Jaroslavem Moučkou do něho "šijí" sukovicí. Režie František Filip.

• 2.1.2011  15:05
    Egyptologové (TV film) (1974)

Špička televizní komedie, skvěle napsaná i obsazená. Režie František Filip. Myslím, že založím obdobnou společnost. :-)))

• 31.12.2010  13:30
    Hvězda padá vzhůru (1974)

Šílená zhovadilost !!!

• 31.12.2010  10:58
    Kam slunce nechodí... (TV film) (1971)

Vynikající komedie o tom, jak neplodný manžel Ilja Prachař zařídí náhradního otce svého dítěte. Herecký koncert Vladimíra Menšíka, Ivy Janžurové, Josefa Kemra, Waldemara Matušky a spoustu dalších. Bravo, psal se rok 1971.

• 30.12.2010  12:09
    Silvestr svobodného pána (TV film) (1979)

Tři hvězdy za herecké výkony Josefa Abrháma, Libušky Šafránkové a Petra Nárožného.

• 29.12.2010  11:49
    Happy end (1967)

Naprosto originální pojetí filmové komedie konce šedesátých let. Zatímco zvuková složka filmu se odehrává v časové ose od začátku ke konci, obrazová složka se odvíjí od konce k začátku. Díky tomu vznikají v dialozích vtipné dvojsmysly a výklady děje filmu. Tím, že projekce celého filmu běží pozpátku nutí diváka neustále sledovat dialogy a děj filmu. Velmi originální pojetí !!! Režie : Oldřich Lipský, Kamera : Vladimír Novotný, Námět/Scénář : Miloš Macourek - Oldřich Lipský

• 28.12.2010  22:33
    Mladé víno (1986)

Nejslabší film z celé trilogie. I přes vynikající hetecké obsazení nedosahuje snímek kvalit filmu " Zralé víno ", který osobně považuji za nejzdařilejší z celé trilogie. Herecké esa jako Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský, Iva Janžurová a další se pomalu vytrácejí ze scény a hlavní pozornost je upřena jinam. Další důkaz toho, že i vynikající herci nemohou zachránit dosti podprůměrný scénář. Hudba opět Karel Svoboda

• 28.12.2010  19:18
    Zralé víno (1981)

Ve srovnání s prvním filmem "Bouřlivé víno" již méně ideologické, je cítit převaha komediálních prvků ala Macourek. Filmu velmi pomohlo obsazení Jiřího Sováka do role plukovníka v záloze !!! Sovákův typický humor prostupuje celým příběhem a jeho osobitý způsob herectví tomuto filmu jen prospěl. Jako třešnička na dortu působí nápad scénáristy se jmény : Kavánek - Šavrda - Zlobil Když přihlédnu k faktu, že film vznikal v období, kdy vrcholila normalizace, tak se jedná o celkem zdařilou komedii, navíc výborně obsazenou.

• 27.12.2010  21:50

Tři hvězdy za Ostravské dialogy !!!

• 27.12.2010  18:08

Díky neústupnosti autora námětu Václava Nývlta ne zcela úspěšná komedie. Režisér Václav Vorlíček chtěl původní scénář upravit tzv. na tělo, ale Václav Nývlt nesouhlasil. A tak byl film natočen podle původní předlohy a je to na něm znát. To že se film zcela nepovedl přiznal Václav Vorlíček i v bonusovém materiálu přímo na DVD. Jinak herecké obsazení je na svou dobu nadstandartní včetně představitelů dvou hlavních postav. Trošku mi vadí obsazení Báry Štěpánové a Jitky Asterové v epizodních rolích. Hudbu realizoval Karel Svoboda a skupina Elektrovox.

• 27.12.2010  15:02
    Slepice a kostelník (1950)

Ubohá komunistická agitka.Ani se mi nechce věřit, že tenhle film režíroval Oldřich Lipský - mistr komedie a parodie. Vlasta Burian vzbuzuje spíš soucit než uznání a celý film prostupuje bolševická propaganda společného hospodaření v JZD. Absolutním vrcholem je nadšení družstevníků z rozorávání mezí.

• 27.12.2010  09:41

Námětově zajímavá komedie Zdeňka Podskalského, který si ve filmu i zahrál nervozního řidiče. Nejvíce mne zaujal závěr filmu, kdy Vlastimil Brodský prchá před všemi ženami na bezpečné místo. Za povšimnutí stojí i velmi dobrá scénická hudba realizována vokálním souborem. Je velmi příjemná a k filmu se dokonale hodí.

• 25.12.2010  19:16

Docela slušná česká komedie z venkovského prostředí. Jen škoda, že nebylo naplno využito hereckého potenciálu všech hlavních představitelů. Jinak herecké obsazení velmi solidní, ale závěr filmu trošku pokulhává. Perlička : Josef Kemr hraje předsedu JZD PAROUBKA !!!

• 25.12.2010  14:24

Naprosto geniálně natočená pohádka podle scénáře Zdeňka Svěráka, na motivy Jana Wericha a režijního vedení Oldřicha Lipského. Skvěle herecky obsazený film, kterému nechybí ani výpravnost, humor i skvělá hudba Jaroslava Uhlíře. Ve filmu se objevuje spousty "hlášek", které zlidověly např. " Cigarety nemáš ? Jaký by jsi chtěl - s velbloudem ! ZABAVUJE SE ! Máš ještě VELBLOUDA ? EŠTĚĚĚ !!!

• 25.12.2010  13:50

Čóóŕtův hrad - tak strašááá !!!! První etapa evakuace dokončena !!! Ohřejte mi párek !!! Geniální scénář, obsazení, hudba i režie. Není co dodat 5 hvězdiček.

• 25.12.2010  13:48

Veselá hudební komedie pro děti, na které jsem vyrůstal. Vždy mne fascinovaly na tu dobu úžasné triky kameramana Vladimíra Novotného. Co všechno se dá vytvořit pomocí perspektivního triku a "nedokonalosti " kamery se můžete přesvědčit samy. Pro Jaroslava Uhlíře to byl debut jako skladatele filmové hudby.

• 25.12.2010  13:40

Hodnotit tuhle komedii je jako nosit dříví do lesa. Řada hlášek z tohoto filmu zlidověla a kdybych je sem chtěl všechny napsat, nevešly by se. Za všechny snad jen jedna : " Kroupo puč mě kružítko, vidíš, že potřebuju, vobtáhni si pětikorunu !!! Je až neuvěřitelné, že v nejhorší době tzv. NORMALIZACE vznikaly takové perly Československé kinematografie.

• 25.12.2010  13:29

Naprosto geniální parodie na Americké gangsterky. Oldřich Lipský byl génius české komedie a tenhle film patří k tomu nejlepšímu, co natočil. Řada hlášek z tohoto filmu zlidověla, např. " Dej fem ten fek jsem zek " - -pro nezasvědcené : Dej jsem ten šek jsem řek, Šéfe já bych si chtěl koupit kytáááru, Fuj to je ale fajrajt....a další.

• 25.12.2010  12:10

Kamera : Vladimír Novotný http://www.csfd.cz/herec/27474-vladimir-novotny/

• 25.12.2010  12:04

Troufám si říct, že jde o nejlepší film Oldřicha Lipského vůbec ! Naprosto úžasná hudba Luboše Fišera !!! Dávám 5 hvězdiček. "Mám ji zprznit hned nebo až potom pane ? " :-)))

• 24.12.2010  00:16

Skvělá adaptace povídek "Z druhé kapsy " Karla Čapka. V první povídce smekám před Josefem Hlinomazem co by najatém zloději.V druhé povídce září pánové Brodský a Sovák.

• 23.12.2010  20:16
    Cirkus bude! (1954)

Komedie natočená pozdějším mistrem tohoto žánru Oldřichem Lipským. Samozřejmě, že je film poplatný době, vždyť se psal rok 1954 a i ve filmové tvorbě se vyžadovalo socialistické nadšení. Dávám dvě hvězdy za roli, kterou ztvárnil František Filipovský a za dvojici taxikářů Effa - Hlinomaz.

• 18.12.2010  22:22

Souhlasím s uživatelem Gabin(a), nicméně filmová podoba tohoto dílka je velmi povedeně zrealizována ! Film podbarvuje nádherná a chytlavá hudba Luboše Fišera s jeho nezaměnitelnými rysy.

• 18.12.2010  22:14
    Cukrárna (TV seriál) (2010)

Jedinné co se mi vrylo pod kůži je vynikající hudba Ondřeje Brzobohatého.

• 18.12.2010  11:32
    Trhák (1980)

Pro mne asi nejslabší film dvojice Svěrák - Smoljak pod režijním vedením Zdeňka Podskalského. Nápad, realizovat námět formou hudební revue je to zajímavý, co se týče hereckého obsazení a výpravnosti filmu, tak je na svou dobu velmi bohatý, ale film jako celek působí spíše jako laciná kopie zahraničních muzikálů. Nebýt hereckých výkonů pana Petra Čepka a pana Ladislava Smoljaka, nebo vtípků tipu "Kde je ten had, já ho roztrhnu", tak bych dal stěží jednu hvězdu.

• 16.12.2010  10:56

Naprosto geniální a střeštěná parodie na Bondovky. Podle samotného Václava Vorlíčka filmu chybělo dost " ztřeštěnosti" a tak se režisér radil se svým přítelem scénáristou Milošem Macourkem.Výsledek můžete posoudit v závěru filmu ve scénách s bazénem. Podle mne na tu dobu naprostá bomba ! Rozpočet filmu se pohyboval kolem 3,5 milionu korun a do jednoho roku se trojnásobně zaplatil a to jen na domácí půdě.

• 14.12.2010  13:26

Vynikající počin tvůrců. Pan Ondřej Havelka dokázal nevšedním způsobem zachytit profesní život jedné z našich hereckých legend. Moc děkuji za tenhle film !!!