• Krátkometrážní

The Brown Bunny (2003)

Celkom komorná a sebaistá snímka, ktorá si všetko drží pekne pokope. Gallo je dosť nezávislý a skoro celý film má pod jedine jeho palcom, vrátane hlavnej úlohy, réžie i kamery a pod...A to ma dosť oslovilo. Pomerne záberovo-nihilistická snímka či značne dejom nenabitý portrét avšak pôsobí dosť afektívne. No a celý kolos zatvára patetická+pornografická scéna pri konci, ktorá konečne detonovala celý dej a uviedla záverečné titulky. Film, ktorý splnil moje očakávania a hodnú chvíľu som sa zamýšlal aj na plným počtom hviezdičiek. Vincent Gallo je charakter !!!

Záhada Blair Witch (1999)

Ako najlepšie začať film, ktorý sa má tváriť čo najreálnejšie, než upozornením či varovaním ? " In October of 1994, three student filmmakers disappearead in the woods...A year later their footage was found. " - práve tento úvodný titulok čo najlepšie vyvodzuje z miery a vytvára dojem autenticity. A tým sa vlastne celá ultra-desivá hra v depresívnom jesennom lese začína. A práve v tom zalesnenom území plného farieb červeno-oranžového ročného obdobia je atmosféra čo najviac skľučujúca. K tomu na začiatok trošku omáčky v podobe rozhovorov s občanmi a čítanie príbehu o okultnom rituále na Coffin rock...Showtime. Čo naj-naj-NAJlepší systém gradovania deja a situácii bol režisérmi vytvorený geniálne. Navodzujú myšlienky typu : Skutočná nadprirodzená sila pripútaná k stromom Burkittsvillu či psychopat, ktorý sa dozvedel, že nejakí mešťania idú len tak stanovať hlboko do útrob ich lesa ? Nech to malo byť ako chcelo, efekty bez krvy, lakačiek, poltergeistov, satanov či deformovaných zabijakov sú emotívne najdesivejšie. Nezostávajme, ale len pri scénach "tam, čosi prasklo, tam je vodoo na konároch" ale aj pri večnom chaose za skoro slnečných dní, kedy boli na nože všetky tri postavy. Tá panika a rozruch by sa dali servírovať! A samostatných pár viet musím hlavne venovať kamere. Deodatov Cannibal Holocaust zrejme ako prvý začal s tématikou FOUND FOOTAGE, ale tento americký projekt s ním urobil riadnu dieru do filmového vreca. Tak ako bol film Kanibalové zakazovaný pre podozrenie SNUFF , i tento film bol dlho utajovaný fake pred zrakmi návštevníkov kín. A keď všetky tieto geniálnosti vojdú do súčtu, vyjde z toho film, ktorý vydesil milióny ľudí po celom svete. Dokonalé do posledného detailu nekvalitnej kamery či do kultovej poslednej scény v opustenom dome hlboko v lesoch Burkittsvillu, v samote, v temnote, bez pomoci a s "niečím" s čím si Mike, Heather a Josh zahrávali !

Zeljonyj Slonik (1999)

Úchylná gore zvrátenosť alebo neprispôsobivá festivalovka ? Ja osobne proti Rusom (a okoliu) nič nemám, ale vždy som z nich mal taký divný pocit. Po skutočnom ukrajinskom snuffe 3guys1hammer som si tento "pocit odcudzenia" dotvrdil. Srbský film + tento to koncovo spečatili. Zaostalosť a dlho pretrvávajúca cenzúra v živote i kultúre v dobách komunizmu...nazval by som to. Teraz ale k filmu. Príbehová stránka nič moc, vyvíja sa to ako pekná ukecanosť na dlhý a ešte dlhší nezostrihaný záber, kde som musel dávať sakra pozor, aby som si to dokázal preložiť z anglických titulkov. (Kto by tu samozrejme niečo také prekladal, veď tu každého zaujíma len komercia, že...) Gradácia začala stúpať u incidentu s koprofíliou, keď sa to napätie dalo doslova krájať. Neskoršie ešte pár úderov a poučovania od dozorcu... Preskočím zbytok a už len opíšem záverečné scény. Práve to už bol poriadny zaberák na nervy. Ani tak, ako gore efekty a nejaké to mučenie, na mňa rozhodne zapôsobila tá psychologická dekompozícia hlavných postáv (?ak sa tu dá o nejakých hovoriť?). Myslím, že by sa tento film dal zobrať na dlhšie psychologické úvahy, cieľ by som zakladal na psychickom zrútení človeka v takýchto nechutných sociálnych podmienkach s všadeprítomným násilím. A toto bol len obraz toho, čo sa skutočne dialo a čo sa deje ešte stále niekde v prítomnosti. Na druhú stranu, povedzme si: Bez toho vizuálu by to určite nebolo ono, za tým si stojím. Stále kmitajúca kamera, nezaostrené zábery, či amatérske obsluhovanie statívu bez akejkoľvek kvality a lá old VHS. Najlepšie na tom, že je to na schváľ. A to práve bolo nesmierne impulzívne. Miestami mi to pripomínalo majstrovu (ne)kameramanskú tvorbu - tvorbu Gaspara Noého. A herci ? Na to, že sa to tvári povrchne amatérsky, herci to zahrali nadmieru profesionálne. Tušili ako pracovať s hnevom, zúboženosťou, šialenstvom i agóniou. Film s veľkým citovým dopadom, ale vyššie v hodnotení skutočne nemôžem - aspoň za tú ukecanú polhodinu. Psychologicko-brutálne-obscénny výbrus z hlavy ženy !

Zkurvená nuda (1997)

Nonsens,v ktorom si Gregg Araki stráži zobrazenie aj toho najmenšieho detailu na celý rozmer plátna...Oproti The Doom Generation, kde hľadel skôr na bláznivosť scény, tu sa zameral na číre poblúznenie adolescentov zobrazovaných v tomto snímku. Trochu mi to pripomínalo Korinovho Gumma či Clarkove KIDS/KEN PARK, no avšak aspoň na Korinove vygumované charaktery to má ďaleko. No, ale aby nebolo málo bolo to treba prisladiť trochou drog, sexu, humoru či až veselého násilia a ... a už u Arakiho pochopiteľných mimozemšťanov a hľa, vzniká monumentálne ukončenie (pekne) sku*venej generačnej trilógie ☺

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Toto geniálne dielo Quentina Tarantina je unikát alebo taký endemit v ríši filmov. Uchvátilo ma tím, že Quentin do filmu vniesol svoj rozrastajúci sa osobný štýl. Aby film bol ešte lepším nepovolal nejakých "lacných hercov", ale poriadne hollywoodske talenty. V porovnaní s Gaunermi (Reservoir Dogs) je tento film prepracovanejší a lepšie hrá na zmysli. Verím, že aj kamerové efekty pridali na úspechu filmu. Nechýbajú ani humorné dialógy (Veď komu by historka o Butchových hodinkách v konečníku nechýbala ?) či skvelé rozdelenie na kapitoly. Proste to je tá kultová klasika, všetko to, je alchýmia tohto diela. Nevraviac o nezabudnuteľnej hudbe...taký Missirlou a tak ďalej...Skladám veľkú poklonu Quentinovi za tento film. Je jedným z najväčších zážitkov z filmového umenia, aké som mal kedy česť pocítiť. P.F 4ever !

Muž bez tváře (1993)

Krásny a pôsobový film. Už tu sa vyvíjal Melov zmysel pre dôraz scén a tvrdú realizáciu dejovosti. Môj obdiv.

Rowan Atkinson živě (1992) (TV film)

Rowan Atkinson je pravý kráľ smiechu. V tejto hodine plnej gagov začínajúceho Mr. Beana, môžeme vidieť jeho nezabudnuteľnú scénku v kostole, pomäteného čašníka alebo riaditeľa školy. Zvlášť pozornosť si zaslúži najlepšia scénka - príručka pre zoznamovanie sa s dievčaťom. Nesmiem zabudnúť ani na historickú scénu o poslovi a podlom kráľovi. V skratke: Atkinson vie, na čom sa ľudia najviac pobavia, a pritom nepotrebuje takmer žiadne rekvizity. On sám je poriadna rekvizita. Neopísateľné, to proste musíte vidieť. Nič iné pre tento film ako 100% dať neviem.

Mr. Bean (1990) (seriál)

Naozaj kultový seriál. Neviem, či sa vôbec niečo k tomuto dá napísať...možno iba prostý obdiv ako dokáže jeden komik (takmer) bez jediného slova baviť celé generácie...a to je genialita, ktorá je právom cenená. Mr. Bean je kráľom humoru !

Night of the Living Bread (1990)

...a chlieb náš každodenný daj nám dnes... Tak túto pasáž v modlitbe Otče náš, by som po takomto útoku radšej vynechal.