Takoví normální zabijáci (1994)

Díky tomu, jak krásně jsou "krev a střeva" v tomhle filmu prezentovány, bych i docela chápal lidi, kteří to berou jako oslavu násilí. Ovšem já to vidím jako film o současné medializaci násilí a vyžívání se v něm (a můj komentář to vyžívání jenom potvrzuje). I Oliver Stone chtěl natočit něco, co by vyjadřovalo všudypřítomnost násilí v devadesátých letech. Bohužel právě Natural Born Killers je paradoxně oficiální snímek číslo 1, coby motivační film mladých k vraždění. Nicméně abych to celé ohodnotil: Tarantinův příběh, Stoneovo zpracování, skvělí herci a vedle parádních jatek i myšlenka. 90%.

Veřejní nepřátelé (2009)

Surově natočené téma gangsterských třicátych let, tak to má být. Žádné vizuální úpravy, čistá řežba se sprchou kulek a s poněkud, zdá se mi, vedlejším sdělením o nekorektních praktikách policie a FBI, které bohužel nejsou jenom dobovou záležitostí.

Kick-Ass 2 (2013)

Na Vaughnův originální masakr to samozřejmě nemá, ale i tak je to akční nářez like a motherfucker. Příště bych ale dával pozor na béčkový nádech, který tohle druhé pokračování pochytilo. Na B má Kick-Ass náhodou ještě dost potenciálu být kvalitním filmem a nepotřebuje, aby se to tam (asi naschvál) špatnou animací krve, zvratek a sraček jenom hemžilo. A u dobrých prvních filmů to často neříkám, ale rozhodně bych nebyl zklamaný, kdyby se natočilo další pokračování plné podobných šíleností. (Člověk to jednou za čas potřebuje).

Říjnové nebe (1999)

Plus za krásný motivační příběh, který doslova říká, že pokud chcete v životě něco dokázat, nesmíte sedět doma na zadku a koukat na film (oo jaký paradox). Další plus za atmosféru pádesátých let. Bohužel velké minus za zbytečné empatické kecy ve stylu: "Tati, to ty jseš můj hrdina", které zabraly polovinu filmu.

Elysium (2013)

Vem zápletku ve stylu trpící chudý lid vs. zlí bohatí. Přidej hlavního hrdinu, nejlíp s neobvyklou schopností. Přidej vousatého záporáka s přízvukem. Přidej srdceryvný příběh lásky z dětsví, který vyvrcholí ke konci (!Spoiler! - nejlíp smrtí). Přidej zpomalené záběry ala Matrix. Přidej hlášky. Všechno to smíchej a máš pokoukání na dvě hodiny pro průměrného diváka, které zabaví. Žádnou pointu ale nečekej. Jinak slušné vizuální hody, to se nedá Blomkampovi upřít. 50%

Dogville (2003)

Ta městečkovská komunita. Ta přetvářka. Ta zdánlivá dokonalost. Ten mesiášský komplex na každém kroku. Ta gradace. Ten Lars von Trier! Dokonalá forma skvěle napomáhá významu a sdělení filmu.

U Konce světa (2013)

Do půl hodiny jsem už vzdával naděje na dobrý film, ale pak od Toho jistého zlomu bylo k vidění to klasické šílené Wrightovo To! A ještě obsazení dvojky Pegg, Frost dodává filmu tu nekorektnost, co už známe z Shaun of the Dead. Navíc si za zkomedializované téma Newton Havenovské společnosti a "přizpůsobení" může každý dosadit, co chce. Mimochodem nejvtipnější scény byly ty bojové. Tento styl filmového boje by si mohl nechat Edgar Wright v klidu patentovat.

Život je krásný (1946)

Jedním slovem krása. Nic jiného dodat nemůžu. 95%

Millerovi na tripu (2013)

Komedie roku. Bohužel celý film zase kolísá na kvalitě. Tzn. v momentech, kde bylo 90% filmu stoprocentně vtipných, se ke konci jeví jako neuvěřitelné klišé klasického amerického průměru. 82%

Čínská čtvrť (1974)

Tak nějak tuctově zpracovaná detektivka s výjimečným scénářem, která by se bez Nicholsona zřejmě neobešla. Ten vyzdvihuje celý film svým chladným ztvárněním detektiva profesionála do čtyř hvězdiček. (Nicholson je opravdu pan Herec s velkým H.) 75%