Zlomené květiny (2005)

Čo sa stalo Jarmuschovi? Ja toto jeho Hollywoodske obsadenie nejako nemusím. Naviac som ten film asi veľmi nepochopil. Páčila sa mi však hudba.

Blueberry (2004)

Bezpochyby jeden z filmov pri ktorom zalezi na kvalite obrazu. Najma za vytvarne spracovanie, atmosferu a myslienku - i napriek urcitym slabsim strankam, davam plnu hrst. Myslim si tiez, ze film si zasluzi vyssi rating nez jeho hodnotenie uzivatelmi (momentalne 51%).

Princové (1983)

Trpký príbeh francúzskeho cigána, veľmi realisticky poukázaný život na okraji spoločnosti v rasovo ladenej francúzskej spoločnosti v 80tych rokoch. Prvý Gatlifov celovečerný film zameraný na rómsku problematiku, ešte bez pôsobivej hudby a romantického prostredia. Vskutku prevratný film, ktorý by si zaslúžil väčšiu pozornosť, o to viac v čase svojho vzniku.

Transylvania (2006)

Priznávam, mám Tonyho Gatlifa rád. Je to hádam už jeho deviaty celovečerný film s cigánsko-tuláckou tématikou a odvážne si ho dovolím zaradiť medzi jeho najlepšie. Režisér tentokrát vsadil na novú hereckú dvojicu - bravúrnu Asia Argento a rázneho Birola Ünela. Autorova hudba filmu iba pridáva náboj až máte chuť si s hlavnou predstaviteľkou na bicykli spoločne zakričať: "Nech žije komunistická strana!" :) K filmu mám iba malú pripomienku - najtradičnejšou časťou Rumunske, podľa môjho pozorovania, nie je ani tak Transylvánia ako (rumunská) Moldávia a Maramureš, kde bol film natáčaný.

Před deštěm (1994)

Pobavil ma tu clovek, ktory na margo skusenosti z Dubrovnika a tento film označkoval ako "srbskú mentalitu". Na rozdiel od vytrhnutých príbehov a tendenčného spravodajstva prináša fotograf Milcho Manchevski ako svoju réžijnú prvotinu veľmi umelecký snímok. Samotný príbeh načrtáva zložitosť prostredia, kde chýbajú "dobré" a "zlé" postavy, kde násilie je bežné napriek tomu, že po ňom ľudia netúžia. Hlbokosť príbehu podčiarkuje hudba v podaní macedónskeho tria Anastasija, osobitne práve tento soundtrack okupoval roky moje hudobné prehrávače. Jediným malým sklamaním bolo uvedomenie, že prostredie filmu sa v skutočnosti nenachádza na jednom mieste, ale je zložením niekoľkých lokalít v Macedónsku.

Nirvana (1997)

Asi najlepšie sfilmovaný kyberpunk, ku ktorému sa môže človek v našom časopriestore dostať. Myšlienka, príbeh i hudba vytvárajú pozoruhodnú mozaiku. Tiež úžasná atmosféra prostredia (Bombai City, Marrakech alebo virtualny Shanghai City), nebojím sa povedať, prekonáva aj prostredie legendárneho Blade Runnera. Ak by som mal Nirvanu porovnať s Matrixom, v tomto jednoznačne taliansky tím zahral víťaznú symfóniu za omnoho menej peňazí. A škoda viac slov na túto tému, niekto má rád Disneyovky, niekto Maxipsa Fíka. Ešte upozornenie - film je potrebné vidieť v originálnom znení, pretože český (a podľa recenzií) i anglický dabing tento jedinečný film pekne "zhovadili".