3-iron (2004)

Pohlcující něžnost dotažená do absurdna, a přitom to ani na okamžik nepůsobí hloupě. Kim dokazuje, že sdělení filmu nezávisí na textu, a vrací se na prvopočátek audiovizuálního média. Až s odstupem a přihlédnutím na kontrast reality a snu vyplouvá na povrch, o jak strašně smutný film jde. 80%

Putování dinosaurů (2011) (TV film) odpad!

Good job, BBC. Za pouhých deset let dokázal rozvoj počítačové animace dokonale zblbnout britskou televizi. March of the Dinosaurs - naprosto bez přehánění - není dokument, ale KOREKTNÍ animák. Už dlouho jsem na žádný film o zvířatech nehleděl tak znechuceně. Deus ex machina na denním pořádku, mláďata býložravců zázračně přežívají a zlý predátor vždy prohrává (konečná potyčka Gorgosaura a Ankylosaura byla opravdu vrchol). Tvůrci předvedli totální destrukci dokumentárního žánru za účelem se zavděčit dětem. Informační hodnota je téměř nulová, a ještě k tomu plná nesmyslů. Abych nekecal do větru, připíšu pár poznámek o faktické nevěrohodnosti tohoto paskvilu: 1. Na konci křídy v žádném případě na severním pólu nemrzlo dlouho, jinak by se na severu Kanady a v Grónsku nikdy nenašly žádné dinosauří fosilie. Protože film se ani slůvkem nezmiňuje o termoregulaci dinosaurů, musím předpokládat, že je stále bere jako primárně studenokrevné, a jako takoví by nikdy aktivně nepřežili takovouto zimu, a opravdu by jim nepomohlo peří nebo to dojemné spinkání s těly přitisknutými k sobě. Jediní obojživelníci a plazi, kteří dokážou přežít dlouhodobý mráz, jsou některé druhy ještěrek a žab, a to jen díky zimnímu spánku a hibernaci (viz 5. část Walking with Dinosaurs, kde je o heterotermii některých dinosaurů přímo zmíněno). 2. Je absolutní nesmysl, aby velcí masožravci zůstávali na pólu, zatímco jejich primární kořist odtáhla na jih. Dravci vždy putovali společně s kořistí, a zejména u Gorgosaura nikdy nebylo dokázáno, že žil v oblasti severního pólu. 3. Albertosaurus jakožto příbuzný Tyrannosaura se nedokázal rychle pohybovat příliš dlouho, proto lovil buď ze zálohy, nebo ve smečce. To nekonečné sprintování za edmontosauřím mládětem je zase jen trapný pokus o dramatizaci. 4. Druhová ohleduplnost je omezená i u mnohem inteligentnějších savců - to vzájemné pomáhání dinosaurů nejen stejných druhů nemá se symbiózou nic společného a opět se až přízračně podobá obsahu animovaných bajek, kde se různé druhy zvířat spojují proti masožravému "zlu". 5. Už jsem se zmínil, že na pólu nikdy nemrzlo dlouho. Úpravu universa ale BBC dotáhlo ještě dál, takže nechalo Troodony hnízdit v zimě. Chci vidět embryo, co neumrzne hned ve skořápce, a následně vylíhlé mládě, co hledá první potravu ve sněhu. Jak je známo, mláďata teropodů se živila hmyzem a potřebovala se tedy vylíhnout v prostředí, kde nějaký hmyz je. 10% PS: prosím BBC, aby se vzpamatovalo a začalo zase točit dokumenty, ne dojemné pohádky o hodných a zlých zvířátkách. Chápu, že jdete s dobou, ale co je moc, to je moc.

Putování s dinosaury - Gigantičtí ještěři - Obří dráp (2003) (epizoda)

Určitě nejlepší speciál s Nigelem, i když ty jeho šaškárny jsou pořád na pěst. Každopádně konečně nějaký náhled do severovýchodní Laurasie, jinak bůhvíproč opomíjené. Akorát si BBC zase neodpustilo nesmyslnou dramatizaci - už minimálně dvacet let před dokumentem vědci předpokládali, že Therisinosaurus byl býložravec, a dokonce už tehdy dokázali odhadnout jeho podobu. Jediná podobnost s jeho současnými teropody byl pohyb po dvou končetinách. 70%

Nezvratný osud 5 (2011)

Tak jsme se dozvěděli, že lidské hlavy jsou jako višně v čokoládě a že rozhodně nemáme zkoušet akupunkturu nebo laserovou operaci očí. Je k nevíře, co všechno recyklovaná série ještě nevymyslí, aby v každém díle něčím překvapila. Herci nehrají, napětí není, krev zbytečně moc čvachtá, ale začátek a konec je aspoň solidně ironická bžunda. 40%

Planeta Dinosaurů (2011) (seriál)

Nejdřív negativa - kamera se naprosto zoufale snaží být akční, s hudbou si nikdo moc práce nedal a CGI mágové se příliš soustředili na 3D blbosti, než aby pořádně vymodelovali a hlavně rozpohybovali pravěkou faunu. Ve srovnání se čtrnáct let starým WwD, které vypadá až fotorealisticky, působí PD stále jako počítačová hra s hodně zabugovaným enginem (interakce dinosaura a prostředí, respektive dvou dinosaurů při soubojích, je naprosto otřesná). Na ničem není tak bolestně vidět limit rozpočtu jako na CGI dokumentech, škoda. Na druhou stranu, BBC konečně vyhodilo toho šaška Nigela a raději se vrátilo ke starému dobrému konceptu neviditelného pozorovatele a přidalo dokonalý komentář Johna Hurta. Taky jsem konečně slyšel alespoň trochu aktualizované poznatky o prehistorických tvorech a potěšila mě zmínka o dosud opomíjených druzích, které popkultura neproslavila. Pořád mi ale chybí víc geologických a evolučních souvislostí, které z toho množství dinodoců užitečně využívala snad jen italská Planeta dinosaurů v roce 1993. Milosrdných 70% Edit: Poté, co jsem v seriálu viděl, jak partička Stegosaurů navzdory svým slepičím mozkům strategicky dokonale nalákala Allosaura do pasti a posléze sejmula, ztrácím iluze i o tomto "dokumentu". Hvězda dolů.

Skyfall (2012)

Všechna čest, Same. Že zrovna tobě se povede, aby mě ta stupidní honička v úvodu štvala vůbec nejmíň, to bych nevěřil ani těm nejzarytějším odpůrcům bondovek. Vždyť ten film nemá ani poctivej setup, natož gradaci nebo nápad. Do poloviny se vůbec nic zajímavého nestane a od (teď už fakt trapně) ohraného plotpointu se zatčeným villainem už je to jen mozaika failů (netýká se to jen toho, že M očividně zesenilněla). Může sakra ten Bond jednou vyhrát, aniž by mu namyšlenej padouch vykecal díru do hlavy? Možná je načase popojet. 20% za titulky, jinak odpad jako vyšitej.

Tonoucí se stébla chytá (1967)

Za to žebrání přímo z kazatelny by si film zasloužil zlatý zápis mezi klenoty francouzské kinematografie. :-) 75%

Schindlerův seznam (1993)

Spielberg měl vždycky tak rád pohádky, že nic jiného nikdy netočil. S tím je třeba přijímat všechny jeho filmy. Přijímám, nejásám. 70%

Pianista (2002)

Na Pianistovi je, stejně jako na Schindlerově seznamu, velice dobře vidět, odkud pochází jeho tvůrce. Polanski v sobě pochopitelně nosí šrám nejnešťastnějšího období polských dějin, ale narozdíl od Spielberga se dokázal odpoutat od tématu a prostě "jen tak mimochodem" nechat před kamerou projet trakař plný mrtvých dětí. Odpoutaná forma ve výsledku působí mnohem děsivěji než vypočítavá hra s emocemi. Kdyby tenhle sestup kultivovaného intelektuála na úroveň přežívající krysy netrpěl výpadky tempa, zasáhl by mě naplno. Takto ve mně natrvalo zůstane jen první třetina filmu a pár záběrů ze třetiny poslední. 85%

Víkend (2011)

Je to nenásilné, nekonfliktní, bez hloupého patosu nebo do extrému dotažených citových výlevů, ale stejně mě to nevzalo. Mám dojem, že právě homosexuální vztah je téma, které téhle indii trochu škodí. Film vypráví o vztahu dvou lidí, přičemž nezáleží na jejich pohlaví. Univerzálnost tématu je skvělá, všudypřítomný závan odlišnosti mileneckého páru od zbytku světa se mi ale nelíbí. Heterosexuálové se zde, snad s výjimkou Jamieho, chovají jako skupina nechápavých homofobů, z čehož homosexuálové chtě nechtě vycházejí jako citliví altruisté, což je poněkud roztomilý mýtus. Glen prohlásil, že homosexuálové možná víc tančí, ale jinak dovedou být úplně stejná hovada jako ostatní. Takto nadtematický film by se toho měl více držet. 65% PS: Při pohledu na některé zdejší komentáře mě ale zamrzelo, že i takto jemný film dostává dementní, oplzlé nálepky - není potom těžké při tvorbě queer díla sklouznout ke šťouchancům do heteráčů. Vzpamatujte se, prokrista.