Carrie (1976)

Film, na kterém se Brian de Palma udělal. Přesto jde jen o mírně nadprůměrnou adaptaci Kingovy novely ( čili nic moc). Velice slibný začátek (Carrie ve sprše) postupně vyšuměl v průměrnou sondu do života Amerických studentíků, občas okořeněného nějakou tou telekinezí. Ono by to koneckonců nebylo vůbec špatný (když se Carrie Whiteová chovala normálně, tak se mi film vlastně i docela líbil), ale závěrečná apokalypsa mi připadala tak nějak odfláknutá. Nevyčítám De Palmovi, že neměl prostředky na zničení půlky města (jako v předloze), ale ono to působilo strašně studeně a odtaženě. Carrie Whitová jde jak oživlá mrtvola hořícím sálem - střih na její vyvalený oči - střih na padající kulisy. Chtělo by to prostě víc emocí. Navíc mi ten závěr strašně připomněl Červeného trpaslíka - epizodu Karanténa. Ale to už je můj problém. Zajímavá může být první větší role Johna Travolty.

Poslední pokušení Krista (1988)

Upozorňuji, že v mém hodnocení jsou spoilery, takže kdo film neviděl, raději nečtěte. První dvě hodiny jsem moc nedokázal pochopit, co se církvi na filmu nezdá. Že by kvůli Jidášovi ala Brandon Walsh vyhrožovali bombovými útoky v kinech mi přišlo dost uhozený. Ale ve chvíli, kdy Ježíš sleze z kříže a odejte za Máří Magdálenou a spol. plodit potomky, mi to došlo. Samozřejmě, že díky tomuto přístupu, je ten příběh podstatně lidštější a krásnější, než ortodoxně strnulé filmy na toto téma od Gibsona apod. Chybující, váhající Ježíš s lidskými potřebami je frajer, kterého si musíte zamilovat. Ježíš podle filmů, co má rád Vatikán, je prázdná figurína. Církev by měla být Scorsesemu vděčná. Zvlášť, když se příběh od bible vlastně neodchyluje, jen se na ni dívá z trochu jiného pohledu. Film je působivý hlavně díky vynikajícímu Dafoeovi , skvělý je taky H.Keitel jako Jidáš, a potěší rolička Davida Bowieho (pilát pontský). Rozhodně stojí za podívání, hlavně těm, kteří preferují vlastní názor a používání mozku před slepou stádní vírou.

Kameňák (2003)

Troška je bůh! Od člena ďábelského trojspolku české kinematografie (Olmer, Soukup, Troška) bych čekal hodně, ale tady suveréně překonal i svoje dosud nejlepší fláky (SS erotika, Andělská tvář + ty strašný pohádky). Bohužel na filmu není ani pořádně co kritizovat. Režii to nemá, místo scénáře posloužil nějaký záchodový plátek typu trnky-brnky a herecké výkony tady obstarává Vydra a Paulová, což mluví samo za sebe. Dávám jednu hvězdičku za to že jsem se nepozvracel.

Čistá duše (2001)

Čistá práce. Skoro. Tomuto filmu dominuje výkon Crowa, jemuž zdatně sekunduje nádherná Jennifer Connelly (je vážně k sežrání) a charismatický Paul Bettany. Perfektní je taky hudba, hlavně motiv, když pan Nash zrovna něco počítá. Aby byl film dokonalý, musel by se střihač trochu víc odvázat, je tam pár zbytečných a nudných pasáží.

Neúplatní (1987)

Spálená šance Briana de Palmy. Tvůrci si měli na začátku ujasnit, jestli budou točit komedii, nebo seriózní gangsterku.Takhle se film neustále posouvá do jiné roviny a já nemám čas ani chuť být vtažen do příběhu. Už jen hlavní myšlenka je uhozená : agent ministerstva financí, policejní kadet a účetní se vydávají do boje s podsvětím, pevně rozhodnuti natrhnout Al Caponovu zadnici. Celé monstrakci pak úspěšné "velí" pochůzkář těsně před penzí. Působí to, jakoby se scénárista, těsně před tím než se pustil do práce, nejdřív pořádně zfetoval a pak si pročetl komiksy typu Fantastická čtyřka nebo Želví ninžové. Naprosto odlišně potom působí scény ve kterých umírají nevinní lidé, herci se tváří nesmírně vážně a vůbec, je to osudové drámo. Tolik vychvalovaný Sean Connery mě také příliš neoslnil, vůbec jsem si nedokázal vytvořit k jeho postavě jakýkoli vztah (mimoto se mi zdá, že se Connery do gangsterky prostě typově nohodí). Lepší je Kostner, ovšem i toho zastiňuje Andy Garcia a samozřejmě pak skvělý Robert de Niro ( dvě nejlépe napsané postavy). Jako slabá náplast tu jsou jedny z nejlepších úvodních titulků co jsem kdy viděl. Mrzí mě jak to dopadlo, ten film měl v sobě potenciál, naštěstí mi de Palma vše vynahradil v perfektní Carlitově cestě.