Podivuhodná věda (2018) (seriál)

Tak tento serial si zasluzi 5 hviezdiciek uz len za to ako dviha zo stoliciek slnieckovych rusofobnych dobroserov, ktorym na hystericke prskanie staci vidiet jednu cast - vid. niektore dalsie komentare. Ale zasluzi si hviezdicky aj za to, ze prinasa nove pohlady na rozne "dlhodobo zabetonovane" nazorove oblasti a otvara nove obzory pre tych, co nepokladaju svoje nazory za jedine pravdive a nicim neotrasitelne.

Balkánská hranice (2019)

Päť hviezdičiek už len za to, ako tu USAfili chytaju hystericke zachvaty. Zdá sa, že doba jednostrannej informačnej propagandy pomaly končí a poniektorých čakajú prekvapenia. Myslím, že ciele tohoto filmu sa podarilo splniť na 100%.

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

Podľa mňa najlepšia časť série, úplný komický masaker. Už len tá scéna vyšetrovania únosu si sama osebe zaslúži 5*. Blake Edwards+Peter Sellers vo vrcholnej forme.

Spacewalker (2017)

Pekny film, hlavne ten let bol skvely. Pribeh o to silnejsi, ze ide o skutocnu udalost. Film si zachovava taku "rusku atmosferu" a nekopiruje hollywoodsky styl, ale zaroven sa vzdal typickeho klise, ze "skutocny hrdina musi zomriet". Nejake muchy by sa nasli, ale na 4 a pol hviezdy to u mna vyda.

Propaganda (2012)

Nič nové pod slnkom - jeden diktátorský režim ukazuje v rámci propagandy prstom na iný diktátorsky režim. Ak ale zabudneme na účel dokumentu, tak fakty sú žiaľ pre nás dosť smutné: ~95% z toho, čo film ukazuje, je v podstate skutočná história a stav 'západnej civilizácie' a aj priemerne inteligentný človek si domyslí, že sú len dve možnosti kam to môže viesť...(ok, buďme optimisti a verme, že tri). Film veľmi trefne a zrozumiteľne pomenováva viaceré veci (napr., že celebrity nie sú v čase diktatúry nič iné ako nástroj propagandy a teda kolaboranti) a tiež uvádza niekoľko zaujímavých štatistík, ku ktorým sa človek ťažko dostane (určite nie v našich médiách). Bez zaváhania by som doporučil vystrihnúť z filmu severokórejskú propagandu a pár vecí, ktoré by boli pre konzervatívnych jedincov príliš kontroverzné a púšťať ho povinne deťom od druhého stupňa základnej školy s tým, aby na nejakú tému z filmu napísali esej. Bohužiaľ toto je dnes v našej "demokracii" už nemožné, pretože viaceré fakty z filmu sú legislatívne klasifikované ako protizákonné (hoci sú pravdivé). Preto len navrhnem tu prítomným rodičom, aby film pustili svojim deťom, ak už dosiahli dostatočný vek a vedia si uvedomiť, že veci nie sú vždy také, ako ich ukazujú v telke.

Kick-Ass (2010)

Čisto náhodou som to začal pozerať na káblovke. Začiatok vyzeral ako trochu priblblá a trochu vtipná tínejdž comedy a keď sa tam objavil Nicolas Cage, povedal som si, že to zase bude nejaká riadna ko....na. Keď ale začal strielať do dievčatka v nepriestrelnej veste, tak som si povedal, ze tomu ešte dám šancu. Po hláške "tak jo vy kundy, teď ukažte co umíte" a nasledujúcej scéne som išiel do kolien, kde som s prestávkami zostal až do konca :) Podľa mňa originálna, nevtieravá a často úžasne vtipná paródia. Humor miestami dosť čierny (nemyslím afroamerický :), ale bolo to v kontexte. Chvíľami som mal pocit že takto nejako by Tarantino natočil tínejdžerskú komédiu. Nevravím, že to nemalo chybu, ale dávam 4,75

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Keď som videl tento film prvý krát, bol som pohoršený nad "zneuctením" klasického diela touto adaptáciou. Ani som ho myslím nedopozeral. Neskôr som sa k nemu náhodou dostal ešte raz, keď šiel v telke a musel som priznať, že som bol predpojatý. Film sa Valmontom len zľahka inšpiruje a používa ho v názve skôr z marketingových dôvodov. Nesnaží sa o "hlboké dialógy" a "vykreslenie zložitej psychiky postáv". Proste rozpráva príbeh a vytvára emócie - a to sa mu podľa mňa darí až do samého záveru (až na "potrestanie zlej Kathryn", ktoré si snénarista s režisérom mohli odpustiť - ale nechať odísť americkú mládež z kina smutnú sa asi nesmie). V sumáre by to bolo tak za 3 hviezdičky, ale zatiaľ som nespomenul najväčšiu "pecku" tohto filmu, ktorou je podľa mňa soundrack (Colorblind, Every you and every me, This Love, ...). ten si sám osebe zaslúži 3 hviezdičky, takže spolu je to 5 :-)

Spjaščije (2017) (seriál)

Rozhodne osviežujúca vec v záplave US produkcie, ukazujúca koľko špiny je na tomto svete. Väčšinou aj pozerateľní herci. Jednu hviezdičku dávam dolu za občasné úlety od reality v záujme dejových zvratov.

Už je tady zas (2015)

Film mi pripomína dvojznačné obrazce, t.j. akoby dva obrázky v jednom, pričom každý vidí na prvé pozretie niektorý z nich a musí sa sústrediť, aby uvidel ten druhý. Čo uvidíte závisí to od toho, ako máte v hlave nastavené "rozpoznávacie vzorce". Aj v tomto filne si niektorí nájdu "len" politicky nekorektnú komédiu, iní sa budú pohoršovať nad robením si žartov z "nedotknuteľného a nedotknuteľných", ďalší si doma zahajlujú a poslední sa zamyslia nad tým, kam sa dostala západná civilizácia. Ak to bolo zámerom tvorcov, tak majú moje uznanie. Inak film by sa dal "remeselne" urobiť aj lepšie, ale za obsah a odvahu dávam 4*.

Zlý duch tajgy (1977)

Thriller v sovietskom poňatí. Netlačí sa zbytočne na pílu ani s krvou, ani so "spektakulárnymi efektami". Chvíľami to na mňa pôsobí skoro až dokumentárne, či "blairwitchoidne". Rozhodne to ale má atmosféru. Keď som to videl kedysi dávno, dosť to na mňa zapôsobilo. Dnes už som cca vedel o čo ide a tak som si viac všímal detaily. Nenašiel som nejaké vážne chyby, ale je jasné, že toto nebude nič pre dnešných netrpezlivých teenagerov, vyžadujúcich "klipoidné" rýchle strihy a strhujúce triky. Inak neviem, či to bolo len verziou, ktorú som mal (dĺžka sedela), ale zdá sa mi, že ten film ide zrýchlene. Možno to tavarišči potrebovali vtesnať do 90 minút a bolo im ľúto povyhadzovať natočený materiál :) Odporúčam nastaviť prehrávanie na 80% rýchlosti.